Albert Hammond und Michael Kunze, foto: Theater St. Gallen

Nejslavnější libretista německy mluvících muzikálů Michael Kunze dnes uvede ve švýcarském St. Gallen svůj zbrusu nový muzikál s názvem Matternhorn. A část našeho redakčního týmu bude u toho!

Autora textů k dílům tak slavným, jako je Elisabeth, Rebecca, Ples upírů nebo Mozart! tentokrát inspiroval příběh dobyvatelů nejfotografovanější hory světa, 4.478 vysokého Matternhornu, který leží v Alpách na hranici mezi Itálií a Švýcarskem. Příběh sleduje osudy ambiciózního Angličana Edwarda Whympera, který se svojí výpravou zdolal vrchol hory v roce 1865 jako první. Whymperovi se to podařilo až na třetí pokus. Původně měl v plánu spolupracovat s dalším horolezcem J.A. Carrelem. Jenže se pohádali a tak se Whymper rozhodl zkusit vystoupit hřebenem Hörnli dřív, než ho Carrel předejde, a odešel přes Theodulské sedlo do Zermattu. Zde ho čekaly další špatné zprávy – zjistil, že se na výstup připravují další dvě výpravy. Nakonec se však všichni spojili a 13. července v sestavě Edward Whymper, reverend Charles Hudson, Robert Hadow, Lord Francis Douglas, chamonixský vůdce Michel Croz a zermattský vůdce Peter Taugwalder se synem vyrazili nahoru. 14. července 1865 stanulo všech sedm jako první na vrcholu Matterhornu. Zde vztyčili místo vlajky Crozovu modrou košili na žerdi ze dvou svázaných holí. Při sestupu potkalo Whymperovo družstvo neštěstí. Nezkušený Hadow se smekl a strhl s sebou i ostatní. Lano spojující Douglase a Taugwaldera st. se přetrhlo a Whymper s oběma Taugwaldery se zachránil. Ostatní se zřítili do severní stěny a zahynuli.

Dramatický příběh se nyní stává předlohou muzikálu. Autoři vysvětlují, že nové dílo nebude žádnou encyklopedií horolezectví, ale zabývá se spíš věčným konfliktem mezi člověkem a přírodou. A také pohnutkami, které nás nutí riskovat v touze po úspěchu a překonávání hranic. Hudbu k novému muzikálu Matternhorn napsal debutant na poli hudebního divadla Albert Hammond.

Matternhorn Musical, foto: Theater St. Gallen

Michael Kunze, Albert Hammond: MATTERNHORN

Hudební nastudování: Bernd Steixner / Robert Paul

Hudební supervize: Koen Schoots

Režie: Shekhar Kapur

Choreografie: Jonathan Huor

Scéna: Peter J. Davison

Kostýmy: Franz Blumauer

Dramaturgie: Marius Bolten

 

V hlavních rolích:

Edward Whymper: Oedo Kuipers / Rune Høck Møller

Olivia Buckingham: Lisa Antoni / Veronica Appeddu

Orka: Sabrina Weckerlin

Antoine Carrel: Benjamin Oeser

Luc Meynet: Luigi Schifano

Alexander Seiler: Ramin Dustda

Catharina Seiler: Patricia Hodell

Felice Giordano: Reinwald Kranner

John Buckingham: Dean Welterlen

Marcella Favre: Juliane Bischoff

Josef Ruden: Jon Geoffrey Goldsworthy

JohnTyndall: André Bauer

Charles Hudson / Joseph Anton Clemenz: Samuel Tobias Klauser

Robert Hadow: Marco Toth

Michel Croz: Michael Souschek

Lord Francis Douglas: Timo Verse

Peter Taugwalder sen.: Martin Kiuntke

Peter Taugwalder jun.: Nicolo Soller

Rosina: Stéphanie Signer

Emil: Max Meister

Matternhorn Musical