V pražském Divadle na Maninách bude mít letos v září premiéru nový český muzikál Doktor Faust.

Jan Batysta a Vojtěch Adamčík, foto: Produkce muzikálu Doktor Faust

Nový český muzikál Doktor Faust hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a textaře a scenáristy Jana Batysty bude mít v pražském Divadle na Maninách premiéru v září. První zkoušky pod vedením režiséra a dramaturga Davida Codyho začnou 4. dubna. Tvůrci chtějí dát příležitost i méně známým hercům. V hlavních rolích se objeví Tomáš Trapl, Natálie Grossová, Filip Antonio, Vojtěch Wosák nebo Dita Hořínková.

Faust je postava vzdělance, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Legenda je německého původu, ale rozšířila se i do dalších evropských zemí. Příběh o doktoru Faustovi a jeho smlouvě s Mefistofelem je od 16. století jedním z nejčastěji zpracovávaných námětů v evropské literatuře. Například Thomas Mann v románu Doktor Faustus přesunul děj do doby 1. poloviny 20. století a v postavě Fausta kriticky zobrazil buržoazní třídu v Německu. V centru románu Mefisto Klause Manna stojí postava herce Hendrika Höfgena, který se pro svou kariéru neváhá zaplést s nacistickým režimem. Michail Bulgakov v satiře Mistr a Markétka útočí na ateistický Sovětský svaz 30. let 20. století.„Faustovské téma je v divadelní a filmové tvorbě už natolik probrané, že se jedná svým způsobem o klišé. Jak toto věčné téma zpracovat je tedy netriviální otázka. Bude nutné vzít si inspiraci v dílech Johanna Wolfganga Goetha a Christopha Marlowa, ale i v analogickém příběhu o Jobovi. Snažil jsem se faustovské téma myšlenkově přiblížit spíše novodobému humanismu,“ sdělil autor textů a scénáře Batysta. Právě s ohledem na tématiku díla zpracoval autor libreta charakter Mefistofela tak, aby byl ztvárněn dvěma herci – mužem a ženou. Ďábel tedy vstoupí na jeviště hned ve dvou podobách, které se navzájem doplňují. „Naše dílo není snahou o filozofii, naopak je psané pro divácký zážitek. Jde o přezkoumání myšlenek hříchu, spásy a odpuštění způsobem, který nejsnáze proniká do diváckých srdcí – písněmi,“ podotkl Batysta. Dramaturg Cody režíroval například uvedení muzikálu Romeo a Julie na zámku v Hluboké nad Vltavou nebo nedávnou českobudějovickou inscenaci Adamčíkova muzikálu Cyrano. O taneční choreografie se postará Petra Parvoničová, kostýmy a scénu připravuje Patrik Holík.

„Muzikály jsme spolu začali psát ještě při studiích na gymnáziu. Doktor Faust je naším třetím dokončeným dílem,“ uvedl autor hudby Vojtěch Adamčík. „Základy faustovského muzikálu jsme položili již v roce 2014, kdy vznikly první dvě písně. Dosud jsme všechny muzikály uváděli v Českých Budějovicích a inscenace Doktora Fausta pro nás bude pražským debutem,“ dodal. Tvůrčí tým podle svých slov sází především na neotřelé zpracování tématu, rockově laděnou hudební složku a spolupráci zkušených profesionálů a mladých muzikálových nadějí.

OBSAZENÍ DOKTOR FAUST

Doktor Faust – Tomáš Trapl / Zbyněk Fric / Jiří Březík

Mefistofeles – muž – Radim Schwab / Vojtěch Wosák / Viktor Aaron

Mefistofeles – žena – Nikola Ciprová / Elis Ochmanová / Markéta Pešková

Markétka – Natálie Grossová / Marianna Polyáková / Sarah Salloum / Lenka Stejskalová

Jindřich – Lukáš Randák / Filip Antonio / Jakub Mauer

Matka – Dita Hořínková / Marie Šlehoferová

Čarodějka Iklil – Kateřina Herčíková / Monika Sommerová / Kateřina Michejdová