Jeden z nejvýznamnějších českých zpěváků a tanečníků Jiří Korn bude od června vystupovat na Nové scéně v Plzni v Bernsteinově komické opeře Candide.

Jiří Korn, foto: Jan Faukner

Dílo známého amerického skladatele, dirigenta a zaníceného propagátora hudby Leonarda Bernsteina, autora slavné West Side Story, se nachází na samém pomezí opery, operety a muzikálu. Jiří Korn přijal v Plzni úlohu filozofa Panglosse, kterého ztvárnil s obrovským úspěchem i v nastudování tohoto díla ve Státní opeře Praha v roce 2006. Titulní roli ztvární v alternaci Michal Bragagnolo, člen známého pěveckého kvarteta 4 tenoři, a Richard Samek, jako Cunegonde vystoupí Doubravka Součková či Jana Sibera.

Candide, napsaný podle Voltairovy povídky, byl v první verzi z roku 1956 nazvaný komickou operetou a v přepracované verzi z roku 1974 muzikálem. U nás byl poprvé uveden v roce 1980 v Brně.

Naivní mladík Candide vyrůstá na zámku svého strýce barona Thunder-ten-tronckha ve Vestfálsku, kde je vychováván filozofem a učencem dr. Panglosem, zaníceným zastáncem optimistické filozofie, že žijeme v tom nejlepším ze všech možných světů a že vše, co se děje, je nevyhnutelné. Když se Candide zamiluje do baronovy dcery, je ze zámku vyhnán, a tím začíná jeho dlouhá cesta napříč zeměkoulí. Z německého Vestfálska putuje mnoha krajinami, zažije plavbu po moři i ztroskotání, bloudění v jihoamerickém pralese… Všude, kde se ocitne, se setkává s nejrůznějšími formami zla, způsobeného jedincem, společností i přírodou. Ale posléze také pochopí, že všechno je jinak a že svůj osud má každý plně ve svých rukou.

Dílo je důmyslně komponováno, filozofické téma je současně doprovázeno tématem citovým. Zápletku, složenou z drobných epizod, spojuje navzájem motiv cestování, kombinovaný s biografií hlavního hrdiny.

Populární zpěvák, tanečník a stepař Jiří Korn patří zároveň k výrazným muzikálovým hercům. Obvykle dokáže naprosto osobitým pojetím své postavy nejen zaujmout publikum v rolích větších i epizodních, ale i pozvednout úroveň té které produkce. Ve všeobecném povědomí převažuje domněnka, že Jiří Korn vstoupil na muzikálovou scénu s prvním pražským uvedením Les Misérables v Divadle na Vinohradech. Vystupoval ale už v roce 1986 v muzikálu Hans Andersen Franka Loessera v Reimund Theatru ve Vídni. Rakouská produkce si jej vybrala v době, kdy hostování českých umělců v zahraničí nebylo až tak běžné. To už měl ovšem za sebou také filmové role v hudebních snímcích Honze málem králem a Anděl s ďáblem v těle /1984/, kde hrál barového tanečníka a zpěváka. Často vystupoval s Helenou Vondráčkovou v řadě televizních revue s hudebními čísly z různých broadwayských muzikálů. Pak následovali teprve slavní pražští Bídníci z roku 1992. Ano, hovořilo se často o výborných výkonech Heleny Vondráčkové, Karla Černocha, Petry Janů, Tomáše Trapla či Lucie Bílé, ale bylo to představení zejména dvou mužů – Jana Ježka /Jean Valjean/ a Jiřího Korna, který v postavě hostinského Thénardiera dokonale vystihl nejen hereckou polohu klauna, ale i pokryteckého prospěcháře a převlékače kabátů. Není bez zajímavosti, že na základě této role mu čeští muzikáloví autoři „šili na tělo“ úlohy velmi podobné. Většinou využívali nejen Kornovu muzikálnost, ale i zcela ojedinělé dispozice taneční. V roce 2009 vyšlo album s názvem Jiří Korn: Muzikál a film.

Leonard Bernstein: CANDIDE

Libreto: Hugh Wheeler

Překlad: Ivan Vomáčka

Hudební nastudování: Jiří Štrunc

Dirigent: Jiří Štrunc / Jiří Petrdlík

Režie: Tomáš Ondřej Pilař

Scéna: Petr Vítek

Kostýmy: Eva Jiříkovská

Light design: Daniel Tesař

Choreografie: Martin Šinták

Dramaturgická spolupráce: Tomáš Ondřej Pilař, Vojtěch Frank

Sbormistr: Jakub Zicha

Osoby a obsazení:

Voltaire, Pangloss, Martin, Cacambo: Jiří Korn

Candide: Michal Bragagnolo / Richard Samek

Maximilian, Kapitán: Jiří Hájek / Jakub Hliněnský

Guvernér, Vanderdendur, Ragotski: Tomáš Kořínek / Marek Žihla

Cunegonde: Jana Sibera / Doubravka Součková

Stará dáma: Jana Foff Tetourová / Venuše Zaoralová Dvořáková

Paquette: Jana Piorecká / Zuzana Koś Kopřivová

Inkvizitor I., Charles Edward: Roman Krebs / Jan Ondráček

Inkvizitor II., Král Stanislav: Dalibor Tolaš / Dominik Klapka

Inkvizitor III., Car Ivan: Jevhen Šokalo

Sultán Achmet, Ničema, Baron: Jan Ježek / Jan Ondráček

Velký Inkvizitor, Hermann Augustus: Martin Matoušek / Jiří Kubík

Baronka: Darja Guliaeva

Premiéra 10. června 2023