V Městském divadle v Brně se opět slavilo – před několika dny uplynulo právě pět let od slavnostního otevření nové Hudební scény, jednoho z nemnoha divadel, která u nás v posledních třiceti letech byla postavena.
První inscenací, která zde byla odpremiérovaná, byl legendární rockový muzikál Galt MacDermota Hair v režii Doda Gombára. Toto dnes již kultovní dílo z roku 1968 proslavila také filmová verze Miloše Formana. Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým až lyrickým.

Od této slavné chvíle ale hodně vody v divadelních řekách uplynulo… Na Hudební scéně se za zmíněných pět let odehrála rovná třicítka premiér, z nichž bylo devět světových a třináct českých. Hudební scéna Městského divadla Brno, která byla realizována akciovou společností OHL ŽS, se stala svou úrovní divadlem třetího tisíciletí. A to nejen díky svému nadstandardně vybavenému technickému zázemí. Ambicí Městského divadla Brno bylo od začátku představovat to nejlepší, co v současném hudebním divadle vzniká u nás i ve světě. Nové divadlo se 680 místy se stalo platformou pro současné hudební skladatele, scénáristy, libretisty i básníky, pro řadu známých režisérů. Zatím poslední realizovanou produkcí se před týdnem stala česká premiéra vynikajícího muzikálu Mozart! autorské dvojice Michael Kunze – Sylvester Levay, jehož recenzi první premiéry si již na našich stránkách můžete přečíst.

Za svou poměrně krátkou historii na Hudební scéně vznikla tato představení:
Hair (Vlasy), Zahrada divů, Veselá vdova, Netopýr, Nana, Bouře, Oliver!, Jesus Christ Superstar, Melodramy, Odysseia, Magická flétna, Šumař na střeše, Orfeus v podsvětí, Mozart na scéně, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Cikáni jdou do nebe, Čarodějky z Eastwicku, Markéta Lazarová, Jazz Side Story, Fame, Červený a černý, Jánošík aneb Na skle malované, Mamzelle Nitouche, Peklo, Stars of Musical, Sněhurka a sedm trpaslíků, Les Misérables (Bídníci), Evita, Balada o lásce (Singoalla), Mozart! Opravdu reprezantativní výběr, jakým se může málokteré evropské divadlo pochlubit! A další kultovní hit, nový americký muzikál Spring Awakening, už realizační tým režiséra Stanislava Moši na 21. listopad chystá…

Ze zmíněných důvodů se MdB rozhodlo odměnit jednoho z diváků a vyslat jej na čtyřdenní výlet do mekky evropského muzikálu, do Londýna. A protože se slavilo pět let, pětky hrály v soutěži nejdůležitější úlohu. Výhercem se stal návštěvník s pořadovým číslem 555.555. Tímto šťastlivcem je pedagog Ivo Šlauch, shodou okolností dlouholetý předplatitel divadelních představení v Městském divadle Brno. Nyní si ve spolupráci s divadlem a CK Čedok, která výhru věnovala, vybere termín zájezdu s návštěvu dvou muzikálových představení v britské metropoli. Velmi zajímavou cenu mu předal před pátečním představením Mozarta ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša společně s náměstkem pro vnější vztahy Zdeňkem Helbichem a ředitelkou brněnské regionální pobočky CK Čedok Yvonne Zelníčkovou. I naše redakce se připojuje ke gratulantům a přeje šťastnou cestu!

Foto: Jef Kratochvil