V Plzni začíná 9. září již 35. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO, který v letošním roce přiveze do západočeské metropole přehlídku toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co nabídly v uplynulém roce tuzemské i evropské scény. Celkem jednačtyřiceti představení provede dvacet osm souborů. Osmnáct domácích a deset zahraničních. Diváci uvidí inscenace z Islandu, Německa, Polska, Slovenska i Španělska. Festival představuje divadlo v neobvyklé šíři a záběru. Nejen herce na jevišti v inscenacích klasiků, autorských počinů, ale představení nabízejí i loutky, prvky cirkusu a varieté, živou hudbu na jevišti, neobvyklé performance. A také je připravena dětská opera a balet. Letošní 23. ročník bude slavnostně zahájen ve Velkém divadle v Plzni a potrvá od 9. do 17.9. Festivalová představení uvidíte i v Novém divadle, v Divadle Alfa, v Pekle, v DEPO 2015 a v unikátním prostoru čerstvě zrekonstruované železniční zastávky Moving Station. Hrát se bude i na Šapitó u Ježíška, díky bohatému open air programu vás mohou nečekané divadelní zážitky potkat U Branky a v proluce Theatrum Mundi, můžete navštívit i netradiční Parking divadlo. Připravena je výstava v DEPO a v rámci festivalu již zítra i filmové projekce v kině Beseda. Festival letos nabízí vskutku pestrý divadelní koktejl jednačtyřiceti různorodých představení.

“Klasika i experiment, slavní tvůrci i nadějné mládí, velké gesto i roztomilé miniatury,” charakterizuje ve zkratce program ředitel festivalu Jan Burian. “Ve většině případů jde o velké příběhy, často historické, zarámované velkou podívanou,” dodává vedoucí dramaturgické rady Dora Viceníková. Festival Divadlo již nezápasí s prostorových či technickým omezením, nové prostory otevřely nové možnosti, a tedy nové projekty. A tak poprvé v České republice uvidí diváci hned první festivalový den 9.září práci jednoho nejrespektovanějších režisérů dneška Krzysztofa Warlikowského s jeho opusem (A)pollonia. “Z hlediska techniky jde o největší inscenaci v historii festivalu, která je navíc doprovázena živou hudbou,” zdůrazňuje Dora Viceníková. Proto bude uvedena v prostoru DEPO2015, které jediné v Plzni svými rozměry vyhovuje.

Slavnostní zahájení festivalu patří polským divadelníkům z varšavského divadla TR a autorské inscenaci Netopýr jednoho z největších evropských režisérů – Kornéla Mundruczó. „Silvestrovské představení slavné operety Netopýr J. Strausse ml.z Vídeňské státní opery je tenkou inspirační linkou pro tuto autorskou inscenaci. Mundruczóova silvestrovská párty se odehrává v nemocničním pokoji mezi bílými potěradly. Absurdní a groteskní principy se proplétají s krutostí a připomenutím lidské konečnosti. Mundrczó bez patosu, frází a klišé promlouvá o životě a smrti. Komplexní, herecky dokonalý tvar, který za doprovodu straussovských valčíků vypovídá o strachu ze smrti a právu zemřít,“ uvádějí oficiální festivalové materiály k charakteristice inscenace.

Dále v hlavním programu najdeme i cenami ověnčenou islandskou inscenaci Brim / Vlnolam souboru Vesturport, z berlínské Schaubühne přiveze festival zpracování klasiky Henrika Ibsena Nepřítel lidu v režii Thomase Ostermeiera, jednu z nejslavnějších inscenací světových divadelních festivalů posledních tří let. “Je příspěvkem do debaty o povaze moderního činoherního divadla,” charakterizuje Dora Viceníková. Slovensko reprezentují dvě inscenace. Teatro Tatro pozve diváky do vlastního šapitó na “cirkusově-varietní” adaptaci slavného románu Mistr a Markétka. A Laskavé bohyně ze Slovenského národního divadla, ověnčené cenou Dosky za nejlepší slovenskou inscenaci a režii roku 2014, zakončí 13.9. ve Velkém divadle hlavní část festivalu. Na ni navazuje 16. a 17. září festivalový Epilog. A ještě jednu spíše hudební, než divadelní produkci, přiveze festival ze Slovenska do Plzně. Stanice Žilina produkovala ve spolupráci se Slovenskou filharmonií představení 2´16´´ a půl: Vesmírná Odysea. Jedná se o současnou operu, která vznikla spoluprací dětí a profesionálních hudebníků Slovenské filharmonie v Bratislavě. Jde o rovnocennou spolupráci, při níž si děti zkusí účinkování v orchestru. Na tuto hru přistupují a zcela vážně se jí účastní i profesionální hudebníci. Hlavními osami děje jsou ticho a dětské, strašidelné příběhy. Největší výzvou při práci s dětským orchestrem, složeným z více jak dvaceti dětí, je dosáhnout ticha. Inspirací k projektu je nastudování slavné skladby Johna Cage 4´33´´.

