Jako každoročně, i letos se během letních prázdnin roztáčí unikátní točna českokrumlovského plenérového divadla. Jihočeské divadlo České Budějovice zde letos uvádí opravdu pestrou nabídku titulů – taneční verzi světoznámé kantáty Carla Orffa Carmina Burana, romantickou dobrodružnou komedii Alexandra Dumase Tři mušketýři, původní českou komedii režiséra Martina Glasera a Olgy Šubrtové Ženy Jindřicha VIII., pohádkové loutkohry pro děti i dospělé Kocour v botách a Cesta kolem světa či operetu Johanna Strausse Cikánský baron. Největší událostí letošního krumlovského divadelního léta pak bude premiéra Dvořákovy opery Rusalka. O dvou posledně jmenovaných inscenacích se dozvíte více v našem článku.

Cikánský baron je desátou operetou vídeňského krále valčíku Johanna Strausse ml. Libreto napsal Ignác Schnitzer podle románu Móra Jókaiho Saffi. Opereta se dočkala obrovského úspěchu už během premiéry 24. října 1885 v divadle Na Vídeňce a od té doby patří mezi nejpopulárnější díla světového repertoáru. Hlavním hrdinou příběhu je Sándor Bárinkay, který přichází převzít majetek po svých předcích. Prasečkář Župan se mu vysmívá, že jeho pozemek je opuštěný a leží na něm pouze len a cikánská vesnice. Bárinkay si namlouvá Županovu dceru Arsenu, ale ta ho odmítá s tím, že její vyvolený musí být nejmíň baronem. Miluje totiž jiného. Cikáni si zvolí Bárinkaye za svého vůdce. Jde zpět za Arsenou, že už baronem je – cikánským… Ta se mu však vysměje. Zahoří tedy citem k cikánské dívce Saffi /v českém překladu Žofce/ a uzavřou neformální manželství pod širým nebem. Na základě snu staré cikánky naleznou bájný poklad, který dlouhou dobu hledali pohůnci chamtivého Župana. Ten usiluje o to, aby byl poklad úředně zabaven. Mezitím však vypukne válka a do vesnice přijíždí hrabě Homonay a verbuje vojáky. Vyjde najevo skutečný původ Saffi, která je tureckou šlechtičnou. Barinkay ji však miloval jako prostou dívku, a tak se na truc nechá naverbovat k husarům. Do pluku Homonay dostane lstí i Župana. Když skončí válka, Saffi s Arsenou jedou do Vídně, aby přivítaly muže zpět. Župan se za války příliš hrdinsky nechoval, zato Bárinkay se svými cikány patřili k nejhrdinnějším oddílům. Za zásluhy je jmenován baronem. Udobří se se Saffi, protože se cítí už dostatečně urozeným nápadníkem. Příběh končí dvojí svatbou – i Arsena si bere svého dávného milého Otokara, kvůli kterému Bárinkaye odmítala.

Cikánský baron se před dvěma lety stal vůbec první operetou uvedenou v parku českokrumlovského zámku. V operetě vystupuje rekordní počet osmdesáti účinkujících a představení, jehož součástí jsou i davové scény a ohňové efekty, je rozložené do celého parku. Velký prostor dostal také balet. Hudebně dílo nastudoval dirigent Martin Peschík, režijně Miloslav Veselý, autorkou rozsáhlé choreografie je Libuše Králová a kostýmy navrhla Jarmila Konečná.
I letos je o Cikánského barona obrovský zájem a z desítky představení zbývá několik vstupenek už jen na poslední dvě – 2. a 5.září od půl deváté večer.

Osoby a obsazení:
Sándor Bárinkay: Michal Pavel Vojta, Jaroslav Kovacs
Žofka /Saffi/:Romana Strnadová, Miroslava Veselá
Koloman Župan: Petr Dopita, Pavel Klečka
Čipra: Jindřiška Rainerová, Dagmar Volfová
Arsena: Iva Hošpesová, Eva Štruplová
Ludvík Kamero: Peter Poldauf, Josef Průdek
Hrabě Homonay: Václav Janeček, Svatopluk Sem
Mirabelka: Vítězslava Bobáková, Kateřina Bukovská
Otokar / Aleš Voráček, Otakar Novák

Dvořákova romantická opera Rusalka je jako stvořená pro nastudování v plenéru. S velkým úspěchem ji například uvedl již Jan Ježek v přírodním divadle v Lokti. V areálu krumlovského zámku poprvé zazněla už v roce 1959. Znovu se sem vrátila hned v roce 1963. Vzhledem k faktu, že v 70. a 80. letech měla opera před točnou sedmadvacetiletou pauzu, další inscenace Rusalky se zde objevila až v polovině 90. let. Nastudování režisérky Jany Kališové a dirigentů Petra Chromčáka a Milana Kaňáka mnoho let zdobilo letní divadelní sezóny JD. Letošní inscenace vznikla v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov za účasti hvězd Národního divadla v Praze, Metropolitní opery v New Yorku, Opery v San Franciscu a Torontu. Dirigent MET John Keenan zde již loni dirigoval Verdiho Sílu osudu. Režijně Rusalku nastudoval Josef Průdek za choreografické spolupráce Lucie Gančevy, scénu navrhl Martin Hruška a kostýmy Vladimíra Fomínová. Slavnostní premiéry se uskuteční 24. a 25. července od 21:30, vstupenky jsou ještě k sehnání na představení 23., 26., 27. a 29.července.

Osoby a obsazení:
Rusalka: Dana Burešová, Julie Makerov
Princ: Aleš Briscein, Allan Glassman
Vodník: Jozef Benci, Martin Gurbal´
Ježibaba: Andrea Kalivodová, Dagmar Volfová
Cizí kněžna: Alison Bolshoi, Eva Urbanová
Hajný / Svatopluk Sem
Kuchtík / Iva Hošpesová
1. lesní žínka / Věra Likérová
2. lesní žínka / Šárka Hrbáčková
3. lesní žínka / Jana Piorecká

S RADOSTÍ ROVNĚŽ OZNAMUJEME, ŽE POMINULO BEZPROSTŘEDNÍ OHROŽENÍ UNIKÁTNÍHO OTÁČIVÉHO HLEDIŠTĚ V ČESKÉM KRUMLOVĚ.
Podobně jako v předchozích letech však došlo pouze k oddálení řešení problému. Dále budou probíhat jednání s politickými představiteli, památkáři a dalšími skupinami o budoucnosti Otáčivého hlediště. Na podporu unikátní scény vznikla petice za zachování Otáčivého hlediště. Za necelý měsíc ji podepsalo k dnešnímu dni neuvěřitelných 119.310 sympatizantů.
PŘIPOJIL SE K NÍ I NÁŠ TÝM A SITUACI BUDEME NADÁLE SLEDOVAT.

Foto:
JD České Budějovice: Cikánský baron /Eva Štruplová s Otakarem Novákem
a scéna z operety/
Hana Smejkalová: Rusalka /Dana Burešová v ND Praha/