Ostravské Národní divadlo moravskoslezské chystá premiéru fenomenálního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Kočky (Cats). Premiéra proběhne už 20. září. Podívejte se na obsazení plné slavných, ale i nových jmen.

V historii muzikálového divadla neexistuje titul, který by provázelo tolik superlativů! Jedná se o jeden z nejdéle uváděných muzikálů v historii londýnského West Endu i newyorské Broadwaye, který ve světě vidělo přes 67 milionů diváků! Ve svém domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny celých 21 let! Muzikál získal dvakrát Cenu Grammy a sedm Cen Tony, což jsou nejprestižnější světová ocenění. Lloyd Webber rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka Jean často předčítala veršované pohádky o kočkách od Thomase Stearnse Eliota. Napsal pak podle nich poetický taneční muzikál plný nádherné fantazie, který je zároveň jedním z realizačně nejnáročnějších divadelních děl.

Jak uvádí ve své knize Muzikál expres textař, překladatel a libretista Michael Prostějovský, Kočky vznikly poté, co se rozpadla slavná autorská dvojice Tim Rice – Andrew Lloyd Webber. Lloyd Webber tehdy nového textaře neměl, takže chtěl napsat muzikál na již hotový text. A padla mu do ruky jeho oblíbená dětská knížka T.S. Eliota “Old Possums Book of Practical Cats”. Ta se stala po svém prvním vydání v roce 1939 v anglicky mluvících zemích hitem a hltaly jí celé generace dětí podobně, jako u nás Karafiátovy Broučky. Eliot byl oceněn v roce 1948 Nobelovou cenou za literaturu. Nápadem na muzikál byla nadšena i vdova po slavném spisovateli Valerie.

Prvnímu uvedení Cats v Londýně předcházely dvě zajímavosti. Kočky definitivně rozhádaly Lloyda Webbera s Timem Ricem. Jak se to stalo? Jelikož dílu do poslední chvíle chyběl velký hit, přišel režisér Trevor Nunn s myšlenkou, že je třeba ještě jedno hudební číslo dopsat. A Lloyd Webber mu jej skutečně dodal – zkomponoval slavnou píseň Memory, kterou dnes zná celý svět a zpívaly ji už stovky zpěváků. Skladbě však chyběl text a Lloyd Webber ji nabídl ke zpracování právě Riceovi. Ten napsal melancholický text o životě mezi světlem a tmou. Netušil, že Trevor Nunn pod vidinou tučných tantiém píše svojí verzi textu s názvem Memory (Vzpomínky). V průběhu předpremiér zazněly obě podoby a zvítězil, i díky Nunnově režii, právě jeho text. Rice se cítil zrazený a podvedený. S Lloydem Webberem se usmířil až po téměř patnácti letech, kdy se sešli nad filmovou verzí Evity, pro kterou dopsali nový hit You Must Love Me.

Druhou perličkou se stalo financování premiéry. Kočky jsou zvláštním dílem, které prakticky nemá příběhový děj. Svým způsobem jde o novou formu revue, nový muzikálový styl. Producent Mackintosh je starý lišák, který nechtěl riskovat a vkládat do projektu vlastní peníze. A generálního sponzora se mu nedařilo sehnat. Nakonec vydal v ekonomických novinách inzerát, že hledá investory s minimálním vkladem 750 liber a dal potřebných půl milionu liber dohromady vlastně “ve drobných”. Na požadovanou částku se složilo 220 lidí, kteří tehdy netušili, že je právě tahle investice finančně zajistí. Premiéra totiž předčila veškerá očekávání.

V Ostravě budou Kočky mňoukat a zpívat v přebásnění Michaela Prostějovského, režii Gabriely Petrákové a pod taktovkou Marka Prášila nebo Jakuba Žídka.

Realizační tým:

České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Gabriela Petráková
Choreografie: Pavel Strouhal
Hudební nastudování: Marek Prášil
Dirigent: Marek Prášil
Jakub Žídek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Sbormistr: Iveta Viskupová
Sound design: Petr Košař
Light design: Stanislav Dvořák

 

Osoby a obsazení:

Grizabella: Hana Fialová
Katarína Hasprová
Demetra: Andrea Gabrišová
Markéta Procházková
Kateřina Marie Fialová
Bombalerína: Veronika Prášil Gidová
Kristýna Štarhová
Dželína: Kateřina Marie Fialová
Marianna Polyáková
Moura, kočka domácí: Jarmila Hašková
Michaela Horká
Tingl-tangl Romana Dang Van
Barbora Remišová
Jeminé: Kristina Folvarčná
Izabela Jati
Jana Kováčová
Rozumbrad, Tygří hněv zamlada: Laco Hudec Šubrt
Ján Slezák
Rambajz-tágo: Tomáš Novotný
Ján Slezák
Starobyl Vznešený: Juraj Čiernik
Jan Drahovzal
Vašnosta Brum: Jaroslav Rusnák
Tomáš Savka
Mungojerrie: Vladislav Plevčík
Robert Urban
Šimbal-klimbal: Roman Harok
Peter Svetlík
Múz, divadelní kocour: Petr Miller
Libor Olma
Miroslav Urbánek st.
McDlouhý dráp: Petr Nebřenský
Kamil Sghaier
Bengálský mour: Petr Nebřenský
Kamil Sghaier
Sličná kost: Martina Šnytová
Eva Zbrožková
Viktorie: Andrea Kheilová
Barbora Onderková
Abraka-máryfuk: Michal Bublík
Michal Klapetek
Giacomo Quatraccioni
Darmošlap: Tomáš Krpec
Adam Živnůstka
Kňoura Mžoura: Veronika Morávková
Roberta Battistini
Baltazarka: Martina Pawerová
Alžběta Trembecká
Elektra: Veronika Jiroušková
Vendula Wolná
Kasandra: Michaela Baladová
Pavlína Palmovská
Archibaldus: Michal Candrák
Petr Nebřenský
Alfonzie: Veronika Hanušová
Karolína Valalíková
Exotika: Ludmila Semelová
Barbora Smíšková
Baltazar: Peter Dolinajec
Martin Tomsa