Mnohdy stačí nalepit si laškovný knír, nasadit elegantní cylindr a z půvabných mladých dam jsou „jako zázrakem“ švarní kluci. Nevěříte? Můžete se přesvědčit na vlastní oči, pokud navštívíte převlekovou hudební komedii Holka nebo kluk, kterou uvádí v premiéře Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v pátek 4. dubna 2014 od 19.00 hodin.

Není žádným tajemstvím, že původním nápadem režiséra Vladimíra Slavínského, který už v roce 1938 udělal na stříbrném plátně z Adiny Mandlové tanečníka jménem Áda, se inspiroval “plzeňský Molière” Antonín Procházka a stvořil zbrusu novou konverzační komedii Holka nebo kluk přímo pro divadlo. Světovou premiéru měla jeho hra v domovském Divadle J. K. Tyla Plzni v roce 1998 a nyní doputovala i na jihočeská divadelní prkna. Operní soubor s činoherními hosty Lenkou Krčkovou, Barborou Munzarovou, Taťánou Kupcovou, Danielem Bambasem (v alternaci s tenoristou Alešem Voráčkem) a Petrem Červinkou pod režijní taktovkou samotného autora čeká už zítra premiéra.

Na rozdíl od stejnojmenného filmu divadelní inscenace hudební veselohrou, v níž zazní celkem patnáct prvorepublikových šlágrů nejrůznějších skladatelů. Jejich hudebního nastudování se ujal dirigent Martin Peschík, který v souladu s duchem tehdejší hudby velmi dbá, aby operní orchestr zněl maximálně swingově. Z operních sólistů v klíčových rolích statkáře Orlovského a jeho správce Anatola vystoupí Josef Průdek a Miloslav Veselý, v ostatních důležitých ženských postavách Iva Hošpesová nebo Romana Strnadová a Miroslava Veselá nebo Dagmar Volfová. V inscenaci důležitou roli hrají také stepařská čísla, která s představitelkami titulní role šesti externími tanečnicemi nacvičila herečka Taťána Kupcová, která je rovněž členkou originálního pohybového divadla Veselé skoky.

Antonín Procházka: HOLKA nebo KLUK

Hudební nastudování: Martin Peschík
Dirigenti: Martin Peschík, Martin Veselý
Režie: Antonín Procházka
Choreografie: Jana Hanušová
Nastudování choreografie: Taťána Kupcová
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Lenka Polášková
Sbormistr, hudební příprava: Martin Veselý

Osoby a obsazení:

Áda: Lenka Krčková, Barbora Munzarová
Raul: Daniel Bambas, Aleš Voráček
Orlovský: Josef Průdek
Emča: Iva Hošpesová, Romana Strnadová
Viktor: František Brantalík
Jindra: Miroslava Veselá, Dagmar Volfová
Anatol, Miloslav Veselý
Ferda, zahradník: Josef Falta
Josef, komorník: Lukáš Randák, Otomar Novotný
Eman, sluha: Otakar Novák
Franta, kuchař: Pavel Klenka
Květa: Taťána Kupcová, Romana Strnadová
Lucie: Jana Málková
Stázi: Michaela Korychová
Dáša: Gabriela Burianová
Petr Červinka: Petr Červinka
Skautky: Světlana Juránková, Zuzana Peschíková
Malej Jarda: Jakub Černý, Jakub Dušek
Travesti: Jan Mrkvička, Josef Novotný, Ivo Šindler

V inscenaci zazní swingové evergreeny skladatelů B. Nikodema, J. Traxlera, M. Eisemana, J. Kalaše, J. Mihuleho, E. Fialy, J. Maliny, S. E. Nováčka, K. Hašlera a A. Jindry.

Premiéra v Jihočeském divadle České Budějovice 4. dubna 2014

Foto: Michal Siroň, JCD