Městské divadlo Brno představilo na konci února již tradičně své plány pro novou divadelní sezonu, tentokrát s letopočtem 2024/25. A diváci se opravdu mají nač těšit: Brňané pro ně chystají nejen dva zbrusu nové autorské muzikály Pohádka o živé vodě a Winton, ale také českou premiéru muzikálu Drahý Evane Hansene, novou inscenaci Šakalích let a diváky dlouho vytoužený návrat světoznámého muzikálu Čarodějky z Eastwicku. Déle MdB nastuduje také činohry Ocelové magnolie, Bylo nás pět, Otec a Až na ten konec dobrý.

Podívejme se podrobněji na muzikálové tituly.

Benj Pasek, Justin Paul, Steven Levenson

DRAHÝ EVANE HANSENE

nejúspěšnější muzikál současnosti, česká premiéra

Komorní muzikál Drahý Evane Hansene měl svou premiéru na Broadwayi v divadle Music Box Theatre v prosinci 2016. Dílo s hudbou a písňovými texty Benje Paseka a Justina Paula a libretem Stevena Levensona se záhy stalo takřka kultovním, diváci i kritika jej přijali s obrovským nadšením, inscenace byla nominována na devět Cen Tony a získala šest sošek. Stejně tak si odnesla i Cenu Grammy, Cenu Laurence Oliviera a mnoho dalších. A jistě to nezapříčinily jen skvělé a chytře prokomponované písně, ale také témata, která muzikál vypráví. Zábavnou i dojemnou formou varuje před nebezpečím utonutí v bezbřehých vodách sociálních sítí, v nichž se lehce proměňuje lež v pravdu. Pokládá otázky, jestli milosrdná lež může být brána na milost a jestli o svých blízkých opravdu víme tolik, kolik si myslíme. Derek Mong ve své recenzi muzikálu pro Arena Stage napsal, že „ačkoli jsou témata smutku a osamělosti vážná, muzikál je všechno, jen ne pochmurný.“

Režie: Stanislav Moša

České premiéry: 21. a 22. září 2024 na Činoherní scéně

John Dempsey, Dana P. Rowe

ČARODĚJKY Z EASTWICKU

návrat oblíbené magické muzikálové komedie

Adaptace románu Johna Updika Čarodějky z Eastwicku se nejprve stala filmovým hitem, v němž tři zoufalé ženy v podání Cher, Michelle Pfeiffer a Susan Sarandon prožívají své znuděné dny v malém městě, a tak se rozhodnou přičarovat si zábavného, inteligentního, pozorného a šarmantního muže, kterého hrál Jack Nicholson. Pro české muzikálové publikum ovšem americké filmové hvězdy v představách o tom, jak obyvatelé Eastwicku vypadají, vystřídali herci našeho divadla, vedle zmiňovaného Petra Štěpána se v hlavní roli blýskli i Petr Gazdík a nezapomenutelný Martin Havelka. V ženské trojici se vystřídala celá řada hereček, z nichž jsou mnohé dodnes členkami našeho souboru.

„Strhující, oslnivé, zářící profesionalitou, sexy!“ Tak označovala divadelní kritika brněnské Čarodějky už během prvního uvedení a není důvod předpokládat, že tomu bude podruhé jinak. Autorská dvojice John Dempsey (libreto a zpěvní texty) a Dana P. Rowe (hudba) napsala úspěšnou jevištní podobu díla, které mělo světovou premiéru v roce 2000 v londýnském divadle Drury Lane a vycházelo z nejlepších tradic klasického broadwayského muzikálu, což se potvrdilo i na tuzemském jevišti.

Pojďme se tedy společně vrátit do maloměstského Eastwicku, kde se odehrávají skutečná kouzla, abychom si v novém uvedení, ve kterém se ovšem objeví i známé tváře z původního obsazení, znovu připomněli, co všechno magické jeviště Hudební scény s početným orchestrem a dokonale vybaveným souborem dokáže.

