„Jednou jsem z legrace řekl Michalovi, já tě snad zabiju. A on na to, kdo by pro mě pak psal muzikály,“ prozradil prvotní myšlenku, jak vznikl nápad na muzikál Je třeba zabít Davida producent Oldřich Lichtenberg. Včera poprvé představili tvůrci své nové „dítko“ novinářům na tiskové konferenci. Oproti předchozímu Baronovi Prášilovi však byli méně sdílní a odtajnili pouze jedinou píseň a základní schéma komiksových projekcí. V těch se objeví například animovaný Michal David, Jaromír Jágr nebo Karel Gott, který by měl nazpívat předělávku písně Decibely lásky – Decibels of Love.
Celá akce se uskutečnila v Divadle Broadway pod taktovkou režiséra Radka Balaše a moderátora Romana Vojtka, který zároveň v novém kusu hraje trojroli francouzského vědce Leydena, Mojžíše a papeže.

Režisér Radek Balaš přiznal, že se tentokrát pouští do v Praze nepříliš probádaných vod hudební crazy komedie. Z u nás uvedených muzikálů novinkový titul nejblíže přirovnal k vlastní jevištní adaptaci filmu Adéla ještě nevečeřela či k muzikálu Spamalot, který nedávno odpremiérovalo plzeňské divadlo. Na tiskové konferenci doslova uvedl:
„Tento projekt je zcela výjimečný a to bez jakékoliv nadsázky. Je to celé postaveno na tom, že si děláme opravdu legraci úplně ze všeho a to tak, že nic nezůstává svaté. Samozřejmě začínáme u sebe. Děláme si legraci sami ze sebe, z muzikálových klišé, ze známých mystických postav, z různých filmových hitů. Musím se přiznat, že jsem do toho šel právě proto, že je potřeba zlikvidovat Michala Davida. Proto jsem se rozhodl napsat tento muzikál. Mám akademické vzdělání – vystudoval jsem činoherní režii na Janáčkově Akademii múzických umění a rozčiluje mě už několik desítek let, že tato ubohá, popová muzika může být pořád tak populární,“ prohlašuje s notnou dávkou nadsázky Radek Balaš a dodává, že doufá, že se diváci budou bavit alespoň tak, jako herci na zkouškách, když promýšlí jednotlivé situace. Předpokladem skutečně hurónské zábavy je i skutečnost, že na scénáři se krom Balaše a Lichtenberga podílela i známá humoristická dvojice Richard Genzer – Michal Suchánek.

Včerejší tiskové konference se zúčastnil celý inscenátorský tým a řada hvězd této hudební show – Ivan Vyskočil, Bára Štěpánová, Vanda Konečná, Roman Vojtek, Tomáš Trapl, Bohouš Josef, Aleš Háma a celá řada dalších. Jednotlivé písně pocházejí z pera Michala Davida, Zdeňka Bartáka a dalších autorů, pro muzikál je nově zaranžoval Daniel Barták. Autorem scénografického návrhu je populární výtvarník a zároveň muzikálový herec Jan Kříž, kostýmy navrhl, jak jinak, Roman Šolc. Mezi stálé spolupracovníky divadel Broadway a Hybernia se už řadí i choreografka Kristina Kloubková: „Tenhle muzikál se úplně liší od Barona Prášila, díla, na kterém jsem pracovala naposledy. Musím přiznat, že dělat choreografie na hity Michala Davida, které máme všichni “pod kůží”, je těžké. Navíc se polovina děje odehrává v budoucnosti a celé je to komedie. Beru to jako další výzvu a už teď se velmi těším na spolupráci s tanečníky a také se sólisty, které čekají velké taneční scény,“ vysvětlila Kloubková.

Jedinou píseň, Sen kovbojů, zazpíval novinářům jako ochutnávku z chystaného díla dětský představitel malého Michala Davida, šestiletý Filip Antonio. Za poněkud exotickým jménem se skrývá syn známé operetní a muzikálové zpěvačky Dity Hořínkové, který už účinkoval po boku Romana Vojtka ve filmové komedii Líbáš jako Bůh.

Premiéra muzikálové crazy komedie JE TŘEBA ZABÍT DAVIDA je naplánovaná v Divadle Broadway na 28. dubna.

V našem magazínu se můžete těšit i na připravovaný rozhovor s režisérem a choreografem Radkem Balašem.

Foto: Vítězslav Sladký
1) Tým herců a inscenátorů muzikálu Je třeba zabít Davida
2) Oldřich Lichtenberg s Michalem Davidem
3) Část plakátu s hereckým obsazením
4) Filip Antonio odpovídá na dotazy režiséra Radka Balaše

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal