V Hello Dolly s Ivanu Jirešovou, foto: DJKT Plzeň

Známe se téměř třicet lat a hádal bych mu nejméně o deset méně… Zní to až neuvěřitelně, že právě dnes slaví dlouholetý muzikálový a operetní herec František Dvořák osmdesátiny.

Jeden z nejvýraznějších muzikálových herců své generace, František Dvořák, se narodil 6. září 1939 v Třebíči na Vysočině, v rodině živnostníka. Jako herec začínal v klatovském a chebském divadle. V roce 1963 nastoupil do Divadla J.K. Tyla v Plzni, kde s desetiletou přestávkou (1982 – 1992) hraje dodnes, momentálně například v muzikálu Šumař na střeše. Na plzeňských scénách vytvořil více než stovku rolí od úloh operetně mladokomických až po stěžejní postavy muzikálové. V posledních letech zazářil jako Vernon Gersch v muzikálu Každý má svého Leona (Song pro dva), Čochtan v Divotvorném hrnci, Herr Schulz v Kabaretu, Horác Vandergelder v Hello, Dolly!, Tovje v Šumaři na střeše či Alfred Doolittle z My Fair Lady. Pestrý však nebyl jen jeho jevištní život. Působil a bydlel v Klatovech, Chebu, Plzni, Brně i Teplicích, stačil se šestkrát oženit a rozvést, dvakrát dokonce s touže dámou… “Trochu jsem zlobil, ale aspoň se nenudím,” přiznává s úsměvem. Má rád víno i doutníky. “Já vím, že ministr zdravotnictví varuje, že kouření způsobuje rakovinu, ale poručte si…,” glosuje.

Momentálně žije v Losiné u Plzně se svojí ženou Eliškou Fremrovou. Právě tady proběhne 14. září velký benefiční koncert, jehož program je zatím tajemstvím, na kterém pracuje celá řada Františkových divadelních přátel. V Losiné totiž znovuzaložil divadelní ochotnický divadelní spolek, jehož je hercem, dramaturgem i režisérem. Ochotníci mimo jiné připravují průřez všemi hudebními komediemi, které v posledních letech pod vedením Františka Dvořáka nastudovali. Začínali zde s Jiráskovou Lucernou, hráli hudební komedie Antonína Procházky i Nejkrásnější válku. A podle čeho František Dvořák hry vybírá? „Chci aby byly zábavné a zpívalo se v nich. Střední a starší generace pořád touží po operetách, které kamenná divadla teď moc nehrají. Kdybych měl hodně moc peněz, koupil bych divadlo a založil v Plzni operetní soubor,“ uvažuje František Dvořák. I zatím poslední titul, který spolek Jirásek 2012 nastudoval, pochází z operetního fondu. Jedná se o operetu Růže z Argentiny od Járy Beneše.

V roce 2017 byl František Dvořák naším magazínem oceněn titulem Bard hudebního divadla, kterým jednou ročně vyznamenáváme mimořádné osobnosti české divadelní scény.

Františku, vše nejlepší k narozeninám, ať zdravíčko vydrží a brzy naviděnou! Kde jinde, než v divadle…!

František Dvořák, foto: DJKT Plzeň