Zní to až neuvěřitelně – známý divadelní, filmový a televizní herec Stanislav Fišer oslaví 14. prosince tohoto roku osmdesáté narozeniny. Ač se v nedávné minulosti musel poprat se zákeřnou nemocí, významné jubileum oslaví přímo na jevišti – Benefiční večírek Stanislava Fišera se uskuteční v sobotu 17. prosince od 20.30 v Divadle Rokoko. Účast přislíbili jeho přátelé a kolegové z divadla, filmu i dabingu.

Herec Stanislav Fišer se narodil v roce 1931 v Hořicích v Podkrkonoší jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. V Poděbradech vychodil obecnou školu a začal hrát ochotnické divadlo. Po válce se stal hereckým profesionálem, když jako elév nastoupil do Pražského divadla pro mládež Míly Melanové. Po jeho zrušení si našel angažmá v Divadle na Vinohradech, Divadle Jiřího Wolkera a v divadle E. F. Buriana D34. V roce 1959 ho angažoval Jan Werich v divadle ABC a Fišer s ním přešel v roce 1962 do Městských divadel pražských. Tam působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1993 a pohostinsky zde vystupuje i nadále. Několik významných rolí vytvořil jako host i na scéně Hudebního divadla v Karlíně. Přestože byl původně činohercem, uplatnil svoje nadání i v mnoha muzikálech a hudebních komediích.

Stanislav Fišer se velmi často objevoval také v televizi a na stříbrném plátně. Jeho prvním snímkem bylo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947, kde se mihl v komparsu. Postupně se propracoval k větším rolím nejrůznějšího charakteru a povolání. Měl široký rejstřík, zvládal jak dramatické tak komediální postavy. Zahrál si např. v seriálech Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, nebo Pan TAU, ve filmech Ztracenci, Smrt černého krále či Drahé tety a já. Nejvíce televizních diváků jej má však v paměti jako skvělého dabéra, když jeho hlasem mluvil např. Pierre Brice v roli indiánského náčelníka Vinnetoua z cyklu dobrodružných filmů na motivy knih Karla Maye.

V nedávné době prodělal vážné nádorové onemocnění hlasivek, které mu na nějakou dobu zcela znemožnilo další hereckou činnost. Přestože bez speciálního přístroje nemůže mluvit, nadále účinkuje v hudební komedii Pan Kaplan má třídu rád v roli Clauda.

Hodně zdraví a vitality do dalších let!

Foto: Ondřej Pýcha (snímky laskavě poskytla Městská divadla pražská)