Netopýr, DJKT Plzeň, foto: Irena Štěrbová

Do Divadla J. K. Tyla v Plzni se v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín vrací jedna z nejslavnějších operet všech dob, Straussův Netopýr, v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka. Předpremiéra divácky velmi oblíbeného titulu se odehrála v sobotu 13. února 2021 na Nové scéně bez veřejnosti. V sobotu 20. února 2021 však  budou moci diváci zhlédnout záznam nově nastudované operety prostřednictvím prodejního portálu GoOut.

Nové, již osmnácté, plzeňské uvedení režíruje Martin Otava, hudební nastudování zaštítil šéf souboru opery Jiří Petrdlík. „Podobně jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace uvedena na jevišti Nového divadla s využitím všech technických možností, jež tato scéna nabízí,“ uvádí Jiří Petrdlík. Zárukou efektní podívané je i spolupráce se scénografem Lukášem Kuchinkou (Veselá vdova, R.U.R., Carmen), kostýmní výtvarnicí Danou Haklovou (Carmen, Veselá vdova, Broučci) a choreografem Martinem Šintákem (Broučci, Prodaná nevěsta, Veselá vdova). Jako Gabriel von Eisenstein se v alternaci představí Amir Khan nebo Josef Moravec, jeho ženu Rosalindu ztvární Ivana Veberová a Lucie Hájková, komornou Adélu Radka Sehnoutková či Vanda Šípová a o doktora Falkeho se podělí Jakub Hliněnský v alternaci s Janem Ježkem. „Role Rosalindy mne překvapila svou pěveckou náročností a vysokým rozsahem,“ uvádí Ivana Veberová, pro níž je Rosalinda první operetní rolí v plzeňském divadle. „Řekla bych, že si mnohdy nezadá s titulní operní rolí. Zajímavá jsou pro mě bezpochyby místa, kdy Rosalinda předstírá, že je maďarská hraběnka, a přitom roztomile komolí maďarská slovíčka.“ V dalších sólových úlohách diváci uvidí v alternacích Michala Bragagnola, Tomáše Kořínka, Jana Hnyka, Jevhena Šokala, Janu Foff Tetourovou, Janu Pioreckou, Petru Šintákovou, Jiřího Kubíka, Dalibora Tolaše, Romana Duška a Miroslava Kordu.

První uvedení nejslavnější operety krále valčíků se konalo 5. dubna v roce 1874 ve vídeňském Theater an der Wien. Úspěch Netopýra na nejvýznamnějších světových jevištích ale odstartovalo až uvedení v Berlíně ve stejném roce. Libreto k Netopýrovi napsali libretisté Carl Hafner a Richard Genée podle vaudevillu francouzských autorů /a rovněž známých libretistů/ Meilhaca a Halévyho „La réveillon.“ Právě libreto odlišuje Netopýra od naprosté většiny ostatních operet – neobsahuje totiž banální milostný příběh, ale pouze zábavnou frašku, odehrávající se nejprve v bytě pana Eisensteina, pak na výpravném plese u prince Orlovského a nakonec ve věznici žalářníka Franka. Když měl Netopýr premiéru, bylo skladateli již 49 let. Pro divadlo začal psát poměrně pozdě – Netopýr byla jeho teprve třetí opereta. Napsal ji ale dokonale vyzrálý muzikant – v té době již slavný a uznávaný skladatel valčíků, pochodů a písní. Libreto ho zaujalo do té míry, že hudbu složil za pouhých šest týdnů a během dalších dvou měsíců napsal instrumentaci. Přesto byl Netopýr po premiéře v Divadle na Vídeňce stažen po pouhých šestnácti reprízách. Obrat nastal po zmíněném uvedení v Berlíně, odkud se geniální dílo rozletělo po všech světových jevištích, na kterých zůstává dodnes. Uvádí jej kromě vysloveně operetních divadel i řada velkých světových operních domů včetně Státní opery Praha a okouzlil mnoho významných dirigentů – Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Bruna Waltera i Herberta von Karajana. Vedle Lehárovy Veselé vdovy je Netopýr patrně nejhranější klasickou operetou všech dob, která si pro svůj svěží humor a geniální hudbu zaslouží pozornost i v současnosti.

Opereta Netopýr není jedinou inscenací Divadla J. K. Tyla, které se divadelní fanoušci dočkají on-line. „Uzavření divadel trvá déle, než jsme si zprvu uměli představit. Hercům a vlastně celému divadlu chybí diváci i adrenalin spojený s představením před publikem. A z ohlasů víme, že i my chybíme divákům. Proto jsme se rozhodli nabídnout veřejnosti ke zhlédnutí záznamy nejen vybraných nově nastudovaných kusů, ale také osvědčená díla z našeho repertoáru,“ komentuje přípravu on-line sledování inscenací Divadla J. K. Tyla jeho ředitel Martin Otava. Zájemci si tak v rámci projektu První řada u Vás doma budou moci užít nejen záznam z předpremiéry Netopýra, ale také záznam nově nastudovaných Postřižin a opery Věc Makropulos z pera geniálního skladatele Leoše Janáčka, dále se dočkají oblíbené komedie Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli, jednoho z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu Dobře placené procházky, oceňovaného baletu Zkrocení zlé ženy či oblíbené Prodané nevěsty. Pro děti jsou určené inscenace Muzikantská pohádka a originální taneční adaptace známé pohádky o Sněhurce. Diváci budou moci zhlédnout záznam předpremiéry Netopýra 20. února 2021 od 19.00 do půlnoci přes odkaz, který jim bude zaslán po zaplacení symbolického vstupného na prodejním portále GoOut. Jednotlivá vysílání dalších inscenací jsou naplánována až do poloviny dubna. Bližší informace najdou zájemci na webových stránkách divadla.

Johann Strauss jr.: NETOPÝR

Hudební nastudování: Jiří Petrdlík

Dirigenti: Jiří Petrdlík, Jakub Zicha

Režie: Martin Otava

Scéna: Lukáš Kuchinka

Kostýmy: Dana Haklová

Světelný design: Antonín Pfleger

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Choreografie: Martin Šinták

Sbormistr: Jakub Zicha

  • Osoby a obsazení:
    Gabriel von Eisenstein: Amir Khan, Josef Moravec
    Rosalinda, jeho žena: Lucie Hájková, Ivana Veberová
    Adéla, jejich komorná: Radka Sehnoutková, Vanda Šípová
    Alfréd, tenorista: Michal Bragagnolo, Tomáš Kořínek
    Doktor Falke, advokát: Jakub Hliněnský, Jan Ježek
    Frank, ředitel věznice: Jan Hnyk, Jevhen Šokalo
    Princ Orlovský: Jana Foff Tetourová, Jana Piorecká
    Doktor Blind, notář: Jiří Kubík
    Frosch, žalářník: Jan Ježek, Dalibor Tolaš
    Ivan, sluha: Roman Dušek

Netopýr, DJKT Plzeň, foto: Irena Šterbová