Foto: Janus Erika

Lucii Bílou v podstatě proslavily zejména tři muzikály: První české nastudování Bídníků (1992), Johanka z Arku a následně titulní role ve světové premiéře muzikálu Carmen známého amerického hitmakera Franka Wildhorna. Ta se odehrála v roce 2008 v Hudebním divadle Karlín a stala se nejúspěšnější show novodobé historie HdK.

S Carmen přišla v roce 2008 do Prahy velkolepá divadelní podívaná v broadwayském stylu, ve které nechyběla ani odvážná cirkusová čísla. Hvězdné obsazení a nádherná hudba Franka Wildhorna patřily k lákadlům, díky nimž zhlédlo první sérii představení téměř 300 tisíc diváků. Poprvé v historii se v Praze ve světové premiéře inscenovalo dílo renomovaných broadwayských autorů. Následně se Carmen vrátila v roce 2015. Výběr písní z muzikálu také získal Platinovou desku za 12.000 prodaných hudebních nosičů

Nová verze tématu, kterou pro Hudební divadlo Karlín psala trojice zkušených amerických autorů, není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to „moderní verze“ Carmen, ale příběh Carmen „inspirovaný“.
Hudební skladatel Frank Wildhorn a libretisté Norman Allen a Jack Murphy samozřejmě po oslnivém úspěchu v Praze očekávali uvedení v některém světovém muzikálovém centru, tedy v New Yorku, Londýně nebo Soulu. Zatímco asijský kontinent Carmen dobyla, americký dosud ne. Od své světové premiéry v Praze se hrála pouze ve čtyřech městech – 2013 v Seoulu, 2014 v Tokyu, 2015 v Kaunasu a 2019 v Winzendorfu.

Nyní muzikál zavítá do další evropské muzikálové metropole – do Budapešti. V Maďarsku se přitom Wildhornovy muzikály těší velké oblibě, už zde byl uveden jeho Jekyll a Hyde, Dracula a Rudolf. Premiéra za účasti autora se uskuteční už 19. dubna 2024 v budapešťské Operetta Színház, která patři k nejslavnějším operetním a muzikálovým domům Evropy a dodnes žije z odkazu Emmericha Kálmána.

Maďarské premiéry Carmen se ujímá režisér a herec Zsolt Homonnay a dirigent Tassonyi Zsolt. Celý muzikál do maďarštiny přebásnil Dénes János Orbán. Všechny role budou mít dvojí až trojí obsazení složené z hvězd maďarské divadelní a hudební scény. Samotní inscenátoři prezentují dílo takto:

V malém španělském městě se konají zásnuby: Mendoza, místní starosta, provdá svou dceru Catarinu za José Riveru. Událost však nabere nečekaný spád, když dorazí kočovný cirkusový soubor pod vedením Carmen. Horkokrevná, divoká a nespoutaná povaha dívky přivádí Josého k šílenství natolik, že je pro ni schopen vzdát se svého dříve vyrovnaného života. Muzikál Franka Wildhorna v režii Zsolta Homonnaye odhalí divákům věčnou, svůdnou vášeň ženy i instinktivní a nepotlačitelnou přitažlivost muže a ženy v extravagantním cirkusovém prostředí. Nová maďarská premiéra budapešťského Operettszínház výjimečně spojuje dramatické hudební divadlo s prvky oslnivé vizuální show, jejímž ústředním bodem je cirkus jako žánr i jevištní prostředí. A také ohromující hudba, jež smete všechny, včetně Josého a Carmen.

V hlavních rolích o premiéře 19. dubna vystoupí:
Veronika Nádasi (Carmen)
Dénes Kocsi (José Rivera)
Attila Dolhai (Garcia)
Széles Flóra (Katarina)
Kata Janza (Jósnő)
Lóránt Nagy (Zuniga)
Tamás Földes (Mendoza)

Na maďarskou Carmen se pochopitelně během jara vypravíme a přineseme Vám podrobnou recenzi.