Hluboká nad Vltavou nás letos nepřivítala příliš vlídně. Mraky se honily už po celou dobu naší dvouhodinové jízdy a sotva jsme se ubytovali v penzionu přímo pod náměstím a usedli k dobré večeři, výhružně vypadající černý oblak se usadil přímo nad proslaveným zámkem a v celém městečku začalo hustě pršet. Před půl devátou večerní se ovšem jako zázrakem mraky rozestoupily a my se spěšně vydali k zámeckému nádvoří, kde za čtvrt hodinky měla začít jubilejní 40. repríza muzikálu hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře a scénáristy Eduarda Krečmara ROMEO A JULIE, jenž se zde před vyprodaným publikem hraje už třetí prázdniny.

Před branou nás již očekával Mgr. Zdeněk Pikl, principál zdejšího divadla, herec, producent a duchovní otec Divadelního léta a organizátor hlubockého kulturního života vůbec. V jeho produkci se zde hrají nejen pod širým nebem letní představení muzikálů Jedna noc na Karlštejně a Romeo a Julie, ale v divadelním sále KC Panorama v Hluboké nad Vltavou během roku také čihoherní inscenace, momentálně například Vraždy a něžnosti, Hvězdy z hotelu Palace, Tři muži na špatné adrese, Poslední doutník, Klíče na neděli či Rodina je základ státu.

“Vypadá to, že nás má Pán Bůh rád,” vítá nás Zdeněk Pikl, i když přece jen trochu nervozně pozoruje pohyb oblaků po obloze a hned dodává:
“Zní to docela neuvěřitelně, ale zatím jsme letos odehráli všechna představení, přestože je počasí hodně nestálé. Prostě nám přálo štěstí. Takže zatím naší největší letošní komplikací byla náhlá horečka Ivany Plaché před jednou z červencových repríz Jedné noci na Karlštejně, ale i tu jsme dokázali vyřešit: Hlavní ženskou roli Elišky Pomořanské během osmi hodiny nastudovala zpěvačka Zuzana Benešová, která jinak vystupuje jako Alena, neteř Ješka z Wartenberka, a podala tak excelentní výkon, že ji diváci dlouze aplaudovali vstoje.”
Ostatně, už jsme si zvykli, že Zdeněk Pikl se svým týmem umí řešit nenadálé problémy s vtipem, nadhledem a výsostným přehledem divadelního praktika. Zatímco jeho pomocníci ještě v rychlosti vysušovali mokré lavičky, přípravy v maskérně vrcholily a vše nasvědčovalo tomu, že působivá předehra Zdeňka Bartáka zakrátko otevře muzikálovou verzi prastarého dramatu o světoznámé veronské milenecké dvojici.

Tak se také deset minut před devátou, před tradičně plným hlediště, stalo. Připomeňme, že příběh lásky Romea k Julii na pozadí letité nenávisti dvou vlivných rodů z pera největšího klasika divadelní literatury Williama Shakespeara přepsal do muzikálové podoby Zdeněk Barták s Eduardem Krečmarem původně pro Státní operu v Soulu, kde dílo získlalo nejvyšší ocenění Grand Prix za nejlepší muzikálovou hudbu asijského kontinentu v roce 2002. Divadlu v Hluboké nad Vltavou Romea a Julii nabídl Zdeněk Barták na základě úspěšného nastudování již zmíněného muzikálu Jedna noc na Karlštejně v letech 2007 a 2008. Na přípravě titulu se podílelo téměř 90 umělců a během prázdnin v letech 2009 a 2010 jej vidělo přes 12 tisíc diváků. Proto se obě díla letos na nádvoří jihočeské novogotické perly opět vrátila.

Obsazení 40. reprízy muzikálu Romeo a Julie 9. srpna 2011:

Dirigent: Martin Peschik

Romeo: Jan Kopečný
Julie: Ivanne (Ivana Lesná – Plachá)
Benvolio: Jiří Cejpek
Mercuzio: Ladislav Korbel
Chůva: Věra Zabilková
Lorenzo: Aleš Chrt
Capuletová: Kateřina Hájovská
Capulet: Zdeněk Říha
Vévoda: Petr Dopita
Tybalt: Pavel Šturma
Sluha Petr: Michal Kopecký
Paris: Luděk Šindelář
Montek: Jiří Hruška
Monteková: Libuše Bicanová
Lékárník: Eduard Váňa
Bratr Jan: Jiří Hruška
Život: Petra Doktorová
Smrt: Hana Wohlgemuthová

Podrobnou recenzi inscenace naleznete zde. Nově od naší poslední návštěvy v muzikálu vystupuje účastník televizní show Cesta ke slávě Ladislav Korbel, který do týmu Divadla na Hluboké dobře zapadl a úlohu Mercuzia sehrál s vtipem a pohybovou invencí. Ještě více než v minulosti mne zaujali i oba představitelé titulních rolí Ivanne a Jan Kopečný, kteří k výbornému pěveckému výkonu přidali i daleko větší herecký prožitek. Opět musíme smeknout, jak se inscenátorům podařilo stmelit účinkující nejrůznějšího hereckého i pěveckého vzdělání, oborů i naturelu, tak, aby na scéně podali s nebývalým nasazením profesionální výkon. Přestože rtuť teploměru v noci klesla pod 15 stupňů, nikdo návštěvy představení nelitoval a při děkovačce publikum ocenilo vystupující dlouhou standing ovation. Náš tým si vydařený večer prodloužil ve společnosti producenta Mgr. Zdeňka Pikla v nedaleké vinárně, kde nám vyprávěl nejen o stávajících inscenacích Divadla v Hluboké nad Vltavou, ale také o plánech do budoucna. V příštím roce se muzikál Romeo a Julie na zámek Hluboká patrně nevrátí, protože se ve spolupráci s Oldřichem Lichtenbergem patrně přesune na některou z letních scén v Praze. O žánr muzikálu ale ani příští prázdniny zřejmě diváci na již tradičním místě nepřijdou. Ostatně – nechte se překvapit…

Chcete-li však Romea a Julii vidět s určitostí, máte příležitost hned dnes a zítra. Čeká nás prý teplý víkend…

Foto: Vítězslav Sladký (v hlavních rolích Jan Kopečný a Ivanne)