Operní soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě uvádí v premiérách 20. a 22. prosince slavnou Straussovu operetu Noc v Benátkách. Děj této kouzelné hříčky se odehrává během jediné noci, při které dojde k několika milostným nedorozuměním a záměnám, to vše v prostředí vyšší společnosti. Ta se baví na benátském karnevalu plném masek. Příběh je protkán řadou neočekávaných situací, do nichž se dostává mladá zamilovaná dvojice – rybářské děvče Annina a vévodský lazebník Caramello.

Populární Schani, neboli Johann Strauss ml., zkomponoval Noc v Benátkách v roce 1883. Ten byl zároveň posledním rokem jeho nevydařeného manželství s o čtvrt století mladší zpěvačkou Lily, která mu byla nevěrná s ředitelem Divadla na Vídeňce Franzem Steinerem. To Strausse tak rozlítilo, že premiéru nové operety zadal do Městského divadla v Berlíně, kde však byla přijata s posměchem. Johann vzal Vídeň na milost, za což publikum svého krále valčíku odměnilo dlouhými ovacemi a odškodnilo jej za berlínské fiasko.

Námět si prý libretisté Zell a Genée vypůjčili z Offenbachova Mostu nářků a k zajímavostem patří, že zároveň s Nocí v Benátkách Straussovi nabízeli i libreto k Žebravému studentovi. Svou volbou tak Johann Strauss dopomohl k největšímu úspěchu svému rivalovi Millöckerovi, na kterého příběh z polského prostředí “zbyl”, a zajistil mu nesmrtelnost. I Noc v Benátkách ovšem zůstala repertoárovou trvalkou a po Netopýrovi, Cikánském baronovi a Vídeňské krvi patří k nejhranějším Straussovým operetám.

Příběh o několika záměnách, plný karnevalových masek, se vrací do NDM po šestnácti letech, tentokrát v režii Pavla Mikuláštíka. Noc v Benátkách inscenuje v Ostravě stejný tým jako Orfea v podsvětí, scénu a kostýmy opět navrhl světově proslulý výtvarník Adolf Born.

Johann Strauss ml.: NOC V BENÁTKÁCH

Libreto: Friedrich Zell a Richard Genée
Překlad K. M. Walló
úprava: Daniel Jäger

Hudební nastudování: Jan Šrubař
Dirigent: Marek Prášil, Jan Šrubař
Režie a choreografie: Pavel Mikuláštík
Scéna a kostýmy: Adolf Born
Realizace scény: Jaromír Vlček
Realizace kostýmů: Roman Šolc
Sbormistr: Jurij Galatenko
Dramaturgie: Daniel Jäger

Osoby a obsazení:

Quido, vévoda z Urbina: Jaroslav Březina / Václav Morys
Annina: Marianna Pillárová / Jana Sibera / Jana Šrejma Kačírková
Caramello, lazebník: Josef Moravec / Martin Šrejma
Pappacoda: Matěj Chadima / Michal Křístek
Ciboletta: Simona Mrázová / Martina Šnytová
Enrico Piselli: Dalibor Dufek / Roman Harok
Bartolomeo Delaqua: Vladimír Polák / Klemens Słowioczek
Barbara: Barbora Perná / Veronika Holbová
a další

Premiéry v Divadle Antonína Dvořáka 20. a 22. prosince 2012

Foto: Martin Popelář, NDM Ostrava