Slavnostním předáním Cen magazínu musical-opereta vyvrcholil letošní ročník Festivalu DOKOŘÁN pro hudební divadlo. Na jevišti Hudební scény Městského divadla Brno nejoblíbenějším hercům a inscenacím ocenění předali šéfredaktor magazínu Vítězslav Sladký a vydavatelka Jana Čedíková. Večerem provázel dramaturg MdB Jan Šotkovský.

Zatímco v posledních ročnících vítěze jednotlivých kategorií vybírala odborná porota sestavená z divadelních publicistů, letos se redakce magazínu musical-opereta vrátila k původní myšlence divácké ankety. Vítěze tří hlavních kategorií tedy vybrali sami hlasující čtenáři. Ti do redakce zaslali rekordních více než 6.600 hlasů, přičemž pro vítěznou herečku, Kristýnu Daňhelovou, jich přišlo nejvíc – 1.324, čímž se stala absolutní vítězkou ankety.

„Potěšil nás obrovský zájem o naši anketu. Jsme rádi, že se diváci po covidové pandemii vrátili do hledišť divadel a tím vzrostl i zájem o informace ze světa kultury. Čím vyšší je počet hlasujících, tím větší váhu anketa má,“ myslí si vydavatelka Jana Čedíková.

Vítězslav Sladký pak na jevišti přivítal také vítěze dvou speciálních kategorií, které určuje redakční rada magazínu musical-opereta. Cenu za inscenační počin si letos odváží Národní divadlo moravskoslezské Ostrava za komediální show Producenti, novým bardem hudebního divadla se stala operetní subreta Ludmila Machytková.

„Kategorie Barda, kterou oceňujeme celoživotní mistrovství, je pro mě vždy nejemotivnější částí večera. Letos jsme vybrali jednu z nejvýznamnějších českých operetních zpěvaček Ludmilu Machytkovou. Na mnoha českých jevištích odehrála na 150 rolí českého i světového repertoáru, odzpívala prakticky vše ve Veselé vdově, Polské krvi, Netopýrovi, Čardášové princezně, Orfeovi v podsvětí, Ohňostroji a tak dále a tak dále. Do Moravského divadla v Olomouci ji angažoval legendární Stanislav Regal v roce 1972, v letech 2002 – 2009 tady dokonce šéfovala souboru opery a operety. V roce 1997 získala prestižní Cenu Thálie, aby se o řadu let později stala sama členkou muzikálové poroty. Lída je skvělou zpěvačkou, vynikající organizátorkou a mojí milou kolegyní,“ uvedl na pódiu Vítězslav Sladký.

Ludmila Machytková
Ludmila Machytková, Bard hudebního divadla, foto Nicol Wetterová

Po předání Cen magazínu musical-opereta zazněl jeden z čerstvě oceněných muzikálů, Devět křížů z produkce hostitelského Městského divadla Brno. Ovace nebraly konce.

Vítězové výročních Cen magazínu musical-opereta za rok 2022:

Muzikálový herec roku 2022

1. Roman Tomeš, Hedwig, Freedom Production Praha

2. Ondřej Studénka, Devět křížů, MdB Brno

3. Jozef Hruškoci, Fun Home, DJKT Plzeň

Muzikálová herečka roku 2022

1. Kristýna Daňhelová, Devět křížů, MdB Brno

2. Elis Ochmanová, Doktor Faust, Divadlo Na Maninách Praha 

3. Zuzana Benešová, Cherry, Slečna vdova, Jihočeské divadlo ČB

Muzikálová inscenace roku 2022

1. Devět křížů, MdB Brno

2. Fun Home, DJKT Plzeň

3. Producenti, NDM Ostrava

Bard hudebního divadla

Ludmila Machytková

Inscenační počin roku 2022

Producenti, NDM Ostrava