Shakespearův příběh lásky Romea a Julie, příslušníků dvou znepřátelených rodů Monteků a Capuletů, patří vůbec k neznámějším milostným tragediím klasické divadelní literatury. Poutá proto odedávna pozornost divadelníků, hudebníků i filmařů a na motivy původní hry vznikla celá řada baletů, filmů a oper. Stranou nezůstali ani muzikáloví tvůrci – v čechách se hrají minimálně tři verze Romea a Julie, velký úspěch pak po celém světě sklízí stejnojmenný muzikál od Gerarda Presgurvice. Na základě zahraniční objednávky, konkrétně ze Státní opery v jihokorejském Soulu, vzniklo i dílo českého hitmakera Zdeňka Bartáka a textaře Eduarda Krečmara. Muzikál zde měl velmi úspěšnou premiéru v roce 2002 a přinesl celému tvůrčímu kolektivu v tvrdé konkurenci cenu nejlepšího muzikálu asijského kontinentu v roce 2002.

Před dvěma lety autoři v produkci Zdeňka Pikla a za ohromného zájmu diváků představili své muzikálové zpracování příběhu také českému publiku, a to pod širým nebem na nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou. Na základě tohoto úspěchu se titul letos vrátí na Hlubokou už potřetí a vystřídá v srpnu neméně oblíbenou Jednu noc na Karlštejně. Tak jako v uplynulých letech se mohou diváci těšit na čtyři desítky účinkujících, živý zpěv, strhující šermířské souboje, výpravnou scénu i skvělé hity z pera Zdeňka Bartáka.

Titulních úloh se ujme již osvědčená čtveřice umělců: O postavu Romea se v alternaci podělí účastník soutěže Česko hledá Superstar Jan Kopečný se zpěvákem Lukášem Randákem, Julii si zahrají absolventka pražské konzervatoře Zuzana Benešová (mimo jiné úspěšná představitelka Patricie v muzikálu Baron Prášil) a zpěvačka, tanečnice a muzikoterapeutička Ivanne (Ivana Plachá). V dalších postavách se objeví například známí muzikáloví i operní zpěváci Petr Dopita /Vévoda/ a Dalibor Tolaš /otec Lorenzo/, populární sólistky českobudějovické opery Iva Hošpesová a Kateřina Hájovská /Capuletová/ nebo Ladislav Kobrel /Mercuzio/, který se představil i televizním divákům v talentové show Cesta ke slávě.

Zdeněk Barták – Eduard Krečmar: ROMEO A JULIE

překlad: Jiří Josek
hudební aranžmá: Ivan Zelenka, Daniel Barták
divadelní scénář: Miloš Čížek
úprava a plenérová adaptace: David Cody
šéfproducent: Zdeněk Pikl, Divadlo Hluboká nad Vltavou

hudební nastudování: Martin Peschík
režie: David Cody
dirigenti: Martin Peschík, David Cody
choreografie: Pavla Nýdlová
scéna: Jan Kreml
kostýmy: Mirela Tůmová
sbormistr: Josef Zaplatílek

Osoby a obsazení (2011):

Romeo: Jan Kopečný / Lukáš Randák
Julie: Zuzana Benešová / Ivanne
Benvolio: Jiří Cejpek / Zbyněk Novotný
Mercuzio: Ladislav Korbel / Jan Mrkvička
Chůva: Věra Pašková / Věra Zabilková
Lorenzo: Aleš Chrt / Dalibor Tolaš
Capuletová: Kateřina Hájovská / Iva Hošpesová
Capulet: Vladimír Plachý sen. / Zdeněk Říha
Vévoda: Petr Dopita / Václav Soubusta
Tybalt:Zdeněk Klusák / Pavel Šturma
Petr: Pavel Klenka / Michal Kopecký
Paris: Zdeněk Pikl / Luděk Šindelář
Život: Maruška Bauerová / Petra Doktorová / Krystýna Hulcová
Smrt: Denisa Holečková / Monika Maradová / Hana Wohlgemuthová

Nahrávku pořídil Studiový symfonický orchestr Praha, dirigent Mario Klemens
(v produkci Barták Music spol. s r.o.).

Na muzikál Romeo a Julie se letos na zámek v Hluboké nad Vltavou můžete vypravit 2., 5., 6., 9., 12., 13., 16., 19., 20., 23., 26. a 27. srpna (vždy v úterý, pátek a sobotu) od 20:45h. Naše redakce se chystá na 40. reprízu muzikálu, ze které vám následně přineseme novou reportáž.

Foto:
Divadlo Hluboká nad Vltavou (1)
Josef Hrubý (2, 3, 4)