Sweeney Todd, foto: DJKT Plzeň

Nejen činoherní, ale i hudební projekty uvede letošní již 26. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který se koná v Plzni od 12.do 20.září. Celkově uvede na festivalu sedm předních souborů z Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska a osmnáct inscenací, které jsou výběrem z toho nejzajímavějšího z divadelních scén z celé České republiky v uplynulé sezóně. Navíc na návštěvníky čekají představení v prostoru Moving Station a řada doprovodných programů zdarma – představení pod širým nebem, koncerty, výstavy či workshopy. A právě v české části hlavního programu nechybí produkce hudební.

Divadlo J. K. Tyla uvede svoji úspěšnou inscenaci muzikálového thrilleru slavného broadwayského skladatele a textaře Stephena Sondheima o kruté pomstě londýnského holiče Benjamina Barkera alias Sweeneyho Todda za nespravedlivé vyhnanství a odloučení od milované rodiny Sweeney Todd, ďábelský lazebník z Fleet Street (režie Lumír Olšovský). Plzeňská Alfa je v programu festivalu zastoupena loutkovou pohádkovou komedií Tři siláci na silnici v režii Tomáše Dvořáka, jejíž je hudba tak silnou součástí, že lze směle hovořit o loutkovém muzikálu. Tato produkce Alfy získala cenu i na letošní Skupově Plzni. Z jiného hudebního žánru bude inscenace oper brněnského Národního divadla Pravidla slušného chování v moderní společnosti (režie Jiří Adámek). Východiskem pro operu skladatele Michala Nejtka se stala hra Jeana-Luca Lagarceho. Na „bunuelovsky“ pojaté absurdní slavnostní hostině chór čtyř pěvců – odvěkých strážců tradic a noblesy – provede diváky životem od narození až po smrt skrze pravidla společenského chování. V českém programu nabízíme výběr z toho, co nás na domácích scénách v poslední sezoně zaujalo, a to nejen ve vodách činoherních, ale i s přesahy k loutkám, současné opeře či mezižánrovým projektům,” vysvětluje dramaturg Jan Kerbr. Na originálním propojení hudby, mluveného slova, rytmu a pohybu je založená inscenace Homérovi Iliady Slovinského národního divadla v Lublani, jak ji zpracoval režisér Jernej Lorenci. Inscenace byla oceněna mj. na festivalu Bitef a získala Grand Prix festivalu Kontakt v Toruni.

Pravidla slušného chování v moderní společnosti, foto: ND Brno

Naší snahou je nabídnout festivalovému publiku pohled na moderní evropské divadlo v co nejširším spektru tematických i formálních přístupů,” říká na úvod ředitel festivalu Jan Burian. “Silná je v letošním ročníku tendence k divadlu aktivního diváka, divadlu, které vyžaduje pohyb či zapojení do hry,” navazuje člen dramaturgické rady Michal Zahálka. První z takových inscenací je mimořádný projekt Nachlass proslulého tvůrčího týmu Rimini Protokoll a slavného divadla Vidy ve švýcarském Lausanne. Druhou je vítězná inscenace prestižního festivalu Božská komedie Tajný život Friedmanových krakovského Teatru ludowého v režii Marcina Wierzchowského. Hra inspirovaná skutečným případem americké židovské rodiny je sugestivním divadelním experimentem, pracujícím s nezvyklou blízkostí herců a diváků. Inscenaci Zdání života přiveze budapešťského divadlo Proton. Z lotyšské Rigy přijede do Plzně tamní Národní divadlo s inscenací Čechovova Racka jednoho z nejpozoruhodnějších mladých baltských režisérů, třicátníka Elmārse Seņkovse. Od našich nejbližších východních sousedů festival přiveze dvě inscenace. Brilantní tragikomedii Lidé, místa a věci současného britského autora Duncana Macmillana v režii Mariána Amslera a v provedení Divadla Andreje Bagára z Nitry a inscenaci Postfaktótum bratislavského Divadla Stoka

Díky výběru inscenací se v Plzni naskytne pohled na tuzemskou tvorbu zahrnující různé typy produkcí. Kromě zmíněných inscenací se představí z Prahy Národní divadlo (Maryša, režie: Jan Mikulášek), Meet Factory (Jasno lepo podstín zhyna, režie Viktorie Čermáková), Divadelní společnost Masopust (Deník zloděje, režie Jan Nebeský), divadlo VOSTO5 (Společenstvo vlastníků, režie Jiří Havelka), Divadlo Na zábradlí (Mýcení, režie Jan Mikulášek), z Brna i Divadlo Husa na provázku (Dynastie, režie Michal Dočekal), z Ostravy Komorní scéna Aréna (Vyrozumění, režie Vojtěch Štěpánek), z Ústí nad Labem Činoherní studio (Homo Faber, režie David Šiktanc), z Hradce Králové Divadlo Drak (Bílý tesák, režie Jakub Vašíček) a z Liberce Naivní divadlo (Žluté – modrá – zelený, režie Filip Homola). Domácí Divadlo J. K. Tyla uvede dvě kromě muzikálové i činoherní inscenaci Linie krásy (režie Natálie Deáková). Tradiční epilog nabídne Divadlo v Dlouhé (Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, režie Miroslav Hanuš), Divadlo Ungelt (Skleněný strop, režie Vít Vencl) a Dejvické divadlo (Vražda krále Gonzaga, režie Jiří Havelka).

Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, foto: Divadlo v Dlouhé

Z doprovodného programu zaujme projekt Game Malého divadla Jihočeského divadla z Českých Budějovic, zážitkové divadlo s atmosférou třicátých let, kde se sami diváci ujímají rozmanitých postav z jednoho městečka. “Abyste zvítězili, budete muset řešit problémy své postavy a plnit její přání. Jak váš příběh dopadne, bude jen a jen na vás…,” uzavírá dramaturg Michal Zahálka.

Návštěvníci mohou také během festivalu zamířit do prostoru Moving Station, kde letos v rámci sekce Johan uvádí uvidí pět představení: světovou premiéru původní dokumentární inscenace Jakuba Čermáka inspirované kauzou prostějovského židovského hřbitova Po tvých hrobech šlapu, putující inscenaci  textu Václava Havla Moc bezmocných brněnského Divadla Feste, která se odehraje v nebvyklých lokacích plzeňského Jižního předměstí, multimediální projekt Miřenky Čechové a Martina Tvrdého Miss Amerika a společný projekt Broken Words čínského exilového spisovatele a básníka Liao I-wua, plzeňského básníka Ivo Hucla a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila. Významným hostem programu Moving Station bude též švédská performerka My Johansson v choreografii Now At Once.

Během hlavní části festivalu prostor U branky v centru Plzně ožije open air představeními a koncerty přístupnými zdarma. Součástí pouličního představení Cestující v čase španělského pouličního divadelníka Adriana Schvarzsteina a litevské tanečnice Jurate Širvyte-Rukštele se stávají samotní diváci. Příběhy a písně nejrůznějších částí světa přiveze do Plzně italský soubor Faberteater v představení Emigranti. Stejný soubor rozehraje ulice Plzně hudebně-divadelní show Průvod, ve které se potkají hudebníci a herci na chůdách, kteří do svých her také vtahují kolemjdoucí. Pro děti U branky zahrají skupiny Bombarďák a Zvěřinec, večer pak kapely Kieslowski, Good Times Only, Lazer Viking a Buzerant. Velkou humorně-kaskadérskou podívanou přístupnou opět zdarma pak nabídne na náměstí Republiky německý soubor Bängditos v pouliční show Johnnyho kaskadéři.