19. března 2011 se u Divadla Hybernia začali scházet příznivci muzikálů už hodinu předem a nemohli se dočkat začátku představení Baron Prášil – muzikááál… k neuvěření. Tentokrát nešlo ale o jen tak ledajaké představení, ale o 150. reprízu. Pojďme se přenést zpět do dávných časů, kde začíná náš příběh…

Carevna Kateřina Veliká pořádá roku 1810 ples na počest Hieronyma Karla Friedricha von Münchhausen, zvaného baron Prášil. Když už Kateřina jediná ze všech zúčastněných ještě doufá, že se baron dostaví, ozve se rána a odkudsi do sálu vletí dělová koule, na které sedí očekávaný host a mává udiveným lidem. Kdo ještě představení neznal, překvapil ho baronův příchod na scénu, oceněný spontánním potleskem. Zejména diváci na balkónech se zájmem sledovali Prášila letícího na dělové kouli kousek nad jejich hlavami.

O dvě stě let později, tj. v současnosti, sedí Baron ve svém penzionu, který je po něm i pojmenovaný, a vypravuje svým přátelům o svých dobrodružstvích. Jeho posluchači jsou: Správce Wilcox – Jiří Langmajer, jeho žena Evelína – Hana Křížková, pokojská Gita – Markéta Procházková, krásná servírka Patricie – Zuzana Benešová a její ctitel Frank – Tomáš Savka. Wilcox má se svou ženou smělý plán, jak od barona získat jeho penzion a hlavně pozemek pod ním. Pozvou si státního notáře Omena (Vlastimila Zavřela) a soudního znalce v oboru psychiatrie Nomena (Jana Fialy). Ti se objeví právě včas a vyslechnou si baronovo vyprávění o jelenovi, kterého zasáhl třešňovou peckou a po čase se setkal s jelenem, jenž měl mezi parohy vzrostlou třešeň, dobrodružství v sopce Etně, průlet středem Země, o sultánovu pokladu a o zážitcích v břiše velryby. Wilcox se ženou doufají, že oba pánové se shodnou na tom, že je baron Prášil nepříčetný blázen a prohlásí jeho závěť, kde odkazuje veškerý svůj majetek jedné ZOO, za neplatnou. Mladá Patricie mezitím sní o princi, který jí přinese hrst démantů. I přes to, že ji Frank požádá o ruku, stále očekává bohatého ctitele, který ji zahrne láskou a bohatstvím… Jak vše dopadne, ctitelé pohádek už znají.

Muzikál Baron Prášil, plný krásných písniček Zdeňka Bartáka, zdobených kostýmů a hlavně zajímavých hereckých výkonů, je obohacený o originální kaskadérské triky a zvláštní kulisy s 3D efektem potěší celou rodinu, tedy děti i dospělé.

Jubilejní obsazení 150. reprízy:

Baron Prášil: Marian Vojtko
Evelína: Hana Křížková
Wilcox: Jiří Langmajer
Frank: Tomáš Savka
Patricie: Zuzana Benešová
Gita: Markéta Procházková
Omen: Vlastimil Zavřel
Nomen: Jan Fiala

Všichni herci si společně s diváky vychutnali slavnostní atmosféru představení a snažili se o co nejlepší výkony. Ocenění zaslouží zejména Hana Křížková, která pohotově zaskočila za nemocnou Kateřinu Brožovou a podala suverenní výkon i po operaci kyčle, přestože se během představení pohybovala s pomocí hůlky (nikoli Daniela). Výroční repríza byla ale obohacena i o milejší zajímavosti. Marián Vojtko totiž slavil v den 150. reprízy své 38. narozeniny. Kromě narozeninového dortu, jenž obdržel po skončení představení přímo na jevišti, mu jistě udělala radost i nominace na Cenu Thálie právě za roli barona Prášila, kterou ztvárňuje s neobyčejnou pečlivostí, přesvědčivostí a vtipem.

Foto: Martin J. Polák (snímky naší redakci laskavě poskytla produkce Divadla Hybernia)

1, 5) Baron prášil a Evelína (Marián Vojtko s Hanou Křížkovou)
2) Děkovačka na jevišti
3) Marián Vojtko se Zdeňkem Bartákem a jeho manželkou
4) V divadelním klubu – Marián se svým dortem