Průvod Vendelín, foto: DJKT Plzeň

Tradiční kulturní Průvod Vendelín již pátým rokem zahájí v pátek 7. září odpoledne kulturní sezónu v Plzni. Vyrazí v 16 hodin z Mlýnské strouhy. Večer Plzeňany čeká velkolepá inscenace Smetanovy Prodané nevěsty pod širým nebem.

Na náměstí Republiky před 17. hodinou zahájí účastníci akce za přítomnosti vedení města a divadla kulturní sezónu 2018/2019. Doprovodný kulturní program představí hudební a taneční vystoupení zdejších kulturních aktérů, poté bude zahájena příprava na večerní operní představení Prodaná nevěsta. Vendelín, patron divadelníků a kulturních aktérů, byl pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury, Vendelínu Budilovi. Tento herec, režisér a principál řídil Městské divadlo v Plzni v letech 1902 až 1912 a položil základy moderního českého divadla. Tradičně se průvodu zúčastňují zástupci plzeňských kulturních organizací, spolků, škol a přihlížejících Plzeňanů. Průvod se začne shromažďovat od 15 hodin v Mlýnské strouze a v 16 hodin vyjede na svou tradiční pouť centrem města.

Prodaná nevěsta, zkouška, foto: Vítězslav Sladký

V čele průvodu pojede na historickém povozu známý herec plzeňského divadla, pan Pavel Pavlovský, v roli Vendelína a sadovým okruhem provede účastníky průvodu na náměstí Republiky, kde spolu s vedením města a ředitelem Divadla J. K. Tyla zahájí symbolicky novou kulturní sezónu. Těšit se můžete na bohatý kulturní program – na hudební představení Kapely 35. plzeňského pěšího pluku FOLIGNO, Plzeňskou filharmonii nebo Plzeňský dětský sbor. Zazní i písně v podání c. k. kabaretního Divadla Pluto a program zakončí taneční vystoupení Step by step studia.

V 19:30 pak na náměstí republiky vypukne velkolepá produkce Smetanovy Prodané nevěsty k 100. výročí založení naší republiky. Na představení se bude podílet na 350 účinkujících. Veškeré informace ohledně inscenace najdete ZDE.

Prodaná nevěsta, zkouška, foto: Vítězslav Sladký

Jedna rada na závěr: Během dnešní generálky ukazovaly centrální hodiny na věži katedrály sv. Bartoloměje v sedm večer 11:30, což pro Plzeň není zrovna dobrá vizitka. Snad jedině, že by se zastavily silou hlasu Ivany Veberové v roli Mařenky… Každopádně se jimi při příchodu na představení neřiďte.

V 19 hodin ukazovaly věžní hodiny 11:30…, foto: Vítězslav Sladký