Anketa Křídla, foto: Tino Kratochvil

Divácká anketa Městského divadla Brno Křídla 2017/2018, která byla letos vyhlášena již po dvaadvacáté, zná své vítěze! Nejoblíbenější herečkou se stala Svetlana Janotová, nejoblíbenějším hercem Petr Štěpán a královnou inscenací se stal muzikál Monty Python´s Spamalot!

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 22. prosince 2018 se na jevišti Činoherní scény uskutečnil již 22. ročník vyhlášení. Jako každoročně čekal diváky a nominované večer plný zábavných a milých překvapení, tentokráte v režii Alana Novotného, který pojal letošní Křídla kulinářsky. Ocitli jsme se tak v hospodě „U Mrštnejch“, ve které nám servíroval šéfkuchař Zdeněk Junák a provozní Jakub Przebinda jednu divadelní lahůdku za druhou. Na jevišti se vystřídali Petr Gazdík, Jan Mazák, Jan Brožek, Viktória Matušovová, Jonáš Florián, Marco Salvadori, Viktor Skála a další. A protože je na Křídlech dovoleno vše, nezůstalo jen u kulinářských metafor, ale došlo i na opravdové vaření, k plotně byli pozváni nominovaní herci a herečky, kteří před zraky diváků ukázali, že se umí otáčet nejen na jevišti, ale i v kuchyni.

V průběhu celého roku odevzdávali diváci své hlasy a po jejich sečtení byl verdikt jasný. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Svetlana Janotová, Nejoblíbenějším hercem se stal Petr Štěpán. Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující muzikál Monty Python´s Spamalot, cenu převzal režisér Stanislav Slovák. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Andrea Kučerová za své kostýmy k inscenaci Lakomec.

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn režisér Petr Gazdík za muzikál Představ si…, Cenu osobnosti sezóny převzal z rukou ředitele Stanislava Moši dlouholetý příznivec a donátor MdB Aleš Pohanka. A Cenu bezpečného zázemí si za svoji péči o herce a jejich hlas vysloužil MUDr. Radan Havlík.

V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již třiadvacátá Ročenka MdB 2017/2018. Jejího kmotrovství se ujali ředitel MdB Stanislav Moša, ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek, majitel reklamní společnost Snip & Co. Jiří Morávek a primátorka města Brno Markéta Vaňková.

Anketa Křídla, foto: Tino Kratochvil