My Fair Lady, foto DJKT Plzeň

Poslední květnový týden se vrátí život do mnoha divadel. Na muzikálové příznivce čekají nové tituly v Plzni, Brně i Praze.

Současně ožije i náš web, který posledních pár měsíců žil v jakémsi udržovacím režimu. Popravdě – i když řada scén udržovala kontakt s diváky prostřednictvím nejrůznějších streamů, nás zajímá především živé divadlo, které se z naší země vlivem zpackaných covidových opatření vytratilo na celých osm měsíců. Přesto soubory nezahálely a divákům představí několik nových muzikálů a operet, které nastudovaly.

Například plzeňské DJKT nabídne hned tři novinky: Legendární My Fair Lady, Straussova Netopýra a muzikálovou novinku Something Rotten (Něco shnilého!). „Během uzavření divadel jsme stále zkoušeli, odehráli jsme i řadu představení bez publika, jsme připraveni a nemůžeme se dočkat, až přivítáme diváky v našich hledištích. Samozřejmě jsme i nervózní, nevíme, jaký zájem o představení bude. My ale diváky a jejich energii už zoufale potřebujeme a doufáme, že je různá omezení od návštěvy divadla neodradí a že přijdou,“ uvádí ředitel divadla Martin Otava.

Více než rok si musel soubor muzikálu počkat na uvedení populárního díla libretisty Alana Jaye Lernera a skladatele Fredericka Loeweho My Fair Lady. Po několika přesunutých termínech premiéry se diváci v sobotu 12. června konečně dočkají prostořeké květinářky Lízy Doolittleové v podání mladé členky souboru Charlotte Režné a morousovitého profesora Higginse, kterého ztvární šéf muzikálu Lumír Olšovský. Divácky oblíbený titul se do Divadla J. K. Tyla vrací již počtvrté, tentokrát v režii Marka Němce a se scénou a kostýmy uznávaného scénografa Marka Cpina. Druhým muzikálem, který bude poprvé představen divákům, je energií nabitá broadwayská novinka v bláznivém stylu oblíbeného Spamalotu – Něco shnilého! (Something Rotten!). Diváci v něm uvidí Jozefa Hruškociho, Martina Holce a Dušana Krause v hlavních rolích a dozvědí se, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii.

Jane Eyrová, foto Městské divadlo Brno

Na diváky se dlouho chystá i Městské divadlo v Brně. To otevře své brány slavnostně na Činoherní scéně představením Zamilovaný Shakespeare hned 24. května. Následně diváky čeká série open air představení na Biskupském dvoře. Zde diváci uvidí jako novinku hudební komedii Napoleon aneb Alchymie štěstí, i řadu starších inscenací, včetně oblíbené Noci na Karlštejně. 28. května pak divadlo uvede na Hudební scéně českou premiéru Jany Eyrové, muzikálu podle proslulého románu. O všech novinkách v MDB vás budeme informovat v samostatném článku.

Muzikálové léto chystá letos poprvé Hudební divadlo Karlín. V rámci tohoto projektu v areálu PVA Expo Praha – Letňany uvidíte premiérově legendární Rebely, Setru v akci, ale můžete i zažít koncertní verze muzikálů Jesus Christ Superstar a Carmen. Produkce začínají 1. července 2021 pod širým nebem.

Hned v květnu, červnu a červenci je tedy nač se těšit. Neváhejte s návštěvou divadel, dokud se smí zpívat…!