Sting, foto repro redakce

 

Již v únoru 2019 Městské divadlo Brno uvedlo v české premiéře muzikálový hit Poslední loď, jenž je kritiky označován za „výrazný počin, který se řadí k tomu nejlepšímu na poli hudebního divadla“. Od té doby Poslední loď na Hudební scénu připlula celkem pětatřicetkrát. Její následující plavba, která se uskuteční v neděli 13. září 2020, bude však oproti všem předcházejícím představením zcela výjimečná. Do hlediště Hudební scény totiž společně s ostatními diváky usedne vzácný host, kterým nebude nikdo jiný než samotný autor hudby a písňových textů Gordon Matthew Thomas Sumner, jehož celý svět zná pod uměleckým jménem Sting!

Anglický hudebník pohybující se na rozhraní všech žánrů, bývalý frontman skupiny The Police a příležitostný herec se narodil v roce 1951 v severovýchodním anglickém městě Wallsend jako nejstarší ze čtyř dětí. Syn kadeřnice a inženýra prožil celé dětství v bezprostřední blízkosti místních obrovských loděnic, které udávaly ráz nejen celému městu, ale silně ovlivnily i malého Gordona. Když přibližně v deseti letech viděl Královnu Matku, projíždějící městem a mávající na strhané dělníky, rozhodl se, že nepůjde ve stopách svých předků a opustí město i loděnici směrem k jinému, snad krásnějšímu životu. A jelikož byl nadaným studentem, podařilo se mu získat stipendium na soukromém gymnáziu v Newcastlu, čímž se jeho život skutečně změnil.

Vzpomínky na těžce pracující muže, kteří neznají nic než tvrdou dřinu v loděnicích, však celou dobu nosil v hlavě. Až nakonec dozrál čas a všechny příběhy z dětství zhmotnil ve velmi osobním muzikálu zasazeném právě do tohoto prostředí. V něm se hlavní postava Gideon Fletcher vrací do rodného města, aby zde našel… co vlastně? Stíny ze své minulosti, dceru, o které nevěděl, lásku, kterou si myslel, že ztratil, loděnici, od níž utekl a teď ji svým návratem zachraňuje, ale hlavně sám sebe… Objevují se tu i silné paralely ve vztahu mezi otcem a synem a jejich rozdílným názorem na synovu budoucnost v loděnicích. Poslední loď tak vzdává hold ztraceným mužům průmyslového věku a vrací důstojnost těm, jejichž práce zmizela za moře.

Muzikál The Last Ship měl na Broadwayi premiéru v roce 2014 a získal i dvě nominace na Cenu Tony. Obsahuje přes 20 hudebních čísel, mezi kterými najdeme jak písně původní, tak i dříve napsané skladby jako Island of Souls a All This Time ze Stingova alba The Soul Cages z roku 1991, dále píseň When We Dance z desky Fields of Gold z roku 1994 a také skladbu Ghost Story z alba Brand New Day z roku 1999. Nejen tyto, ale i ostatní Stingovy melodie, ve kterých se mísí jazzové i rockové prvky za dozvuku irských balad, jsou nabité emocemi a skvěle tak dokreslují všechny politické i milostné linie příběhu.

Muzikál Poslední loď, foto MdB