Shakespearův příběh lásky příslušníků dvou znepřátelených rodů, Monteků a Capuletů, přitahuje muzikálové tvůrce jako magnet. Romeo a Julie je tak jednou z nejvyhledávanějších muzikálových předloh. Zatím bezkonkurenčně nejúspěšnější se stala verze francouzského hudebního skladatele Gerarda Presgurvice z roku 2001, která patří celosvětově mezi největší muzikálové hity, byť na londýnském West Endu se tento titul dočkal jen několika desítek repríz. Zejména v Itálie je pak populární zpracování hudebního skladatele italsko-francouzského původu, narozeného v Saigonu, Riccarda Coccianteho /libreto Pasquale Panella/, polskou variantu muzikálu napsal Janusz Stoktosa a Jan Wermer, americkou Phil Swann s Ronem Westem a tak bychom mohli pokračovat… Inspiraci v dávném příběhu našla i Bernsteinova West Side Story.
Jen v Čechách máme již tři muzikálové verze Romea a Julie – autorem jedné je Jiří Bareš, který do svého díla zakomponoval i několik melodií z předchozího komerčně neúspěšného titulu 451° Fahrenheita, další napsal jako show na ledě Boris Urbánek s Jaromírem Nohavicou a třetí stejnojmenný muzikál z pera hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Eduarda Krečmara čeká česká premiéra už ve středu 15.července na zámku Hluboká.

Hudební skladatel Zdeněk Barták patří mezi nejplodnější současné české muzikálové autory. Kromě zmíněného Romea a Julie nyní připravuje k uvedení původní český muzikál Baron Prášil, dokomponovává část hudby pro hudební komedii Jak zabít Davida a další z titulů, Cestu kolem světa za 80 dní, uvede v příští sezoně Divadlo J.K.Tyla v Plzni. V zámeckém amfiteátru na Hluboké rozhodně není postavou neznámou – v minulosti zde již byl nastudován jeho další muzikál Jedna noc na Karlštejně, původně komponovaný pro Hudební divadlo v Karlíně. Poloprofesionální soubor s ním sklízel na Hluboké velký úspěch a dokonce vyšla nahrávka písní z představení na CD.

Romea a Julii Zdeněk Barták napsal původně pro Státní operu v jihokorejském Soulu. Muzikál zde měl velmi úspěšnou premiéru v roce 2002 a přinesl celému tvůrčímu kolektivu v tvrdé konkurenci cenu nejlepšího muzikálu asijského kontinentu v roce 2002 /tři roky před tím již autor podobně zabodoval s dílem Bouře/. Na Hluboké se mohou diváci těšit na 40 účinkujících, živý zpěv, šermířské souboje i výpravnou scénu.

O inscenaci se postará tento autorský tým:
hudba: Zdeněk Barták
texty písní: Eduard Krečmar
překlad: Jiří Josek
hudební aranžmá: Ivan Zelenka, Daniel Barták
divadelní scénář: Miloš Čížek
úprava a plenérová adaptace: David Cody

V hlavních rolích se objeví vedle ostřílených pěvců a studentů uměleckých škol i zpěváci začínající. V titulních úlohách se například představí účastník soutěže Česko hledá Superstar Jan Kopečný, zpěvák a externí člen sboru opery Jihočeského divadla Lukáš Randák, absolventka pražské konzervatoře a novopečená studentka HAMU Zuzana Benešová či zpěvačka, tanečnice a muzikoterapeutička Ivana Plachá. V dalších postavách se objeví například známý muzikálový i operní zpěvák Petr Dopita /Vévoda/ nebo populární sólistky českobudějovické opery Iva Hošpesová a Kateřina Hájovská /Capuletová/. Výraznou posilou bude jistě v úloze otce Lorenza i přední český barytonista Dalibor Tolaš, jenž má krom řady rolí operního repertoáru na svém kontě také několik postav operetních a muzikálových. Zpíval například v pražské produkci Cats a nyní alternuje na domovské scéně v Plzni titulní úlohu ve světoznámém muzikálu Řek Zorba.

Osoby a obsazení:
Romeo: Jan Kopečný / Lukáš Randák
Julie: Zuzana Benešová / Ivana Plachá / Kristýna Hulcová (understudy)
Benvolio: Jiří Cejpek / Zbyněk Novotný
Mercuzio: Jan Adámek / Jan Mrkvička
Chůva: Věra Pašková / Věra Zabilková
Otec Lorenzo: Aleš Chrt / Dalibor Tolaš
Capuletová: Kateřina Hájovská / Iva Hošpesová / Alena Čechová (understudy)
Capulet: Vladimír Plachý sen. / Zdeněk Říha
Vévoda: Petr Dopita / Václav Soubusta
Tybalt: Zdeněk Klusák / Martin Šemík
Petr: Pavel Klenka / Michal Kopecký
Paris: Zdeněk Pikl / Luděk Šindelář
Život: Michaela Brožková / Petra Doktorová / Pavla Malá
Smrt: Denisa Holečková / Kristýna Lhotková / Monika Maradová

Termíny představení jsou 15., 17., 18., 22., 24., 25., 29., 31.července a 9., 12., 14., 15., 19., 21., 22., 28., 29.srpna vždy od 20:30h.

Premiéry muzikálu Romeo a Julie ve dnech 15. a 17.července 2009 na nádvoří zámku Hluboká nad Vltavou.

Fotografie ze zkoušek: Produkce Divadla Hluboká nad Vltavou