Mary Poppins, foto: Městské divadlo Brno

Začalo to všechno v roce 2010, kdy Městské divadlo v Brně premiérovalo tento slavný muzikál. Nalistoval jsem ve svém počítači svou 7 let starou recenzi, kterou jsem psal právě z této premiéry. I vy si ji můžete najít ZDE, podobně jako třeba hodnocení mého redakčního kolegy z loňského návratu Mary . Šlo zkrátka o velkou věc, která se Brňanům mimořádně povedla, o čemž svědčí i četná hostování v Praze.

A v prosinci 2017 přilétla kouzelná chůva na Lidickou třídu znovu. Muzikál se hraje celý prosinec, některé dny dvakrát, tedy klobouk dolů, pokud si uvědomíme, že divadlo v půlce měsíce odpremiérovalo další titul a mimořádně náročnou Horečku sobotní noci právě zkouší…

19. prosince pak Mary Poppins slavila neuvěřitelnou dvě stě padesátou reprízu. První, co bylo na představení nápadné, bylo obsazení rolí. Asi z 80% bylo totožné. Stejní herci, dodejme – stejně mladí herci. Hlavní představitelka, Alena Antalová nezestárla vůbec, je pořád šarmantní a štíhlá, jako před těmi sedmi lety. Se stejným jemně laskavým hereckým registrem, až po energické tančení v popředí ansámblu.

Mary Poppins, foto: Městské divadlo Brno

Jedna z mála změn byla v postavě Berta, namísto premiérového Dušana Vitázka hrál Denny Ratajský, který je ovšem v obsazení také od začátku. Zkušený herec, známý především z pražského Divadla Na Fidlovačce. A musím přiznat, je jeho herectví zapadlo mezi ostatní, energií naplněné protagonisty. Stejně tak sluhu Robertsona Tomáše Saghera nahradil příjemně komický Lukáš Vlček. Slečnu Andrewsovou, strašící děti, hrála původně slovenská herečka Zuzana Maurery, teď byla stejně strašidelná Lenka Bartolšicová, úspěšná členka zpěvoherního souboru MDB. A změnily se samozřejmě děti. V 250 repríze sehrál Michaela Adam Gazdík a Jane Alena Juráčková. Změn je opravdu málo, pokud uvážíme všechny alternace. Je nad mou schopnost pamatovat si po těch letech, kdo všechno se v muzikálu během jeho četných návratů vystřídal.

Největší překvapení však přišlo nakonec, během „děkovačky“. Byl to bezvadný nápad režiséra Petra Gazdíka: Na scénu přišli snad všichni, kteří v té inscenaci hráli hlavní role v průběhu těch celých sedmi let. . Například čtyři Mary Poppinsové a hromada dětí. Dětí? Někteří představitelé chlapečka Michaela už měří 180 centimetrů a mutaci hlasů už mají dávno za sebou. Z maličkých děvčátek Jane jsou dospělé mladé dámy. Bylo nádherné, když celá ta skupina představitelů začala tančit a zpívat nakažlivě chytlavé písně. Byl to velký svátek muzikálu, jenž diváci potleskem vestoje náležitě ocenili.

Mary Poppins se bude hrát až do konce roku 2017. Potom se kulisy zase vrátí do skladu a počkají si, až další generace brněnských dětí doroste do divadelních sedadel. Doufám, že nebudeme čekat dlouho.

Mary Poppins, foto: Městské divadlo Brno