Tisková konference Jak se co dělá, foto: Vítězslav Sladký

Přilákat do hlediště děti a mládež – takový je cíl edukativní muzikálové show s názvem Jak se dělá muzikál, kterou představilo na tiskové konferenci Hudební divadlo Karlín.

Po několik sezón premiérovalo HDK jen jeden titul ročně. Letos budou tři. Těsně před premiérou má muzikál Legenda jménem Holmes, v lednu přijde po letech klasická opereta Veselá vdova a v březnu už zmíněné rodinné představení Jak se dělá muzikál. Pro děti a jejich rodiče novou inscenaci připravuje režisér Antonín Procházka. Ten o projektu říká: „Vždycky se mi líbily Čapkovy fejetony o divadle, filmu a novinách s názvem Jak se co dělá. A taky Bernsteinovy populární pořady o vážné hudbě. Zkrátka cokoli zábavnějšího, než jsou klasické výchovné koncerty. Proto jsem vymyslel tuto show, abychom sice poučovali, ale divák neměl pocit, že je poučován, nýbrž že se baví. Chceme být hraví a spontánní, ale zároveň ukázat, co se za tou lehkostí a hravostí skrývá. Takže návštěvníkům ukážeme, jak se vybírá titul, jak probíhají castingy a nahlédneme do zákulisí dílen, maskéren a rekvizitáren. A pak si za pomoci orchestru vše projedeme od první čtené až po aranžovací zkoušky na jevišti. A hlavně u toho bude sranda, protože chceme sdělit serióznější věci humorem,“ vysvětluje Procházka. A nebyl by to ani on, aby nedodal, že dělat muzikál je hrozně snadné: Stačí mít talent, zvládnout zpěv při zánětu hrtanu, hrát s horečkou, stepovat s vyvrtnutým kotníkem,tvářit se vesele, i když vám odpoledne přejeli kocoura nebo stát hodinu v průvanu, oděn jen svým talentem…

Tisková konference Jak se co dělá, foto: Vítězslav Sladký

Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek řekl, že dlouho hledali titul pro rodiče s dětmi. Nakonec oslovili Antonína Procházku s konceptem, ve kterém zazní ukázky a hudební čísla z muzikálů, které karlínští nastudovali v éře po povodních. Inscenaci zlevní i skutečnost, že divadlo použije už ušité kostýmy a zhotovené dekorace. „Rozhodně ale nepůjde o žádnou show ze second handu. Bude to velká zábava, na které se budou podílet nejen herci, ale také kapela vedená Kryštofem Markem a kameraman, který dění na scéně oživí. Hrajeme bez alternace, takže pokud někdo onemocní, veškerý swing zastane Tonda Procházka,“ zavtipkoval Kulhánek.

Diváci se mohou těšit na herecké hvězdy, jako jsou Václav Noid Bárta, Iva Pazderková, Martin Písařík nebo Markéta Procházková.

Tisková konference Jak se co dělá, foto: Vítězslav Sladký

Realizační tým:

Scénář a režie Antonín Procházka

Dirigent: Kryštof Marek

Choreografie: Pavel Strouhal

Světelná režie: Pavel Dautovský

Zvuková režie: Petr Ackermann

Video dotáčka a projekce: TDT Studio Filip Plíhal

 

Hrají:

Iva Pazderková, Markéta Procházková, Barbora Šampalíková, Dominika Býmová, Ines Ben Ahmed, Antonín Procházka, Václav Noid Bárta, Martin  Písařík, Denny Ratajský a Ivo Hrbáč.

Premiéra 21. března 2019.

Tisková konference Jak se co dělá, foto: Vítězslav Sladký