Sarah McKenzie

Sarah McKenzie

JAZZ BEZ HRANIC, největší jazzová akce na západě Čech, vyvrcholí o tomto víkendu 29. 10. od 19 hodin ve Velkém divadle v Plzni slavnostním galakoncertem. V historické budově bude hrát Kryšfot Marek Orchestra a vystoupí australská swingová hvězdu, zpěvačka a klavíristka Sarah McKenzie, hvězda řady mezinárodních fesitvalů a umělkyně ověnčená řadou ocenění. V Plzni představí své poslední album We Could Be Lovers.

„Sarah McKenzie je nejen krásná mladá žena, ale především nesmírně talentovaná zpěvačka a klavíristka, která stylem a elegancí připomíná Dianu Krall. Je nositelkou těch nejprestižnějších australských ocenění, včetně ceny ARIA, což je australská obdoba Grammy,“ říká o ní producent festivalu Ivan Slabý. K úspěchům Sarah McKenzie bezesporu patří i loňské vystoupení s Charlesem Aznavourem v Royal Albert Hall. Poslední album We Could Be Lovers vyhrálo již cenu nejlepšího australského vokálního alba Bell Award. „Sarah Mc Kenzie je hudební zázrak. Při zpívání frázuje, jak to svede jenom opravdový jazzman, zatímco svými pianovými „groovy“ inspiruje lidi, aby hráli jazz. Nenechte si ujít příležitost poslechnout si její živé vystoupení!“ Tato slova chvály pronesl na adresu své krajanky nejslavnější australský jazzman James Morrison, který mimochodem na festivalu Jazz bez hranic v Plzni již vystoupil. Strmý vzestup zpívající pianistky z Melbourne je opravdu pozoruhodný. Po ukončení studia kompozice na Western Australian Academy of Performing Arts převzala v roce 2008 od Jazzové společnosti v Perthu cenu pro “Nejvýjimečnější skupinu roku”, obdržela několik stipendií ke studiu ve vokálním i v instrumentálním oboru, vystoupila na nejznámějších australských festivalech a zpívala doprovodné vokály na turné cenami Grammy ověnčeného kanadského zpěváka Michaela Bublé. V roce 2010 natočila a v následujícím roce vydala debutové CD Don’t Tempt Me. Její druhý projekt Close Your Eyes, který sestavila z evergreenů Irvinga Berlina, Duka Ellingtona a Johnnyho Mercera, získal cenu ARIA (australská obdoba Grammy) jako nejlepší jazzové album roku 2012. Ve stejném roce jí bylo uděleno plné stipendium na Berklee College of Music a poté, co tam v roce 2014 převzala absolventský diplom, začala se častěji objevovat na klubových koncertních a festivalových pódiích např. v Bostonu, Umbrii, Monterey a odtud již byla otevřena cesta vzhůru až do Royal Albert Hall, kde vystoupila v první polovině koncertu Charlese Aznavoura. Její CD z loňského září We Could Be Lovers vyhrálo cenu nejlepšího australského vokálního alba Bell Award. Plzeňské publikum se může těšit na živé provedení ukázek z této desky, na kterou Sarah McKenzie zařadila standardy i tři vlastní songy. Australská blondýnka, jež graciózním klavírním stylem a pěveckou elegancí připomíná Dianu Krall, není epigonem kanadské kolegyně, ale respektovanou individualitou.

Kryštof Marek Orchestra zahraje v první části plzeňského galakoncertu, v níž provede dirigentovu orchestrální kompozici Sinael Jazz Symphony. Kryštof Marek působil jako dirigent v Divadle J. K. Tyla, je autorem hudby k jazzové operetě Kristian II a blízkým tvůrčím spolupracovníkem Antonína Procházky. Diriguje a hudebně nastudoval řadu muzikálů, především v Hudebním divadle Karlín.

Galakoncertem však nabídka letošního ročníku JAZZU BEZ HRANIC nekončí. Po celý poslední říjnový týden navíc zve restaurace PI.JEZ.PI na již tradiční Týden neworleánské kuchyně a během listopadu jsou připraveny další akce. Hned 1. listopadu se v Anděl Music Clubu koná další z řady pravidelných jazzových večerů. Tentokrát tu vystoupí zajímavé mezinárodní uskupení, jež si říká East European 5-tet a je složené z předních jazzmanů české a slovenské scény. Publikum se může těšit na Rosťu Fraše, Miroslava Hloucala, Luboše Šrámka, Josefa Fečo a světově uznávaného bubeníka Vladimira Kostadinovice. Čtvrtého a pátého listopadu pak proběhne workshop sborového zpěvu nazvaný Zpívejme společně aneb Sbor trochu jinak. V Domě hudby jej povede pendlující čecho-američanka Mirka Novak. Workshop je určen všem, kdo rádi zpívají: jednotlivcům i sborům všech druhů a kategorií. V dalších týdnech zve JAZZ BEZ HRANIC ještě třeba na tradiční jazzové a kytarové dílny, workshop Hammond varhany nebo na vánoční swingovou tančírnu s kapelou AppenDixie. A 28. února přiveze do Plzně slavného amerického saxofonistu Kennyho Garreta, spoluhráče Milese Daviese a držitele Grammy Award.

Foto: Jazz bez hranic (repro redakce)