Soubor operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského představí v české premiéře muzikál The Last Five Years, který zazní v překladu Tomáše Novotného pod názvem PĚT LET ZPĚT. 

Může se zdát, že téma partnerských vztahů už bylo zpracováno ve všech možných variantách a podobách a že už divák nemůže být ničím překvapen. Přesto autor tohoto muzikálu, mladý americký skladatel Jason Robert Brown, našel nový a zcela originální způsob, jak nahlédnout do pětiletého soužití dvou lidí. Vztah spisovatele Jamieho a herečky Kathy vidíme od samého začátku, tedy jejich první schůzky, až do jeho rozpadu právě po pěti letech. Obě dvě postavy nám však příběh v prostředí NewYorkských reálií představují po svém – v uzavřených monologických skladbách. Jeho verze je přitom interpretována chronologicky, zatímco její pohled na vztah je prezentován od konce. Jamie a Kathy se tedy reálně na jevišti téměř nepotkají. Právě téma „míjení se“ přináší dnešní doba stále častěji, proto je i dílo J. R. Browna stále aktuálnější a naléhavější. Nyní tento příběh doplněný skvělou hudbou komorního šestičlenného orchestru (který bude tentokrát na jevišti „odhalen“ a bude plnohodnotnou součástí představení) pod vedením Marka Prášila uvidí u čeští diváci.

Režie se ujala Janka Ryšánek Schmidtová. Na scéně Lucie Labajové se  v hlavních rolích představí Klára Jelínková/Martina Šnytová a Tomáš Novotný/Tomáš Savka.

Česká premiéra muzikálu Pět let zpět se uskuteční 26. září v Divadle „12“.