Martina Šnytová (Já), Lukáš Vlček (Maxim de Winter)

Mysteriózní muzikálové drama autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca se má stát nejočekávanějším hitem muzikálové sezóny v Ostravě. Premiéra se uskuteční již tento čtvrtek 9. března v Divadle Jiřího Myrona. 

Jeho autory jsou libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, vůbec nejúspěšnější autorská dvojice muzikálového divadla pocházející z německého jazykového teritoria. Autoři se nechali inspirovat mysteriózním románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové Rebecca (v češtině známý pod názvem Mrtvá a živá) a jeho filmovou adaptaci velmistra filmového napětí režiséra Alfreda Hitchocka. „Záhy po premiéře ve Vídni se produkce muzikálu rozletěla takřka do celého světa. Kromě mnoha německých měst byla Rebecca uvedena například v Maďarsku, Švýcarsku, Švédsku, Finsku, Rusku či Rumunsku. Velkou popularitu získala v Japonsku a zejména v Jižní Koreji. V blízké budoucnosti má být muzikál uveden také na Broadwayi. Celkově nashromáždily všechny inscenace na celém světě více než dva milióny diváků,“ uvádí šéf souboru Patrick Fridrichovský.

Příběh muzikálu začíná ve 20. letech minulého století málem jako červená knihovna. Zámožný anglický šlechtic Maxim de Winter se v Monte Carlu zamiluje do mladičké, nepříliš světaznalé dívky jen rok poté, co jeho půvabná a všemi zbožňovaná manželka Rebecca přišla nešťastnou náhodou o život při noční projížďce na člunu. Propukne nová láska, zazní svatební zvony, ale příběh teprve začíná. Venkovské sídlo Manderley je němým svědkem mnoha podivných událostí. Dívce, kterou autoři muzikálu pojmenovali nezvykle „Já“, protože z jejího pohledu je celý příběh vyprávěn, je neustále připomínán dokonalý obraz bývalé paní. Zejména hospodyně sídla paní Danversová je Rebecce neskonale oddána. Psychologické drama bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními…

muzikál Rebecca

Autorem libreta je pražský rodák Michael Kunze. Jeho matka byla herečka a otec redaktor listu Prager Blatt. Otec ve 30. letech agitoval proti nástupu nacismu a později byl gestapem zatčen a uvězněn. Unikl táboru smrti a bojoval na frontě proti Hitlerovi. Přesto byla rodina v roce 1945 z Čech odsunuta. Rodiče se s dcerou i malým Michaelem usadili v německém Freiburgu. Od mládí byl Michael velmi všestranně zaměřený – vystudoval práva a později i filozofii a historii. Již jako student psal první texty a po ukončení studia se začal věnovat textařské a producentské práci profesionálně. Spolupracoval s řadou znamenitých zpěváků, ať už to byl Udo Jürgens, Gilberd Bécaud, Nana Mouskouri, ale také Helena Vondráčková a Karel Gott /většinu jeho hitů přeložil do němčiny/. Napsal i několik úspěšných románů. V první polovině 80. let se dostává k muzikálu, původně jako překladatel. Přebásnil do němčiny takové skvosty, jako Cats, Evitu, Fantoma Opery, Malý krámek hrůz, Mamma Mia nebo Aidu. Později se seznámil s hudebním skladatelem Sylvesterem Levayem, se kterým připravil na rok 1992 premiéru autorského muzikálu Elisabeth, o životě a smrti populární rakouské císařovny Alžběty, zvané Sissi. Dílo sklidilo přímo ohromující úspěch a rozletělo se z Vídně rychle do celého světa. S Jimem Steinmanem napsal další velkomuzikál Ples upírů, s Levayem pak Muzarta, Rebeccu či Marii Antoinettu. Kunze se přátelil s českým skladatelem Karlem Svobodou – nejenže přeložil do němčiny řadu jeho hitů, ale zhlédl i muzikály Dracula a Hrabě Monte Cristo, jehož nahrávku dokonce křtil. Společně psali muzikálovou operu Rasputin, která zůstala nedokončená.

Rebecca zazní v Ostravě v české premiéře, v překladu Michaela Prostějovského a v režii Gabriely Petrákové. Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. Produkce slibuje i velkou vizuální podívanou. Scénu navrhl Ondřej Zicha a kostýmy Sylva Zimula Hanáková. Ve vrcholné scéně budou diváci svědky monumentální zkáze sídla Manderley.

V náročných konkurzech, při kterých protagonisty muzikálu schvalovali samotní autoři a umělecké vedení Spojených scén vídeňských, byli vybráni do hlavních rolí:

Veronika Prášil-Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (Paní Danversová), Roman Harok/ Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších.

Jan Vlas (Ben), Veronika Prášil Gidová (Já)

Foto: Martin Popelář