Muzikál Kočky, foto: Pavel Křivánek

Dvojicí představení dnes skončí éra muzikálových Koček v plzeňském Novém divadle. Kočky bavily diváky plné tři roky a počet repríz dosáhl skvělého čísla 73.

Světoznámý muzikál Andrewa Lloyda Webbera byl přitom historicky první muzikálovou inscenací nastudovanou přímo v prostoru Nového divadla v Plzni. Režíroval tehdejší šéf muzikálového souboru Roman Meluzín, kočičí tlupy roztančili Jiří Pokorný a Richard Ševčík a orchestr vedl buď Pavel Kantořík nebo Jiří Petrdlík. V nejznámější roli staré Kočky Grizabelly čtyřikrát pohostinsky vystoupila Helena Vondráčková, všechny ostatní představení odzpívala strhujícím způsobem bez alternace Stanislava Topinková Fořtová. V dalších úlohách hojně zalidněného díla se prostřídal prakticky celý muzikálový soubor DJKT Plzeň a několik hostů.

Muzikál měl premiéru na West Endu v roce 1981. Pro své neobvykle náročné spojení hudby, tance a herectví je považován za jeden z nejlepších neamerických muzikálů vůbec. Během uvádění na londýnském West Endu získal nadšené zástupy obdivovatelů, kteří jej drželi v žebříčku hraných muzikálů přes dvacet let. Ústřední melodie muzikálu Memory  se stala jednou z nejhranějších a nejnahrávanějších písní posledních 30 let.

Muzikál Kočky, foto: Pavel Křivánek

Muzikál Cats se může pochlubit celou řadou superlativů. Na celém světě tento muzikál vidělo téměř 70 milionů diváků! V domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny 21 let bez přestávky. Muzikál získal nejprestižnější světová ocenění – dvakrát Grammy a sedm cen Tony. Světová premiéra Koček se odehrála v divadle New London 11. května 1981 a show se hrála až do roku 2002 (8950 repríz). Téměř stejný úspěch čekal Cats i na Broadwayi. Od 7. října 1982 se muzikál držel na repertoáru divadla Winter Garden osmnáct let a odehrál se 7485 krát. Přes dva tisíce repríz zaznamenaly Kočky ve Vídni i v Moskvě, šesttisíckrát se hrály v Hamburku.

Česká verze muzikálu Cats (Kočky) měla premiéru na podzim roku 2004 v pražském Divadel Milenium. Autorem českého přebásnění je Michael Prostějovský, který mimo jiné česky rozezpíval i rockovou operu Jesus Christ Superstar. Plzeň byla po Praze a Brně třetím českým městem, kde Kočky zpívaly a tančily. Příští rok zavítají do Ostravy.

Po sobotním odpoledním představení budete mít možnost se naposledy vyfotografovat s kočkami a kočičáky ve foyer Nového divadla

Jedna plzeňská muzikálové epocha končí. „Kočky“ díky a šťastnou cestu do kočičího nebe!

Muzikál Kočky, foto: Pavel Křivánek