16.6.2022 proběhla v Hudebním divadle Karlín premiéra nového původního českého muzikálu Slunce, seno, jahody na motiv stejnojmenného filmu autorů Petra Markova a Zdeňka Trošky.

Muzikál Slunce, seno, jahody
Muzikál Slunce, seno, jahody, zdroj HDK

Plni očekávání i předsudků, jak se autoři muzikálu zhostí této lehké vesnické komedie, jsme se vydali na představení a sledovali nám známé dialogy a situace. Vtipně vyřešené scény Petra Hlouška na otočném jevišti, důsledně secvičená choreografie Ivany Hannichové, nasazení všech zúčastněných i živá hudba pod vedením Kryštofa Marka, částečně roztříštily naše předsudky.

Režisér Antonín Procházka a autor libreta, textů a hudby Ondřej G. Brzobohatý nevytvořili věrnou napodobeninu filmu, ale zcela fungující divadelní dílo velmi lehkého žánru. Diváci se dočkají mnoha známých scén, dialogů a hlášek, kvůli kterým zřejmě na představení přišli. Na druhou stranu se autorům podařilo toto humorné téma s jednoduchou zápletkou ještě více odlehčit, a to kabaretními scénami. Uvidíte zpívající a tančící krávy se sluchátky na uších, oživlí králíčci po otravě barvičkami zatančí v převleku zajíčků Playboy, (ne)překvapí nás stepující farář. Vše je dovoleno, vše je možné.

Roli staré Škopkové si na premiéře zahrála Iva Pazderková a kdo čekal, že její výkon bude porovnávat s filmovým obsazením Helenou Růžičkovou, tak tuto představu ve vteřině opustil. Pazderková byla vynikající a vystřihla si i kabaretní divu na závěr prvního dějství.

Brzobohatého hudba, snad i trochu záměrně, čerpá, ze známých zahraničních filmových a seriálových hitů a je zakomponována i původní filmová skladba od Karla Vágnera, kterou si všichni vybavíme při prvních tónech. Divák se, zdá se baví a zároveň je uveden do známého prostředí.

Za zmínku určitě stojí výborné provedení skladby Měsíčku na nebi hlubokém, kterou na premiéře zazpívala známá operetní zpěvačka Pavla Břínková v roli paní učitelky. Za tuto scénu si vysloužila nekonečný potlesk.

K negativům představení patří fakt, že textům ve zpěvu není často rozumět. Tuto skutečnost však zastíní výborně nastudovaná a sehraná taneční čísla a nasazení všech zúčastněných. Každopádně je muzikál plný tance a zpěvu.

Pro koho je tento muzikál, necháme na divácích. Ti, co si neoblíbili Troškovo trilogii z 80. let, tak pravděpodobně nebudou vyhledávat ani toto muzikálové představení. Kdo tento příběh miluje a chce se pobavit u nenáročného muzikálu s jednoduchou zápletkou, nemusí váhat.  

Obsazení

Slunce, seno, jahody

Hudební divadlo Karlín

premiéra 16. června 2022

režie: Antonín Procházka

hrají: Martin Písařík / Roman Tomeš, Ivana Korolová / Nikola Ďuricová, Jan Kopečný / Filip Hořejš, Kateřina Sedláková-Pechová / Felicita Prokešová, Iva Pazderková / Adéla Gondíková, Pavel Kikinčuk / Martin Sobotka, Kristýna Daňhelová / Anna Vopletalová, Jaroslava Kretschmerová / Radka Coufalová, Bronislav Kotiš / Denny Ratajský, Václav Vydra / Richard Genzer, Martin Holec / Ivo Hrbáč, Pavla Břínková / Světlana Nálepková