Muzikál Cats, foto: Martin Popelář,

Už 5. listopadu vystoupí ostravské Národní divadlo moravskoslezské s kultovním muzikálem Cats na jevišti Hudebního divadla v Karlíně.

V historii muzikálového divadla snad neexistuje titul, který by provázelo tolik superlativů! Jedná se o jeden z nejdéle uváděných muzikálů v historii londýnského West Endu i newyorské Broadwaye, který ve světě vidělo přes 67 milionů diváků! Ve svém domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny celých 21 let! Muzikál získal dvakrát Cenu Grammy a sedm Cen Tony, což jsou nejprestižnější světová ocenění. Lloyd Webber rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka Jean často předčítala veršované pohádky o kočkách od Thomase Stearnse Eliota. Napsal pak podle nich poetický taneční muzikál plný nádherné fantazie, který je zároveň jedním z realizačně nejnáročnějších divadelních děl.

Britský skladatel Andrew Lloyd Webber (nar. 1948) Kočky zkomponoval na motivy básnické sbírky Thomase Stearnse Eliota s názvem Praktická kniha o šikovných kočkách. Rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka Jean tyto veršované pohádky o kočkách předčítala. Lloyd Webber pak podle nich zkomponoval poetický taneční muzikál plný nádherné fantazie, který je zároveň realizačně poměrně obtížný. Eliotův text přebásnil do češtiny Michael Prostějovský. Kočkám musel dát výstižná česká jména a děj bylo nutné uzpůsobit tak, aby mu porozuměl náš divák. Sám Michael Prostějovský označil práci na Kočkách za jednu z nejtěžších.

V historii muzikálového divadla neexistuje titul, který by provázelo tolik superlativů! Jedná se o jeden z nejdéle uváděných muzikálů v historii londýnského West Endu i newyorské Broadwaye. Ve světě už Kočky vidělo více než 67 milionů diváků. V domovském divadle New London Theatre byly uváděny celých 21 let. Muzikál získal dvakrát Cenu Grammy a sedm Cen Tony, což jsou nejprestižnější světová ocenění. Muzikál KOČKY (CATS) uvádíme v licenci The Really Useful Group Ltd.

Kočky jsou zřejmě nejnáročnějším Lloyd Webberovým muzikálem: herci musejí zvládat hrát, tančit a brilantně zpívat. „To byla pro náš soubor velká výzva, protože v Kočkách je vedle zpěvu velmi dominantní také taneční složka,“ připomíná režisérka Gabriela Petráková. O čem vlastně Kočky jsou? „Každý rok se koná kočičí setkání, na němž si kočky ze široka daleka sdělují svoje osudy a životní příběhy. Společně s velekocourem Starobylem Vznešeným pak rozhodnou, která z nich dostane šanci druhého života. Mozaika jejich příběhů, zpracovaná scénicky, pěvecky a s náročnou choreografií, to je přesně ta magie, která diváky na Kočkách na celém světě fascinuje,“ popsala Gabriela Petráková. „Naše Kočky se toulají po střechách ostravských domů. Bratislavské Mačky, které jsem režírovala také, jsme umístili do starého obchoďáku. Ty londýnské se odehrávaly na smetišti, pražské na půdě starého domu,“ doplnila režisérka. Dílo mělo v Ostravě premiéru v září 2018 a od té doby jsou všechna představení vyprodána, podobně jako dnešní pražská repríza.

Muzikál Cats, foto: Martin Popelář