Křídla 2016/17, foto: Městské divadlo Brno

Podobně jako v předchozích letech se páteční podvečer 22. prosince 2017 v hledišti a na jevišti Činoherní scény sešli napjatí herci, divadelní kolegové a diváci , aby se dozvěděli výsledky divácké ankety Křídla 2016/2017. Už po jednadvacáté! Své hlasy posílali diváci v průběhu celého roku a nashromáždilo se jich přes dvanáct tisíc.

Tradiční večer plný humoru a nadsázky, ve kterém si herci rádi „rýpnou“ nejen do svých kolegů, ale také do repertoárových inscenací, chodu divadla či jeho vedení, je vždy neopakovatelnou událostí a příjemným ohlédnutím za uplynulou sezónou. Pro letošní rok se režie Křídel ujal Igor Ondříček, který připomenul všech devět inscenací, jež Městské divadlo Brno uvedlo od září 2016 do června 2017 na jevišti Činoherní a Hudební scény. Na pomoc si povolal své kolegy Lucii Bergerovou, Zdenu Herfortovou, Viktóriu Matušovovou, Sáru Milfajtovou, Janu Musilovou, Michala Isteníka, Jana Mazáka, Viktora Skálu, Aleše Slaninu, Dušana Vitázka a další, které doprovodil živý orchestr pod vedením Tomáše Küfhabera. Zazněly tak songy z muzikálů jako Chaplin, Bítls či Limonádový Joe či vtipně poupravené promluvy z činoherních kusů jako Žítkovské bohyně, Ryba potmě nebo Frank V. A kdo se stal tím „nej“?

Kategorii Nejoblíbenější herečka a Nejoblíbenější herec již tradičně obsadili Andrea Zelová (počtvrté v řadě) a Aleš Slanina (již pošesté!) a dokázali, je jejich obliba i díky početným fanklubům mezi Brňany neklesá. Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující muzikál Bítls, o cenu se podělili autoři Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Andrea Kučerová za své kostýmy k inscenaci Zamilovaný Shakespeare. 

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn herec Jakub Uličník za své ztvárnění role Lennieho v dramatu O myších a lidech. A Cenu osobnosti sezóny převzal z rukou ředitele Stanislava Moši fotograf jef Kratochvil, díky němuž vůbec vznikla tradice předávání cen nejoblíbenějším hercům, ale také tradice vydávání měsíčníků Dokořán, otisky rukou na Chodníku slávy na Lidické ulici a mnoho dalšího. Řadu let patří mezi naprostou špičku mezi divadelními fotografy. 

V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již dvaadvacátá Ročenka MdB 2016/2017, jejího kmotrovství se ujali ředitel MdB Stanislav Moša, Václav Božek (zastupitel Jihomoravského kraje), Juraj Groch (jednatel společnosti Asociace PCC) a Jiří Morávek (majitel reklamní společnost Snip & Co.).

Výsledky Křídel 2016/2017:

Neoblíbenější herečka

1. Andrea Zelová

2. Alena Antalová

3. Markéta Sedláčková

Nejoblíbenější herec:

1. Aleš Slanina

2. Dušan Vitázek

3. Petr Štěpán

Nejoblíbenější inscenace:

1. Bítls

2. Zamilovaný Shakespeare

3. Limonádový Joe

 

Osobnost roku:

Jef Kratochvil

Cena kolegia časopisu Dokořán:

Jakub Uličník (za roli Lennieho v inscenaci O myších a lidech