Do Prahy se vrací česká klasická opereta – dnes se uskuteční v Hudebním divadle Karlín slavnostní první premiéra Polské krve Oskara Nedbala, která je považována za nejvýznamnější a nejhranější českou operetu vůbec. Původní libreto napsal známý vídeňský libretista Leo Stein v němčině, pro českou premiéru, která se konala v Plzni hned dva měsíce po vídeňské, jeho texty poprvé přeložil Zdeněk Knittl. V Karlíně dnes zazní populární songy jako „Blondýnky sladké,“ „Diplomat,“ „Jednadvacet“ nebo „Jste kavalír, to vím“ v novém překladu a úpravě dramaturga a překladatele Adama Nováka. Protože Polskou krev dobře známe z mnoha předchozích nastudování, můžete se těšit na naše srovnání původní a zmodernizované verze. Již představení kostýmů v srpnu na Slapech odhalilo, že se patrně dočkáme výraznějších změn, nejen v připsání několika postav. Rovněž jsme zvědaví, zda při dnešní premiéře dostanou přednost pěvci s operetní a operní zkušeností, nebo spíš mediálně známější hvězdičky.
Osmý poválečný návrat Polské krve na karlínské jeviště se odehraje v režii známého plzeňského dramatika, herce a režiséra Antonína Procházky. Ten ve spolupráci s tvůrčím týmem třídílnou operetu upravil na dvoudílnou a zmodernizoval dialogy:
„Dřív byla návštěva divadla velkou společenskou událostí. Dnes divák není na tak dlouhé představení zvědavý (byť většina v současnosti inscenovaných muzikálů má podstatně delší stopáž, pozn. autora), takže jsem Polskou krev rozdělil do dvou dílů a dal jí větší spád,“ dodává režisér Procházka, sám autor mnoha úspěšných komedií.
V hlavních rolích uvidíme Tomáše Bartůňka v alternaci s Daliborem Tolašem (Zaremba), Lianu Sass a brněnskou herečku Martinu Severovou – Klinkovskou (Helena), muzikálového herce Bronislava Kotiše nebo Václava Vostárka (Popiel) a známou moderátorku a pěvkyni Martinu Kociánovou, která se o roli atraktivní tanečnice Wandy podělí s Andreou Kalivodovou. Pro nejdůležitější postavu celé operety, Bola Baraňského, našla karlínská produkce hned tři představitele – špičkového operního pěvce Aleše Brisceina, muzikálového zpěváka Mariána Vojtka a tenoristu Martina Slavíka, který dosud působil zejména v opavském divadle.

Foto: Josef Hrubý (snímky z přehlídky kostýmů k Polské krvi)