Slavný broadwayský muzikál Sweet Charity, oceněný cenami Tony Awards, Drama Desk Awards či Olivier Awards, uvede 11. listopadu tohoto roku nitranské Divadlo Andreja Bagara. Jeho soubor má s hudebními inscenacemi už bohaté zkušenosti, přestože se jedná o činoherní divadlo – v minulosti zde slavní režiséři nastudovali už Šumaře na střeše, Řeka Zorbu, Kabaret, Divotvorný hrnec (vše v režii Jozefa Bednárika), původní slovenský muzikál Báthoryčka (režie Martin Kákoš), Malý krámek hrůz (Ján Ďurovčík) nebo operetu Modrá růže (opět Jozef Bednárik). Některé z těchto inscenací jsme mohli vidět i na festivalu Dokořán v Brně. Dosud největší úspěch sklízí DAB s kultovním slovenským muzikálem Adam Šangala, který se zanedlouho dožije 150. reprízy, byl vydán na dvouCD a jeho záznam odvysílala i Česká televize.

Muzikál Sweet Charity vznikl podle scénáře Felliniho filmu Cabiriiny noci a vypráví příběh barové tanečnice “Naděje” Valentinové, která už osm let tančí v klubu Fandango, a přesto nepřestává věřit v pravou lásku a štěstí. Je tak trochu bláznivá, sympaticky střelená, ale s nelehkým osudem se vyrovnává s nezdolným optimismem. Příběh začíná v okamžiku, kdy chystá svatbu se svým přítelem. Z toho se vyklube podvodník, který ji nakonec okrade a uteče. Zoufalá Charity bloudí městem, kde náhodou potkává slavného italského herce Vittoria Vidala, kterého okouzlí její naivita a vezme ji k sobě domů. Charity v přepychovém domě stráví ve vší počestnosti celou noc. O své zážitky se samozřejmě hned podělí s “celou rodinou” tanečnic a pak udělá osudový krok – odchází z klubu rozhodnuta najít si normální zaměstnání. Na úřadu práce se seznámí s mladým, poněkud vyplašeným Oscarem Lindquistem a vypadá to, že konečně nachází pravou lásku…

S nápadem udělat z Felliniho filmu muzikál přišel slavný choreograf Bob Fosse – příběh se totiž nápadně podobal osudu jeho vlastní ženy, populární tanečnice Gwen Verdonové. Pro svůj záměr získal scénáristu Neila Simona (pozdějšího autora muzikálů Sliby – chyby a Každý má svého Leona), textaře a muzikanta Cy Colemana (Divoká kočka a Moje maličkost) a jeho spolupracovnici Dorothu Fields (Dva na houpačce). Trojici se podařilo napsat dílo, které dobylo (několikrát) jak americkou Broadway, tak londýnský West End. Sladká Charity zamířila také na českou scénu, například v roce 1995 tento muzikál v překladu Iva Osolsobě nastudoval v Plzni režisér Miroslav Doutlík se Stanislavou Fořtovou v titulní roli.

V Nitře se Sladké Charity ujme režisér a dramaturg Svetozár SPRUŠANSKÝ, který slibuje představení mnohých barev, chutí, tónů a často protichůdných emocí. V titulní úloze se divákům představí hvězdy nitranského souboru Kristína Turjanová a Klaudia Kolembusová, kterým je postava Charity doslova šitá na míru. V dalších rolích vystoupí například Daniela Kuffelová, Ľudmila Trenklerová, Kristína Greppelová, Renáta Ryníková, Alena Pajtinková, Eva Pavlíková, Gabriela Dolná, Marcel Ochránek, Martin Fratrič, Juraj Ďuriš, Peter Kadlečík, Roman Poláčik nebo Martin Nahálka. V jedné z úloh publikum uvidí i atraktivní hosty, Kulyho z Desmodu či Roba Grigorova.