Muzikáloví nadšenci ani letos o festival Na scénu! nepřijdou. Odehraje se sice za trochu jiných podmínek, než jsme zvyklí, ale uskuteční se. Sice letos nepůjde o klasická představení mnoha divadelních škol, zato pořádající DJKT Plzeň nabídne pestrou nabídku workshopů a besed, které se odehrají v neformální atmosféře.

Osobnosti spojené s plzeňským divadlem a muzikálem si nachystaly dvouhodinové workshopy a besedy na témata, která jsou jim nejbližší. Dozvíte se zajímavosti ze světa muzikálové tvorby minulosti i současnosti, pochytíte taneční kreace, zazpíváte si, anebo se naučíte něco z hereckého umění. Každý den se odehrají dva workshopy, jeden od 14.00 do 16.00 a druhý od 16.00 do 18.00. Organizace festivalu se bude řídit aktuálními nařízeními, která budou v té době platná. Zatím je tedy potřeba počítat se vstupem do divadla s rouškou a s dodržováním hygienických předpisů. Sraz účastníků jednotlivých workshopů bude vždy 15 minut před začátkem u vstupu na Malou scénu. Šatna i bar budou z hygienických důvodů pro návštěvníky uzavřeny, stejně tak nelze účastníkům zajistit přístup do zázemí divadla. Prodej vstupenek byl spušten on-line i na pokladně předprodeje ve Smetanových sadech ve středu 27. května.

Festival zahájí ve středu 17. června workshop Terezy Koželuhové s názvem Cirque de musicals. Taneční workshop návštěvníkům umožní trsnout si na songy z oblíbených muzikálů, vyzkoušet různé druhy tanečních stylů a zároveň slibuje, že si trochu dáte do těla. Kapacita kurzu je 15 účastníků. Následovat bude workshop Lumíra Olšovského, šéfa  muzikálu a zároveň iniciátora celého festivalu, s tajemným názvem Herec lhář. Workshop je také určen pro 15 účastníků. Možná po jeho absolvování dokážete prokouknout rozdíl mezi předstíráním a hraním.

Na druhé festivalové odpoledne 18. června je připravena sólistka baletu Jarmila Hruškociová s lekcí základů klasického baletu. Mimo jiné určitě zjistíte, jak důležité je pracovat při tanci s rovnováhou nebo jak náročné jsou všechny ty pohyby plné lehkosti, které vypadají tak snadně. V prodeji bude 15 vstupenek. Baletní workshop vystřídá pěvecký kurz Soni Hanzlíčkové Borkové, který bude zaměřený na interpretaci a přenesení emoce do písně. Muzikál, divadlo a hudba jsou koneckonců hlavně o emocích. Píseň, kterou budete pod vedením Soni a za klavírního doprovodu Moniky Kudrnové trénovat, si vyberete sami. Před účastní na workshopu je tedy nutné zaslat noty ke zvolené písni na e-mail: nascenu@djkt.eu. Kapacita workshopu je 7 účastníků.

V pátek 19. června se bude besedovat. Michael Prostějovský se zhostí tématu Muzikál superlativů ve světě a u nás. Bude si spolu s Vámi pokládat dvě základní otázky. Existuje návod na úspěch nebo je úspěch spíše věcí náhody? Festival plný zajímavých setkání uzavře dramaturg Pavel Bár s besedou nazvanou Jak se rodil muzikál u nás. Kromě mapování zrodu muzikálového žánru se podíváme na to, jakou etapou prochází současný muzikál. Dozví se to konkrétně 20 účastníků setkání. Ještě prozradíme, že nepůjde tak úplně jen o povídání, chybět nebudou ani zvukové a video ukázky ze zlomových titulů české muzikálové historie