Yvetta Simonová, foto: Archiv redakce

Yvetta Simonová vstupuje mezi legendy. Dožívá se v dobré kondici devadesátin a převezme platinovou desku od Supraphonu. Simonovou z ní udělal Jan Werich.

Yvetta Simonová, narozená 4. listopadu 1928 s dívčím příjmením Roubalová,  začínala jako operetní a muzikálová zpěvačka v bratislavské operetě a posléze  v Hudebním divadle Karlín. Teprve později se z ní stala zpěvačka populárních písní.

Jako dítě se věnovala baletu a hrála na klavír. Po ukončení obchodní školy studovala soukromě hudbu a zpěv. Svoji uměleckou dráhu zahájila jako operetní a muzikálová zpěvačka v Bratislavě. Poprvé se provdala za manažera Lucerny Františka Spurného. Příjmení Spurná jí na Simonová změnil Jan Werich. Jejími dalšími životními partnery byli hudební skladatel Jaromír Vomáčka a dirigent Karel Vlach. Později začala spolupracovat s tanečními orchestry Zdeňka Bartáka a J. Procházky. Od roku 1958 zpívá s Orchestrem Karla Vlacha coby jeho hlavní hvězda. Za svůj život nazpívala přes 500 písní, celou řadu z nich pak se svým dlouholetým kolegou, zpěvákem Milanem Chladilem. Na vrcholu popularity byla v 60. letech 20. století, kdy se umísťovala na předních příčkách tehdy nesmírně populární čtenářské ankety Zlatý slavík, kde byla na druhém místě v letech 1962, 1964 a 1965. Natočila velké množství dodnes známých písní, vystupovala velmi často v rozhlase i v televizi. Nazpívala i dvě písně do českého filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Je stále umělecky aktivní a doposud veřejně vystupuje.

V roce 2010 obdržela dodatečně Českého slavíka za rok 1962, kdy v tehdy ještě nedělené kategorii zpěváků a zpěvaček skončila druhá za Waldemarem Matuškou jako nejpopulárnější žena. Od roku 1984 je držitelkou titulu zasloužilá umělkyně za vynikající zásluhy o československou populární hudbu. 28. října 2017 převzala z rukou českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Hlavní oslavu svého jubilea chystá umělkyně 18. listopadu, kdy v Divadle U Hasičů převezme během benefičního koncertu platinovou desku od vydavatelství Supraphon a stane se tak jeho legendou. „Podobnou poctu udělíme poprvé,“ říká za zmíněné vydavatelství Vladan Drvota. „Simonová u nás natočila přes 500 skladeb. Před pěti lety jí vyšlo CD Zlatá kolekce obsahující 73 písní. Nejstarší z nich, duet s Richardem Adamem Příběh naší lásky, pochází z roku 1956,“ dodává Drvota.

Sama Yvetta Simonová říká, že se dlouhým životem „musela prozpívat“. Dodnes příležitostně vystupuje, buď sama, nebo se zpěvákem Josefem Zímou.

Přejeme hodně zdraví a radosti do dalších let!