Už po dvaapadesáté se rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany promění v obří koncertní sál. Právě dnes začíná mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, jeden z největších a nejprestižnějších hudebních festivalů v zemi. Letos zde bude koncertovat například Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Ivan Kusnjer či Pavel Šporcl. Festivalovou přehlídku více jak pětadvaceti představení zahájí dnes večer prezident České republiky Václav Klaus, který nad Smetanovou Litomyšlí převzal záštitu společně s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem a hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem. Společně usednou také do hlediště a vyslechnou zahajovací koncert ze skladeb Bedřicha Smetany, Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka a Petra Ebena v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Petera Ferance a se sólisty Líviou Obručník Vénosovou (soprán), Romanem Janálem (baryton) a Janem Simonem (klavír). Festival bude probíhat povětšinou v podmanivé atmosféře na venkovním jevišti druhého nádvoří renesančního zámku a krom tradiční vážné hudby a opery dostane tentokrát mimořádně velký prostor i žánr muzikálový a operetní.

20. června zazní od 19 hodin v nastudování České filharmonie komponovaný projekt věnovaný tvorbě francouzského krále operety Jacquese Offenbacha VIVAT OFFENBACH, v němž vyslechneme výběr melodií z opery Hoffmannovy povídky a nejznámější hudební čísla z operet Orfeus v podsvětí a Krásná Helena. Sóla přednesou renomovaní pěvci – sopranistky Marie Fajtová a Adriana Kohútková, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenoristé Miroslav Dvorský a Tomáš Juhás a basista Ján Galla. Dirigovat bude host mnoha světových orchestrů Ondrej Lenárd.

Příznivci muzikálů se dočkají hned dvojího Koncertu na přání, tentokrát s názvem KLASIKA ČESKÉHO MUZIKÁLU, neboť původně plánované jediné provedení bylo okamžitě beznadějně vyprodáno. Cyklus Koncert na přání je tradiční součástí festivalu již celou řadu let. Zazněla při něm už například Carmina Burana, skladby George Gershwina či hudba z českých večerníčků. Letošní ročník bude patřit melodiím z českých divadelních i filmových muzikálů, které uvede divadelník, zpěvák a textař Jiří Suchý, zakladatel legendárního Semaforu. Zhruba dvouhodinový program publikum vyslechne 29. a 30. června vždy od půl osmé večer a připraveny jsou ukázky z muzikálů Limonádový Joe, Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, Dobře placené procházka a z filmů Zločin v šantánu či Šíleně smutná princezna. Sólisty Tomáše Trapla, Dagmaru Zázvůrkovou, Taťánu Roskovcovou a Petra Macháčka doprovodí Komorní filharmonie Pardubice za řízení Marko Ivanoviće a sbor ReBelcanto.

Z dalších mnoha festivalových produkcí, které se budou odehrávat až do pondělí 5. července, bychom rádi upozornili na dvojici představení Mozartovy Kouzelné flétny v nastudování operního souboru Národního divadla Brno, rovněž dvakrát zazní oblíbená Tosca Giacoma Pucciniho z repertoáru Státní opery v Praze, balet stejného divadla na přání diváků provede dokonce třikrát nejslavnější balet Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero a zapomenout samozřejmě nesmíme ani na Smetanovu Prodanou nevěstu, kterou odehraje pražské Národní divadlo.

Letošní festival se také hlásí k oslavám 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, takže mezi hosty zasedne i velvyslanec Lucemburska v ČR. I přesto, že většina vstupenek na nejatraktivnější pořady zmizela už během prvního dne předprodeje, kdy se prodalo neuvěřitelných 12 tisíc lístků, šance dostat se na některá představení stále trvá. Díky přidaným představením se lze ještě vypravit na Kouzelnou flétnu, Labutí jezero, Prodanou nevěstu, Koncert na přání nebo na Les Musiciens. Pár kusů vstupenek se mnohdy uvolní na poslední chvíli i na představení označená za vyprodaná. Na rozdíl od většiny venkovních produkcí publikum nezaskočí ani nepřízeň počasí, neboť před případným deštěm je ochrání unikátní výsuvná střecha.

Foto: Archiv festivalu Smetanova Litomyšl