Téma slavných veronských milenců bylo muzikálově ztvárněno mnohokrát. Nejslavnější světová verze pochází z dílny francouzského hudebního skladatele Gérarda Presgurvice, který podle známé Shakespearovy tragédie napsal také texty všech písní muzikálu. Ten měl svojí světovou premiéru v pařížském Palais de Congres 19. ledna 2001 a poté, co obletěl celý svět, zamíří konečně alespoň na sousední Slovensko, kde jej první diváci uvidí na Nové scéně v Bratislavě od 22. března tohoto roku.

Ve Francii patří Romeo a Julie k vůbec nejúspěšnějším muzikálům. Uspěl nejen před pařížským publikem, ale také během turné (Orléans, Le Mans, Caen, Rouen, Amnéville, Grenoble, Lyon, Montpellier, Marseille, Nice, Bordeaux, Pau) a následně pak ve Švýcarsku i Kanadě. Anglická produkce spatřila světlo světa v roce 2002 v Londoner Picadilly Theatre Premiere, kde se však dílo hrálo jen několik měsíců. Velký úspěch naopak sklidil muzikál v Budapešti a Moskvě. Proslavila se i vídeňská inscenace v Raimund Theateru, v němž si zahrála i slovenská muzikálová herečka a častý host Městského divadla Brno Zuzanu Mauréry (Monteková). Presgurvicova verze také vyšla na více než dvaceti různých nosičích.

V Bratislavě se slavného titulu, který se zatím s českou i slovenskou scénou míjel, chopil režisér a choreograf Ján Ďurovčík. Zkoušky, při kterých teče pot, slzy a občas údajně i krev, už jsou v plném proudu. V hlavních rolích slovenské verze se publiku představí hvězdy slovenské muzikálové scény jako Nela Pocisková, Patrik Vyskočil, Mirka Partlová, Peter Cmorík, Katarína Hasprová, Marián Greksa, Csongor Kassai, Alžbeta Bartošová, Lenka Salmanová, Róbert Halák, Ján Slezák nebo Thomas Puskailer.

Foto: Nová scéna Bratislava