Po muzikálech Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím (napsaný přímo pro plzeňské divadlo) a americké klasice Anything Goes čeká v květnu návštěvníky Nového divadla další u nás zatím neuvedený titul. Tentokrát půjde o muzikál broadwayského skladatele Franka Wildhorna z roku 2009. V titulních rolích se divákům představí Karolína Gudasová v alternaci s Petrou Vraspírovou (Bonnie Parkerová) a Pavel Režný či Roman Tomeš (Clyde Barrow). Režíruje šéf muzikálového souboru Roman Meluzín.

Frank Wildhorn patří v současné době k nejproduktivnějším muzikálovým tvůrcům světa. Zatímco svou slavnou prvotinu Jekylla a Hydea psal téměř sedmnáct let, v současnosti „posílá“ na jeviště téměř každý rok jednu novinku a několik dalších témat má rozpracováno. V Čechách je populární zejména díky neslábnoucímu zájmu o muzikál Carmen, který měl v říjnu 2008 světovou premiéru v Hudebním divadle Karlín. Sám autor hudby ještě posílil svojí zdejší popularitu několika návštěvami Prahy. Přátelí se s Lucií Bílou, Václavem Noidem Bártou či Adamem Novákem. Ten také muzikál Bonnie a Clyde pro českou premiéru v Plzni přeložil.

Wildhorn přiznává, že na Broadwayi nemá v poslední době zejména díky nevraživosti kritiků na růžích ustláno. Proto většinu svých titulů nyní premiéruje v Evropě nebo Asii. Zatímco zde diváci berou odborné recenzenty s rezervou, v New Yorku je tomu zcela naopak a nepříznivá kritika dokáže potopit i velmi nadějný projekt. Sám Wildhorn na toto téma kdysi prohlásil: “Broadway nemá ráda mne a já ji. Tedy respektive se nesnáším s místními kritiky. Dokonce jsem se kdysi zařekl, že na ní už nikdy žádný svůj muzikál neuvedu. Ale nikdy neříkej nikdy… Na Broadwayi byl před lety po 157 odehraných představeních kvůli špatným recenzím stažen z repertoáru můj Dracula. Ne proto, že by se nelíbil divákům, ti odcházeli nadšení. O stažení tohoto díla rozhodly dvě nepříznivé recenze v přeceňovaných newyorských listech, hlavně kritika v New York Times, která ovlivnila sponzory natolik, že přestali podporovat promotion našeho muzikálu nejen v New Yorku, ale doslova po celých USA.” To Evropa a Asie jsou k Wildhornovi shovívavější. Proto slavný skladatel (Jekyll a Hyde, Svengali, The Scarlet Pimpernel, The Civil War…) většinu svých nových muzikálů premiéruje mimo USA – Cyrana z Bergeracu v Japonsku, Rudolfa v Budapešti, Carmen v Praze, Monte Crista a Excalibur v St. Gallen. Už za několik týdnů bude mít v Jižní Koreji světovou premiéru jeho další novinka, Mata Hari.

“Na vrcholu hospodářské krize se maloměstské nuly západního Texasu Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa stali proslulými lidovými hrdiny a zároveň nejhorší noční můrou texaských zastánců práva. Nebojácní, troufalí a vyzývaví Bonnie a Clyde přináší příběh elektrizující lásky, dobrodružství a zločinu, který přitáhl pozornost celé země. Když se potkají, odstartuje jejich společná touha po vzrušení a slávě okamžitě hon za jejich sny. Oni sami i jejich milovaní se dostávají do konfliktu se zákonem. Milenci přinucení k neustálému pohybu se uchylují ke krádežím a vraždám, aby přežili. Jak narůstá sláva dosud neznámé dvojice, přibližuje se jejich nevyhnutelný konec… Bonnie a Clyde je tedy napínavým muzikálem s netradičním dějem a dobrou hudbou, která kombinuje blues, gospel a rock. Muzikálový soubor zde může předvést své nejlepší současné zpěváky a herce,” uvádí lektorka dramaturgie Lucie Wotavová.


Frank Wildhorn, Don Black, Ivan Menchell: BONNIE a CLYDE

Překlad: Adam Novák

Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Lukáš Vilt
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Dana Haklová

Osoby a obsazení:

Clyde Barrow: Pavel Režný / Roman Tomeš
Bonnie Parkerová: Petra Vraspírová / Karolina Gudasová
Buck Barrow: Adam Rezner / Richard Pekárek
Blanche Barrowová: Soňa Hanzlíčková Borková / Kateřina Falcová
Šerif Schmid: Radek Štědroňský Shejbal
Ted Hinton: Ondřej Černý / Petr Ryšavý
Malý Clyde: Šimon Vanžura / Matyáš Rous
Malá Bonnie: Viktorie Tandlerová / Sofie Machálková
Emma Parkerová, Cumie: Venuše Zaoralová Dvořáková / Hana Spinethová
Kazatel: Lukáš Ondruš
a další

Premiéra v Novém divadle v Plzni 7. května 2016

Ilustrační foto: Loga zahraničních produkcí muzikálu Bonnie a Clyde