Záběr, ve kterém dostává krásná, leč čerstvě ostříhaná Magda Vášáryová výprask, ohnutá přes řídítka jízdního kola, patří v české kinematografii k těm nejlegendárnějším. Nyní se Potřižiny vracejí na divadelní jeviště, a to v Městském divadle v Mostě, v dramatizaci Jiřího Janků a Petra Svojtky. Atraktivní paní správcovou Maryšku přitom ztvární další temperamentní Slovenka, muzikálová herečka Lucia Jagerčíková.

Lucia Jagerčíková je absolventkou muzikálového herectví na brněnské JAMU, zpěvačka, herečka a nově také pedagožka na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Vstupovala a vystupuje v mnoha divadlech v Čechách i na Slovensku, např. ve Slováckém divadle nazkoušela Dobře placenou procházku, v Brně jednu činohru a dva muzikály, mezitím jezdila do Bratislavy účinkovat v muzikálu Romeo a Julia. Velkou příležitost dostala také na zámku Hluboká nad Vltavou, kde ztvárnila v muzikálu Casanova jednu z hlavních rolí, komtesu Adélu. V Divadle Hybernia si zahrála v muzikálu Antoinetta – královna Francie. V Postřižinách už poněkolikáté zabrousí do činohry. Pro diváky bude překvapením, zda bude součástí inscenace i slavná “výprasková scéna”. Každopádně se již teď mohou těšit na autentický, šestimetrový divadelní komín či historický motocykl Peugeot / Orion.

Když bylo Bohumilu Hrabalovi šest let, přestěhoval se s rodiči a bratrem do nymburského pivovaru. Jak sám později vzpomínal, byla to doba kouzelného mládí, kdy „začal vnímat všechny ty krásy, které ho obklopovaly“. Učarovalo mu nádherné prostředí i svérázní lidé, které tu denně potkával. V roce 1970 vydal novelu Postřižiny, ve které toto období mapuje. Nahlíží tu někdejší maloměsto očima své matky v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům, kdy probíhala překotná modernizace, kdy se zkracovaly vzdálenosti i čas. Moderní bojovalo proti zastaralému, a tak se začaly zkracovat i dámské sukně a vlasy.

Vyprávění krásné mladé manželky správce maloměstského pivovaru, která je současně majitelkou všemi obdivované hřívy předlouhých vlasů, si našlo cestu k srdcím bezpočtu čtenářů. Doslova zjevením je v knize postava svérázného strýce Pepina. Autor ho vykreslil tak, jak si jej z dětství pamatoval, obdařil ho svérázným slovníkem a nekonečným proudem neuvěřitelných historek, které mají v literární podobě neopakovatelný půvab. Stejnojmenný film v režii Jiřího Menzela patří k nejlépe hodnoceným snímkům historie české kinematografie. Novela se dočkala i několika divadelních zpracování.

Premiéra proběhne v pátek 13. února 2015 od 19:30 v Městském divadle v Mostě v režii Petra Svojtky. V roli Maryšky se představí již zmíněná Lucia Jagerčíková, Francina bude hrát Michael Vykus a Pepina Jiří Kraus. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Jiřího Rumpíka, Stanislava Oubrama, Tomáše Vacka, Víta Herzinu, Miroslava Večerku, Jana Beneše či Eduarda Endta.

Foto: Anton Pshemets´kyy a bona (snímky laskavě poskytlo Městské divadlo Most)