Krysař 2000, foto: Archiv Divadla Kalich

2000. repríz! Na podobná čísla dosahují nejúspěšnější broadwayské muzikály, a také Landův Krysař. Oslavy se konaly minulý týden v pražském Kalichu. Krysař snese srovnání s fenomenálním Draculou, byť musíme spravedlivě uvést, že se vždy hrál v menších divadelních sálech. Nejprve v divadle Ta Fantastika, pak v Kalichu.

Krysař je český muzikál napsaný v roce 1996 Danielem Landou na motivy novely Viktora Dyka. Je řazen mezi nejúspěšnější původní české muzikály všech dob. První pražská inscenace muzikálového příběhu tajemného muže v kápi a s píšťalou měla přes úctyhodných sedm stovek repríz. Zhlédlo je bezmála půl milionu diváků. Premiéra se uskutečnila v listopadu roku 1996. Ještě téhož měsíce vyšla alba Krysař I a Krysař II, jež záhy byla oceněna Zlatou deskou. Dodnes platí za jednu z nejprodávanějších muzikálových nahrávek na tuzemském hudebním trhu. Další rekordy Krysař trhal a trhá na scéně Kalichu. Značnou odezvu vyvolaly i inscenace na Slovensku či v Rakousku.

„Během těch dvaceti let Krysař vlastně nikdy na dlouho neopustil program Divadla Kalich. Když jsme odderniérovali první nastudování z roku 2002, diváci si okamžitě začali psát o návrat, a tak se Krysař průběžně vracel na repertoár. Současné nastudování muzikálu uvádíme pátou sezonu a opravdu se nikdy nestalo, že bychom ho nehráli před plným hledištěm,“ uvedl producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Podle autora Daniela Landy je jeho Krysař archetypálním příběhem o moci, konfliktu různých sociálních skupin a zneužití nakumulovaného napětí ve společnosti. Landa přitom na strunu vlastenectví a svobody drnká dlouhodobě. V poslední době vystupoval zejména proti covidové totalitě, když společně s dalšími hudebníky nahrál protest song Blanický Manifest. Často mluvil o „pandemii nenávisti, útlaku a lží“.

Po přípitcích a krájení narozeninového dortu Martin Kocourek, Daniel Landa a režisérka Mirjam Landa oznámili také návrat dalšího Landova muzikálu Tajemství. Na scénu se vrátí v září 2024.

Daniel Landy, Blanický Manifest