Muzikál Imagine This logo

Muzikál izraelsko – amerického hudebního skladatele Shuki Levyho Imagine This bude mít 10. března českou premiéru v Městském divadle v Brně. Podívejte se na obsazení!

Niterný příběh zpracovávající téma holokaustu, byl nejprve na zkoušku uveden v roce 2007 v Plymouthu a následně proběhla jeho premiéra 19. listopadu v roce 2008 v New London Theatre na West Endu. I přes počáteční nadšené recenze byl muzikál po necelém dvouměsíčním hraní stažen, neboť proti němu začali brojit kritici, kteří jej ani neviděli a obviňovali jej ze zlehčování závažného tématu. Zásadní kvalitou díla je jeho apelativní, neobvykle hluboce jímavé poselství. Muzikál s nádhernou emotivní hudbou a strhujícím lidským příběhem zazní na Hudební scéně v české premiéře v režii Petra Gazdíka.

Děj muzikálu představuje dramaturgyně Klára Latzková:

„Příběh nás zavádí do Masady na východním okraji Judské pouště, asi 3 km západně od jižního konce Mrtvého moře. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l. a během první židovské války se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti nadvládě Římanů. Židovský lid uvnitř pevnosti se tehdy rozhodl, že je lepší zemřít rukou svých bližních než se podrobit utlačovatelům, a spáchal v podstatě hromadnou sebevraždu. Tato událost z dějin vlastního národa dlouho lákala izraelského skladatele Shuki Levyho. Svůj sen si splnil, napsal hudbu k příběhu, který zpracoval spisovatel Glenn Berenbeim, a vytvořili tak spolu s Davidem Goldsmithem, jež napsal písňové texty, specifické dílo hudebního divadla, které pracuje s principem divadla na divadle. Muzikál totiž zobrazuje dvě roviny. Daniel Warshowsky přesvědčí svou rodinu a přátele, aby s ním historický příběh o dobývání Masady zahráli jako divadelní představení, muzikál. Mnohým se zdá nevhodné, aby se o takovém tématu tančilo a zpívalo, ale Daniel je nakonec získá na svou stranu. To celé se ke všemu odehrává během druhé světové války ve Varšavském ghettu, v roce 1942, kdy vrcholí nacistické zlo a mnoho rodinných příslušníků a přátel je odváženo neblaze známými vlaky do koncentračních táborů. Daniel věří, že paralela mezi historickým příběhem a současnou situací pomůže obyvatelům Varšavy bránit se nacistům. Divadlo podle něj nabízí způsob, jak uniknout z hrozné reality ghetta, v němž všichni žijí,“ vysvětluje Latzková.

Shuki Levy, David Goldsmith, Glenn Berenbeim: Představ si…

Režie: Petr Gazdík

Překlad: Petr Gazdík, Zuzana Čtveráčková

Hudební nastudování, dirigent: Dan Kalousek

Choreografie: Lucie Holánková

Scéna: Emil Konečný

Kostýmy: Eliška Ondráčková Lupačová

Dramaturgie: Klára Latzková

 

Osoby a obsazení:

Daniel Warshowsky: Martin Havelka / Petr Gazdík (understudy)

Rebecca Warshowsky: Kristýna Daňhelová / Markéta Pešková (understudy)

Leon: Josef Gazdík / Adam Gazdík

Sarah: Ivana Vaňková / Monika Světnicová (understudy)

Max:  Tomáš Sagher / Robert Jícha (understudy)

Adolph Warshowsky: Miloslav Čížek / Ladislav Kolář

Adam: Dušan Vitázek, Aleš Slanina (understudy)

Otto: Aleš Slanina, Lukáš Vlček (understudy)

Lola: Diana Velčická /  Eva Ventrubová (understudy)

Jan: Robert Jícha, Marek Kolář  (understudy)

Izzy: Lukáš Vlček, Daniel Rymeš (understudy)

Jacob: Marek Kolář, Ondřej Biravský (understudy)

Schlomo: Daniel Rymeš, Tomáš Smička  (understudy)

Esther: Markéta Pešková, Petra Šimberová  (understudy)

Kapitán Blick: Igor Ondříček, Ondřej Studénka

Hannah Warshowsky: Monika Světnicová / Eva Ventrubová (understudy)