Na sklonku 149. sezony stálého českého profesionálního divadla plzeňské divadelníky čeká stěžejní událost – stěhování do Nového divadla v Jízdecké ulici, k jehož slavnostnímu otevření dojde už 2. září, na prahu jubilejní 150. sezony. Své plány prozradili na tiskové konferenci jak dosavadní prozatímní ředitel Ilja Racek, tak nastupující ředitel DJKT Martin Otava i všichni šéfové uměleckých souborů. Zcela symbolicky se setkání s novináři odehrálo v divadelním bufetu již uzavřeného Komorního divadla. Nadále budou všechny čtyři soubory vystupovat v historické budově Velkého divadla, v Novém divadle s kapacitou hlavní scény 461 míst a na Malé scéně Nového divadla se zhruba 150 sedadly.

Veřejnosti se divadlo otevře 2. září slavnostním představením Smetanovy Prodané nevěsty, která sem bude přenesena z domovské scény ve Velkém divadle. Představení by měla v přímém přenosu přenášet Česká televize. Hned v následujících dnech se publiku představí dvě zbrusu nové inscenace, nastudované přímo pro Nové divadlo: Slavné Kočky Andrewa Lloyda Webbera v provedení muzikálového souboru a v režii Romana Meluzína, činohra pak připraví Tylova Flamendra. Slavnostní koncert pod taktovkou Olivera Dohnányiho o další den později divákům přiblíží nové baletní a operní tituly sezony 2014/15. Pak bude nabitý kulturní program pokračovat 22. ročníkem Mezinárodního festivalu Divadlo.

Sezona 2014/15 přinese rekordních 26 premiér, z nichž devět se odehraje na Malé scéně. Zajímavostí je, že dramaturgii i schopnosti obchodního oddělení prověří v souvislosti s touto třetí scénou DJKT skutečnost, že pro Malou scénu nejsou vytvořeny žádné předplatitelské skupiny a všechna představení budou tzv. “na volnou kasu.” Celkově činohra připraví 11 nových inscenací, muzikálový soubor 5, opera 7 (z toho jednu operetu) a balet 3. Vedle osvědčených titulů čekají diváky i dvě světové a pět českých premiér.

Soubor MUZIKÁLU uvede tato díla:

Andrew Lloyd Webber, T.S.Eliot: KOČKY (Cats)
Přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík
Premiéra 27. září, první uvedení 3. září 2014
Nové divadlo

Milan Uhde, Miloš Štědroň, Leoš Kuba: DIVÁ BÁRA
Režie: Jiří Seydler
Dirigenti: Jiří Petrdlík a Pavel Kantořík
Premiéra 8. listopadu, první uvedení 17. září 2014
Nové divadlo

Peter Stone, Jule Styne, Bob Merrill: NĚKDO TO RÁD HORKÉ (Sugar)
Režie: Ondřej Lážnovský
Premiéra 29. listopadu 2014
Nové divadlo

Jerry Herman, Michael Stewart: HELLO, DOLLY!
Režie: Tomáš Juřička
Premiéra 26. dubna 2015
Velké divadlo

Duncan Sheuk, Steven Sater, Frank Wedekind: PROBUZENÍ JARA
Režie: Roman Meluzín
Premiéra 30. května 2015
Malá scéna

“V současné době už náš soubor zkouší paralelně dva tituly, Kočky a Divou Báru,” říká šéf muzikálového souboru a režisér Roman Meluzín. “Děj našich Koček se nebude odehrávat na smetišti, ale v divadelním fundusu. Tato koncepce nám umožní nejen vyzkoušet schopnosti našeho souboru, ale také veškeré technické možnosti nové divadelní budovy. Licenci na tak slavné dílo nedostane každý, musí za námi stát určité výsledky. Jsme pyšní, že po Kabaretu, Chicagu, Nine, Evitě či Producentech nabídneme Plzeňanům další muzikál superlativů,” dodává Meluzín s tím, že krom náročných novinek ještě jeho soubor přichystá trojici různých muzikálových koncertů. Ten první, s názvem Kabaret svět – Svět kabaret, představí posluchačům tituly, které v Plzni nikdy nezazněly.

“Krom některých personálních změn, které jsem již udělal ve vedení souboru opery, chystáme i přejmenování souboru muzikálu a operety na stručnější název soubor muzikálu,” doplňuje nastupující ředitel DJKT Plzeň Martin Otava. “Nový název bude lépe korespondovat se směřováním, kam těleso jeho šéf Roman Meluzín vede. Klasickou operetu bude provozovat v budoucnu opera, samozřejmě v jisté kooperaci s muzikálovým a baletním souborem. Už v této sezoně takto nastudujeme Kálmánovu Čardášovou princeznu, kterou připraví režisér Zbyněk Brabec. Klasický ráz inscenace podtrhne svou scénografií Ondřej Zicha a dostatečně velkolepé kostýmy jistě navrhne Josef Jelínek,” vysvětluje Martin Otava. Ten chce, aby divadlo bylo vidět víc i v ulicích, takže už tuto sezonu otevře pochodem Vendelín, který by se měl stát novou tradicí s odkazem na osobnost Vendelína Budila.

K dalším lákadlům nové divadelní sezony budou patřit i operní evergreeny, jako jsou Aida, Komedianti, Sedlák kavalír či nejslavnostnější česká opera Libuše s Evou Urbanovou v titulní roli. Balet pak uvede Obraz Doriana Graye, Spartaka Arama Chačaturjana a taneční koláž Smrt v Benátkách, činohra pak například slavnou Kafkovu Ameriku, pohádku Živá voda K.J. Erbena a komedie Lov začíná nebo Sboristé. Dvě nové hry vzniknou přímo pro plzeňské divadlo: Antonín Procházka již dopsal svou novou komedii Jednotka intenzivní lásky a Tomáš Vůjtek připravuje nový text o průmyslníkovi Emilu Škodovi s jednoduchým názvem Škoda!

Foto:

Pavel Křivánek (tisková konference)
1) Ilja Racek, Martin Otava, Klára Špičková
2) Roman Meluzín a Jiří Pokorný
4) Gabriela Špalková, Vítězslav Sladký a Roman Meluzín

3, 5) Vítězslav Sladký (Nové divadlo)