Režie: Stanislav Moša

Premiéry: 5. a 6. října 2024 na Hudební scéně

Zdenek Merta, Stanislav Moša

POHÁDKA O ŽIVÉ VODĚ

pohádkový muzikál, světová premiéra

Král David měl tři syny. Jiřího, Jakuba a nejmladšího Jana. Když král onemocněl, vzpomněla si královna Anežka na jeden dávný zvláštní sen o existenci zázračné živé vody. K ní se nyní upínají naděje a myšlenky celého království a na mladých kralevicích tedy je, aby se postupně vydali do světa a pokusili se živou vodu získat a život umírajícího krále zachránit. A jak už tomu v dobrých pohádkách bývá, cesta za šťastným koncem je spletitá, plná dobrodružství a nástrah a chybět nemůžou ani tři zakleté princezny.

Domácí autorská dvojice Stanislav Moša a Zdenek Merta se v sezóně 20. výročí Hudební scény vrací na jeviště s novým projektem, kterým je tentokrát příběh vycházející z té nejlepší české pohádkové tradice. Kouzelné dobrodružství ve světě, kde dobrému princi pomáhají mravenci, medvěd a orel, kde tři začarované princezny díky své čistotě pomohou odhalit faleš a kde nejvyšší hodnotou je dobré a láskyplné slovo, slibuje být magickou podívanou pro celou rodinu.

Režie: Stanislav Moša

Světová premiéra: 25. ledna 2025 na Hudební scéně

Daniel Kyzlink, Luděk Kašparovský

WINTON

muzikál o záchraně 669 životů, světová premiéra

„Všechno, co není vysloveně nemožné, se dá uskutečnit, jestliže se na to člověk plně zaměří a je rozhodnutý to udělat.“ (Nicholas Winton)

Na světě je dnes přes 6 000 lidí, kteří za svůj život vděčí Nicholasi Wintonovi. Nicholas Winton svůj čin nepovažoval za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil. Jen náhoda v roce 1988 způsobila, že se o transportech ohrožených dětí z Prahy do Londýna dozvěděla jeho žena Greta tím, že nalezla seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě v domě, kde Wintonovi bydleli. Předala vše historičce Elizabeth Maxwellové a díky ní se o tom dozvěděl celý svět.

Muzikál na motivy neuvěřitelného příběhu lidskosti, odvahy, skromnosti i lásky z pera Daniela Kyzlinka a Luďka Kašparovského, který vznikl přímo pro soubor MdB, uvedeme ve světové premiéře pod režijní taktovkou Petra Gazdíka na jevišti Hudební scény našeho divadla.

Režie: Petr Gazdík

Světová premiéra: 8. března 2025 na Hudební scéně

Petr Šabach, Ivan Hlas, Petr Jarchovský, Jan Hřebejk

ŠAKALÍ LÉTA

legendární český muzikál

„Šakalí léta jsou situována do pražských Dejvic konce 50. let žijících poklidně svým „maloměstským“ způsobem ve stínu rudé hvězdy na špici hotelu International. Do světa rodičů, žijících všedními starostmi raného socialismu, a jejich ratolestí, jejichž tušení „světa venku“ předurčuje exotický obsah popelnic zmíněného hotelu, vtrhne jednoho dne mladík Bejby. Nevinný prachuligán svým výstředním oblečením a vášní pro „neznámé“ rokenrolové rytmy způsobí pozdvižení; mládež je nadšena a rodiče si zoufají. Bejbyho zjevení, umocněné v příběhu rokenrolovými, dnes již zlidovělými šlágry Ivana Hlase (jako jsou Jednou mi fotr povídá, Na kolena nebo Rock’n’roll pro Beethovena), tak pro generaci kluků znamená klíčový obrat v jejich životě.

Oblíbený příběh snění o jiném, lepším světě mimo limity zoufale šedé reality se na jevišti Hudební scény objeví v naší původní inscenační i hudební úpravě. Jeho režisérem bude Stanislav Slovák.

Režie: Stanislav Slovák

Premiéra: 3. května 2025 na Hudební scéně