Z domácích divadel uvidí plzeňští návštěvníci tradičně jak pražská, tak mimopražská divadla. Například na Divadlo Na zábradlí s Požitkáři, Městské divadlo Brno uvede Mrtvé duše, pražský Činoherní klub představí zpracování Bratrů Karamazových. Klicperovo divadlo přiveze Evžena Oněgina režijní dvojice SKUTR, která je zastoupena ještě inscenací STK Theatre Concept Bouře, volně se inspirující hrou W. Shakespeara. Do světa loutek nás zavede Naivní divadlo z Liberce scénickou koláží Kapela jede aneb Není pecka jako pecka a Divadlo Alfa s inscenací Cha Cha chá (Charlie Chaplin a jiná cháska). Plzeň reprezentuje rovněž DJKT s tanečním dramatem Smrt v Benátkách.

Mimořádný prostor vznikl ve zrekonstruovaných prostorách Moving Station na plzeňském Nádraží Jižní předměstí, kde programová sekce JOHAN uváděla své alternativní projekty již v minulých letech. Tuto krásnou budovu se podařilo opravit a nyní poskytuje umělcům daleko větší možnosti. “Festival byl inspirací pro vstup do budovy, a proto jsme jeho čas také zvolili jako čas odhalení realizované proměny. Spolu s námi vás uvítají symbolicky ti, kteří nás inspirovali nebo jdou podobnou cestou. A nejde jen o dovezená představení, pro letošní festival jsme připravili dvě původní akce,” uvádí Roman Černík z občanského sdružení JOHAN. Ke společnému otvíracímu projektu pozvalo sdružení legendární Teatr Ósmego dnia z Poznaně, jehož tvůrci společně s českými spolupracovníky vytvořili původní performanci Železná cesta. Setkání s divadelní legendou v rámci projetu Živá ulice pomohla realizovat společnost ArtPro. Druhým původním projektem JOHANu a centra Maisson Follie z belgického Monsu je inscenace TWINS / Dvojenci, který s podporou Plzně 2015 připravila plzeňská rodačka, choreografka Petra Hauerová. Těšit se můžete na úspěšný Osmý den Divadla Continuo i na již zmíněný jedinečný projekt dětské opery 2´16´´a půl: Vesmírná odysea, jejímž producentem je sesterská železniční stanice, Stanica Žilina. Díky dlouholetému propojení s Novou sítí přijede do Moving Station zajímavá zahraniční alternativní produkce – Freakshow z německých Drážďan. V rámci sekce Johan uvádí se představí také Divadlo X10 a jejich inscenace současné německé hry O mrtvých ptácích, kterou v pražských Strašnicích nastudovala sama autorka Vanessa Emde. Prohlédnout si rekonstruovanou budovu bude možné i v době mimo konání kulturních akcí. Každý den od 11.9. do 20.9. bude od 17 hodin připravena komentovaná prohlídka rekonstruované budovy.

V Plzni budou moci návštěvníci vidět také několik open air představení. Asi “nejnápadnější” bude od 10. do 12. září vždy v 15 a 18 hodin pouliční performance španělsko-argentinsko-italského klauna, herce a performera Adriana Schvarzsteina nazvaná Greenman. “Co se stane, když na ulici přistane zelený muž se zeleným skútrem?” Greenman komunikuje s kolemjdoucími a využívá k interakci nejrůznějších bláznivých nápadů. V prostoru parkingu divadla budou moci návštěvníci zažít projekt Play Underground Jana Mocka a Táni Švehlové. Diváci vybaveni tabletem a sluchátky s 3D zvukem se vydají na cestu do podzemí. Virtuální realita se prolne se skutečným prostorem a okolní realitou, tzv. “videowalk” využívá popkulturních citací z akčních filmů, videoher a kultovních odkazů. Dvě venkovní představení v Proluce Theatrum Mundi se zaměří více na děti s rodiči – Perníková chaloupka Studia Damúza a Fraška o Dušanově duši Divadla Spektákl, které tvoří absolventi DAMU a JAMU.

Kromě tradičních workshopů divadelní fotografie a videa prostory DEPO2015 doplní výstava Divadelní fotografie Magdy Hueckel. Ve spolupráci s Polským institutem v Praze a kurátorem výstavy Piotrem Sikorou se zde představí 110 snímků dokumentujících představení předních polských divadelních režisérů. Výstava je otevřena denně od 15:00 do 19:00 v termínu 8. – 17. 9 2015.

“Mezinárodní festival Divadlo je součástí jednoho z osmi vlajkových projektů Plzně 2015 s názvem Kulturní bohatství Plzně, proto jej letos výrazně podporujeme finančně i poskytnutím prostor DEPO2015,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.Foto: Archiv Mezinárodního festivalu DIVADLO