Již tuto neděli 26. června se ve 20:30 hodin uskuteční poprvé a možná naposledy spektakulární open air představení nejúspěšnějšího muzikálu, který kdy vznikl na území kontinentální Evropy, Elisabeth. A to v Amfiteátru Lochotín v Plzni. Příběh rakousko-uherské císařovny zvané Sisi, lásky a smrti, plný intrik císařského dvora, již upoutal pozornost milionů diváků. Nedělní verze s velkolepým komparzem, světelnými efekty a živým orchestrem nabídne mimořádný kulturní zážitek. Vstupenky je stále ještě možné zakoupit na webu divadla www.djkt.eu.

Projekt je součástí letošní Noci s operou společně s včera provedeným Verdiho Macbethem. Muzikál ELISABETH napsali libretista Michael Kunze (Němec narozený v Praze) a hudební skladatel Sylvester Levay, Američan maďarského původu narozený v Jugoslávii. Přesto je jejich nejznámější dílo obecně považováno za rakouský muzikál, snad kvůli zvolenému tématu a skutečnosti, že světová premiéra se konala v roce 1992 v Theater an der Wien (Divadlo na Vídeňce). Tam se Elisabeth hrála poprvé přes dva roky, následně od roku 1996 do roku 2001 a naposledy v letech 2003 – 2005, aby se v roce 2012 nově představila v Raimund Theateru, který se nachází poblíž nejslavnější vídeňské nákupní třídy Mariahilferstraße. Dále muzikálu aplaudovali diváci nejen v celé Evropě, ale například také v Soulu či Tokiu. Z mnoha uvedení vznikly nahrávky vydané na CD či DVD.

Nechte se unést takřka mystickým příběhem: Dějovou osu předznamenává prolog, jehož obsahem je snový Boží soud s Luigim Luchenim, obviněným z vraždy Elisabeth. Ten za hlavního viníka označuje Smrt (Der Tod, v němčině mužského rodu). Tento uhrančivý mladík pak v muzikálu zasahuje mnohokrát do děje, jehož hybatelem je právě Lucheni, komentátor a glosátor, ne nepodobný postavě Che z Evity. Zmíněný Smrťák se poprvé setkává s Elisabeth v době jejího mládí, kdy při lehkovážné hře spadne z cirkusové hrazdy. Okamžitě se do ní zamiluje a nepřestává ji pronásledovat ani poté, co si ji namísto její sestry Heleny vybírá císař František Josef za manželku. Sisi ovšem po sňatku neztrácí nic ze své volnomyšlenkářské povahy, takže má špatný vztah s autoritativní tchýní Sophií a dalšími figurkami císařského dvora. Sofie jí odebere děti, které chce vychovávat sama na “vojenský způsob”. Kvůli přísné výchově syna Rudolfa napíše Elisabeth ultimátum, na něž císař přistoupí a Rudolfova výchova se zmírní. Elisabeth, krásná, sebevědomá žena, vyvolává ve Smrti stále silnější touhu. Žárlí na tu, kterou od mládí obdivuje a svede mladého prince Rudolfa k sebevraždě. Stárnoucí Elisabeth tím zlomí, poprvé chce sama do náruče Smrti. Smrťák však Elisabeth trestá – právě teď ji do svých spárů nechce. Ta přilne zpět ke svému manželovi, ale jejich klid netrvá dlouho. Během výletu do Ženevy Sisi probodne italský anarchista Luigi Lucheni pilníkem. Na následky zranění císařovna umírá a končí konečně ve vášnivém objetí se Smrtí. S mužem, který ji celý život miluje, pronásleduje a mučí, nachází (možná) novou lásku.

„Bude to mimořádný večer, který diváka vtáhne. Na Lochotín byste měli přijít, protože tam zažijete něco, co v divadle prostě nezažijete. Jestli jste už Elisabeth u nás v divadle viděli, tak vám zaručuji, že ji uvidíte úplně v jiném světle a bude to mimořádný zážitek.,“ zve na představení režisér muzikálu Lumír Olšovský, který bude Elisabeth s diváky sledovat z hlediště a zároveň asistovat při odpalování pyroefektů.

Takže zítra, v půl deváté na Lochotíně. Má být krásné počasí… ale věřte českým meteorologů 🙂