Muzikálová herečka Hana Holišová nebo zpěvák a legendární Dracula Daniel Hůlka jsou čerstvými držiteli Cen magazínu musical-opereta, které byly historicky poprvé uděleny 28. května na Hudební scéně Městského divadla v Brně v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět.

Ceny magazínu musical-opereta Hana Holišová

Před představením muzikálu Malované na skle Městského divadle ze Zlína a před zcela zaplněným hledištěm Hudební scény Městského divadla Brno jsme udělili v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno poprvé Ceny magazínu musical-opereta. Slavnostní předávání Cen společně s šéfredaktorem Vítězslavem Sladkým moderovala populární herečka a zpěvačka Jana Musilová. Samotné Ceny pak předávali zástupce vydavatele a webmaster magazínu Tomáš Čedík a předseda redakční rady Peter Stoličný. Diváci aplaudovali nejen “domácím” umělcům, kteří dosáhli na nejvyšší příčky. Tedy Haně Holišové, hvězdě MdB, pražských scén i televizní obrazovky, a Petru Gazdíkovi, který přebíral Cenu jako režisér muzikálu Pískání po větru. V hledišti seděla i výherkyně vstupenek z naší čtenářské soutěže Zuzana Illková.
Ceny magazínu musical-opereta

V divácké anketě redakce obdržela celkem 4.491 hlas, z toho 1.532 v kategorii nejoblíbenější herec, 1.488 v kategorii nejoblíbenější herečka a 1.471 v kategorii nejoblíbenější muzikálová nebo operetní inscenace. Pro zajímavost můžeme uvést, že diváci zmínili 158 jmen herců a hereček a tři desítky titulů premiérovaných od 1. ledna do 31. prosince 2015. Nejkvalitnější inscenace z pohledu kritiků pak vybírala desítka divadelních publicistů ve složení (v abecedním pořadí): Ondřej Doubrava, Josef Herman, Josef Hrubý, Luboš Mareček, Michal Novák, Jolana Nováková, Jana Paterová, Vítězslav Sladký, Peter Stoličný a Lenka Šaldová. Jsme rádi, že se v jejich návrzích objevily nejen inscenace těch největších muzikálových scén, ale mimo jiné i Malované na skle Městského divadla Zlín, My Fair Lady libereckého Divadla F.X. Šaldy, Popeláři Švandova divadla nebo studentská inscenace Pa-papapa-pa-pa Divadla na Orlí brněnské JAMU.

„Cena právě za tenhle muzikál mne opravdu hodně překvapila a potěšila zároveň. Jednak se nejedná o čistě zábavnou show, ale také v této inscenaci poprvé hráli v dětských rolích moji synové Josef a Adam. Kritici říkají, že mi cenu vyhráli vlastně oni,“ usmíval se během vyhlašování výsledků Petr Gazdík.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY 1. ROČNÍKU CEN MAGAZÍNU MUSICALOPERETA:

Nejoblíbenější herec roku 2015 (divácká cena):

1. Daniel Hůlka
2. Aleš Slanina
3. Jiří Mach
——————————-
4. Václav Noid Bárta
5. Marián Vojtko
6. Dušan Vitázek
7. Jan Kříž
8. Radim Schwab
9. Petr Štěpán
10.Petr Gazdík

Nejoblíbenější herečka roku 2015 (divácká cena):

1. Hana Holišová
2. Andrea Zelová
3. Eva Burešová
———————————
4. Radka Coufalová
5. Lucie Bílá
6. Monika Absolonová
7. Kamila Nývltová
8. Markéta Sedláčková
9. Karolina Gudasová
10.Dasha

Nejoblíbenější inscenace roku 2015 (divácká cena):

1. Dracula (HDK Praha)
2. Johnny Blue (MD Brno)
3. Mýdlový princ (Divadlo Broadway Praha)
—————————————————————
4. Vrabčák a anděl (MD Brno)
5. Ostrov pokladů (MD Brno)
6. Probuzení jara (DJKT Plzeň)
7. Pískání po větru (MD Brno)
8. Romeo a Julie (Fórum Karlín)
9. Děti ráje (Boby Centrum Brno)
10.Atlantida (Divadlo Kalich)

Mimořádná inscenace roku 2015 – Cena divadelních kritiků

1. Pískání po větru (MD Brno)
2. Probuzení jara (DJKT Plzeň)
3. Mýdlový princ (Divadlo Broadway Praha)
Ceny magazínu musical-opereta
Poslední udílenou Cenou je Bard hudebního divadla, Cena redakční rady magazínu musical-opereta. Tu letos obdržel dirigent Arnošt Moulík (nar. 5. ledna 1935), který hudebnímu divadlu zasvětil šedesát let uměleckého života. Hudebně nastudoval desítky titulů muzikálové i operetní literatury, dirigoval stovky a možná tisíce repríz v divadlech po celé republice. Většinu své umělecké tvorby zasvětil Státnímu divadlu v Brně (dnes Národní divadlo Brno) a Hudebnímu divadlu Karlín. Byl u toho, když začátkem 90. let začala nová éra muzikálu v Čechách – hudebně nastudoval legendární první české uvedení Bídníků v Divadle na Vinohradech i rockovou operu Jesus Christ Superstar ve Spirále. Na sklonku své bohaté umělecké kariéry dirigoval například v Plzni a Ústí nad Labem. V současné době, pokud mu to zdravotní stav dovolí, stále diriguje Polskou krev v Hudebním divadle Karlín. Miluje totiž nejen muzikál, ale i klasickou operetu, za jejíž budoucnost stále aktivně bojuje.

Redakce magazínu musical-opereta děkuje za spolupráci festivalu Divadelní svět, Městskému divadlu Brno, divadelním publicistům a všem hlasujícím čtenářům!
Ceny magazínu musical-opereta Hana Holišová

Ceny magazínu musical-opereta
Foto: jef Kratochvil

Další fotografie z předávání Cen musical-opereta najdete ve fotogalerii.