Logo Divadla Na Fidlovačce, repro redakce

Divadlo Na Fidlovačce chystá novou inscenaci: Muzikálovou grotesku Šakalí léta podle námětu filmu Jana Hřebejka a Petra Jarchovského a povídek Petra Šabacha.

Je rok 1957, na oběžnou dráhu vstříc novým zítřkům vzlétá Lajka, Klement Gottwald spokojeně odpočívá ve vítkovském mauzoleu, nad Prahou se stále ještě tyčí pomník zavrženého Stalina a do šedi tepláků budování socialismu přichází Bejby. Barevný, svěží a svůj, vnáší rytmus rock and rollu do pevně zakotveného maloměstského života pod rudou hvězdou. Oživí dětské fantazie, zformuje sny a ukáže, že ne všichni musí šlapat, jak se jim píská. Z dětského pobrukování tluče bubeníček se stanou válečné bubny a z klidu dospělých klid před bouří. Někdo musí z kola ven.

Hra o hudbě, o svobodě, o dětských snech, o životě lidí v nelehké době, kdy jinakost se nenosí a každý krok mimo rytmus je po zásluze potrestán. O síle a slabosti charakteru, o lásce a žárlivosti.

Nepůjde však o žádnou retro inscenaci. Nová úprava pochází z pera Kamily Krbcové a Adama Skaly, který muzikál zároveň režíruje. Ti do hry přidali úplně nové dialogy. Snažili se, aby byl text divadelnější a komediálnější.

„Zásadní změnou je, že jsme dali víc prostoru mladým postavám. Dnes už nejde o boj s režimem, ale spíš o střet mladé a starší generace,“ vysvětluje Kamila Krbcová. Text by proto měl být oproštěn od filmové nostalgie.

V hlavních rolích se divákům představí Lukáš Adam či Marek Lambora (Bejby), Štěpánka Fingerhutová / Magdaléna Kuntová  (Alena), Josef Polášek / Karel Zima (Prokop), Vojtěch Vodochodský / Daniel Krejčík (Eda) nebo Vanda Chaloupková / Aneta Krejčíková (Milada).

Režie: Adam Skala

Dramaturgie: Kamila Krbcová

Choreografie: Ivana Hannichová

Scéna: Tereza Gsölhoferová

Kostýmy: Eva Justichová

Hudba: Ivan Hlas

Hud. nastudování: Matěj Voda, Zbyněk Polívka

O živý hudební doprovod se postará rock and rollová kapela GREEN MONSTER. Premiéra se uskuteční 23. března 2019.