V pátek 25. února uvede Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích premiéru revuální operety Hledám děvče na boogie – woogie, kterou napsal a uvedl hudební skladatel Josef Stelibský ve stylu hudebních komedií 30. let minulého století poprvé v roce 1946 pod názvem U Veselého kamzíka.

Stelibský se do paměti posluchačů zapsal zejména svou první operetkou Podej štěstí ruku a také četnou prací pro film (Vězeň na Bezdězi, Pražský flamendr, Pelikán má alibi a mnohých dalších). Během patnácti let zkomponoval velké množství skladeb, čtrnáct operet a hudbu k více než padesáti filmům. Používal v nich především taneční písně v tehdejších dobových rytmech a stylech, jeho písničky se vyznačovaly výraznými melodickými nápady. Řada z nich následně zlidověla. Život Josefa Stelibského ale nebyl zdaleka tak idylický, jako jeho melodie. Po politických změnách v roce 1948 emigroval, nejprve do Mnichova, kde pracoval v rádiu Svobodná Evropa a následně do USA. Zde se však potýkal s nepřekonatelnou bariérou neznámého jazyka a s vážnými zdravotními potížemi. Navršené problémy jej dovedly až k sebevraždě. Zemřel v Hollywoodu 28. dubna 1962.

Pozapomenuté operety U Veselého kamzíka se ujal plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka a libreto V.Špilara, V.Mírovského, J.Rohana a V.Tobise proměnil k nepoznání. “Plzeňský Moliére” text zkrátil, odstranil naivitu, některé melodie nahradil jinými a změnil i název díla. Přestože zůstala zachována základní dějová linka a typický sentiment třicátých let, přibyl nespočet komediálních situací a gagů. Procházkův nezaměnitelný rukopis je znát z každého výstupu, z každého dialogu. Autorovi nového libreta se podařilo oživit prakticky nehratelnou operetu a udělat z ní kasovní trhák. Hudební komedii Hledám děvče na boogie – woogie v premiéře uvedlo Divadlo J.K.Tyla v Plzni v prosinci roku 1996 v Procházkově režii, v Českých Budějovicích ji zinscenuje známá ostravská operetní subreta a režisérka Dagmar Hlubková.

Sám Antoním Procházka kdysi napsal:
“Kdybych si mohl vybrat, v které době bych chtěl žít, určitě by to byla právě třicátá léta. A nemusela by být ani celá. Stačilo by mi to do chvíle, než sem vpochodoval ten odpornej chlápek s knírkem. Myslím, že třicátá léta, se svou společenskou noblesou, kulturní úrovní, literárními kavárnami a jazzem, by mi zkrátka slušela. Tuším přesně tehdejší atmosféru – byla to doba, kdy slušnost nebyla slabost a galantnost nebyla poklesek. Kam se poděli všichni ti herci ve fraku, všichni ti komici, kam odešel Oldřich Nový? Čím to, že jsou všechny ty filmy, přes svou naivitu, pořád ke koukání? Není v tom snad jen sentiment, že si dodnes pouštíme ty staré písničky, kde se stereotypně opakují slova ‘láska, stěstí, srdce’… Pojďme se tedy aspoň na chvilku do doby té lehkovážné marnotratnosti vrátit.”

Josef Stelibský – Antonín Procházka: HLEDÁM DĚVČE NA BOOGIEWOOGIE

Hudební nastudování a instrumentace: Martin Peschík
Dirigent: Josef Sychra, Josef Zaplatílek
Režie: Dagmar Hlubková
Scéna: Martin Víšek
Kostýmy: Eliška Zapletalová
Pohybová spolupráce: Petr Miler
Sbormistr: Josef Sychra

Osoby a obsazení:

Alexandr Myška, výrobce sýrů značky Bernardýn: Josef Průdek
Marcela, jeho dcera: Romana Strnadová, Eva Štruplová
Annie Dobrmanová, výrobkyně sýrů značky Dobrman: Dagmar Volfová
Zuzana, její neteř: Iva Hošpesová
Pavel Zemanský, syn majitele hotelů: František Brantalík, Bohdan Petrović
Václav Nezbeda, pražský fotograf: Aleš Voráček
Čížek, ředitel hotelu U Veselého kamzíka: Miloslav Veselý
Anežka Zemanská: Vítězslava Bobáková Miroslava Veselá
Dr. Šalamoun, advokát: Václav Janeček, Peter Poldauf
Alois, vrchní: Otakar Novák
Tramp: Jan Mrkvička
Sokolka: Kateřina Bukovská

PREMIÉRA V JIHOČESKÉM DIVADLE V PÁTEK 25. ÚNORA OD 19H

Foto: Petr Hasal, Jihočeské divadlo České Budějovice