Ti, kdo ještě neviděli v žádném českém divadle světoznámý muzikál Cats, mají dnes příležitost Kočky zhlédnout alespoň na televizní obrazovce. V pondělí 6. dubna od 20.20h je uvede Česká televize na svém kanálu ČT Art. Divadelní verze byla speciálně pro televizi a DVD natočena v roce 1998, v hlavních rolích s původními protagonisty britské premiéry.

Kočky se staly hitem od svého uvedení na West Endu v roce 1981. Muzikál zkomponoval nekorunovaný král anglického muzikálu Andrew Lloyd Webber na motivy knihy Thomase Stearnse Eliota “Old Possum’s Book of Practical Cats”. Dílo přesáhlo hranice běžného divadelního představení a stalo se doslova kultem. Jen na West Endu původní nastudování zaznamenalo rekordních 8.950 repríz, v New Yorku se Cats hrály 7.485 krát. Hravé kočky ovšem okouzlily publikum také ve Vídni, Hamburku, Budapešti či v Japonsku a Austrálii. Dodnes jejich osudy se zatajeným dechem zhlédlo po celém světě téměř padesát milionů diváků! Příběh se odehrává v průběhu každoroční Jellicle Cats, kdy se kočky pravidelně scházejí na místním smetišti, aby společně prožily kočičí bál. V jeho závěru velekocour Old Deuteronomy jedné z koček udělí milost nového života, kterým směřuje přes předsálí kočičího ráje zpět na zem. Každý je přesvědčen, že právě on by měl být tím vyvoleným nebo vyvolenou. Kočky postupně vyprávějí své osudy a zážitky, některé prezentují svojí krásu, jiné životní styl, moudrost, zkušenosti i lásku. Kočičí bál prostřednictvím mnoha hudebních, tanečních a artistických čísel vrcholí. Velekocour moudře rozhoduje a se svým poselstvím o přátelství koček a lidí se obrací i na diváky. Ti snad konečně pochopili jejich myšlení i řád a vzdávají “čtyřnohým” přátelům hold.

V Čechách byly Kočky uvedeny zatím třikrát. Poprvé v roce 2004 v pražském Divadle Milénium, v současné době muzikál diváci mohou vidět živě na scénách Městského divadla v Brně (Hudební scéna) a Divadla J.K. Tyla v Plzni (Nové divadlo). Už v roce 1994 byly zahájeny přípravy na natočení vysokonákladové animované verze ve studiích Universal Pictures, do které Lloyd Webber dopsal několik nových písní. Doposud ale film nebyl zrealizován. Nahrávka, kterou dnes uvidí diváci v televizi, je záznamem divadelního představení z roku 1998.
“Diváci na televizních obrazovkách konečně mohli spatřit to, co návštěvníci divadel, a to dokonce v původním premiérovém obsazení. Jedno podstatné však záznamu chybí – přímý kontakt s účinkujícími v sále. Nikdo si nemůže na svou obdivovanou kočku sáhnout, a naopak,” uvádí textař, publicista a přebásník Cats do češtiny Michael Prostějovský.

CATS pro DVD a TV vysílání (Universal 1998)

Producent: Andrew Lloyd Webbera aThe Really Useful Group
Režie: Trevor Nunn a Gillian Lynneová
Režie TV přenosu: David Mallet
Choreografie: Gillian Lynneová
Scéna a kostýmy: John Napier

V hlavních rolích:

Grizabella: Elaine Paige
Gus the Theatrical Cat: John Mills
Old Deuteronomy: Ken Page
Rum Tum Tugger: John Partridge
Jemima: Veerle Casteleyn
Bombalurina: Rosmarie Ford
Demeter: Aeva May
a další

Ilustrační foto: Repro redakce